X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zagrody edukacyjne przyciągają do gospodarstw agroturystycznych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 17:31
Zagrody edukacyjne są wielką szansą dla gospodarstw agroturystycznych. Polskie gospodarstwa szukają nowych rozwiązań i inspiracji u Helwetów w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy.
Audio
  • Zagrody edukacyjne przyciągają turystów do gospodarstw agroturystycznych. /Ewa Niedziałek-Szeliga, Polskie Radio/
W zagrodach edukacyjnych można się sporo dowiedzieć o owcach i baranach.
W zagrodach edukacyjnych można się sporo dowiedzieć o owcach i baranach.Foto: Glowimages.com

Gospodarstwa agroturystyczne nieustannie szukają nowych możliwości rozwoju. Jedną z nich jest przyjmowanie wycieczek szkolnych, edukowanie w zakresie ekologii, drogi od pola do stołu czy bogactwa kulturowego danych regionów.

W tej edukacyjnej ofercie pomagają nam Szwajcarzy. We wspólnym polsko-szwajcarskim projekcie poświęconym zagrodom edukacyjnym biorą udział cztery Ośrodki Doradztwa Rolniczego ze Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Zagrody edukacyjne: od owiec, pieczenia chleba po bibułkarstwo

Na Podkarpaciu jest już 8 takich gospodarstw, które za swój główny cel stawiają edukację najmłodszych, ale i dorosłych.

W gospodarstwie Czesławy Zawadzkiej w Przychojcu można cofnąć się w czasie i poznać bogactwo kulturowe rejonu Leżajska. - W moim przypadku jest to dziedzictwo kulturowe materialne i niematerialne – mówi pani Czesława - jest to mini-skansen, w którym zobaczyć można m.in. proces „od ziarenka do bochenka”, zioła z ogródka, a także poznać ginące zawody oraz bibułkarstwo.

Elżbieta Starzak, właścicielka zagrody edukacyjnej w Cieplicach, w gminie Adamówka, dużą uwagę przywiązuje do ekologii i kontaktu ze środowiskiem.

- U mnie tematem wiodącym jest owieczka – mówi – i chciałabym, aby dzieci ją poznały, ponieważ mamy bardzo dużo surowców pozyskiwanych z owiec, np. wełna, mięso. Przy okazji to wszystko połączone jest z ekologią, z przetwórstwem domowym.

U Romana Glapiaka w Dźwiniaczu Dolnym w Bieszczadach można nauczyć się w zagrodzie edukacyjnej piec chleb według starych receptur, a w międzyczasie czerpać papier.

- Dla mnie wiodącym tematem od 2000 roku jest tradycyjny wypiek chleba – mówi. Jak chleb wyrasta, a wyrasta dwa razy, później jeszcze jest w piecu, to trzeba ten czas jakoś wypełnić, więc czerpiemy papier. To jest pouczające, a zarazem ogromna frajda dla dzieci.

Nauka od Szwajcarów

Właściciele gospodarstw edukacyjnych, a także chętni do podjęcia tej działalności, uczestniczą właśnie w polsko-szwajcarskim projekcie, mającym na celu wzajemną wymianę doświadczeń. Szwajcarzy od lat edukują w swoich gospodarstwach. Polacy podpatrywali, czy bardzo nasze gospodarstwa odbiegają od tych wzorcowych alpejskich. Jak się okazuje, nie mamy się czego wstydzić, ale jest też co powielać.

Jak wspomina Roman Glapiak: - Wróciliśmy stamtąd dowartościowani. Nie jest u nas aż tak źle. Na pewno Szwajcarzy mają lepszy system prawny, którego nam brakuje. Mają sprzedaż bezpośrednią, której u nas nie ma. Tam jest współpraca z takim naszym Ministerstwem Edukacji, czego u nas nie ma, u nas zajmuje się tym Ministerstwo Rolnictwa.

Pani Elżbieta Starzak dostrzegła większą otwartość Polaków na swoich gości, ale Szwajcaria też ją zainspirowała do zmian w swojej zagrodzie. – Ja zwróciłam uwagę na naturalność, nic się tam nie tworzy sztucznego, np. chodników, sztucznych obejść. Wszystko dzieje się w połączeniu z naturą, czasem nawet dziką. To było dla mnie inspirujące.

Ludmiła Chmielowska z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zauważa duże zainteresowanie programem. Chętnych jest więcej niż możliwości przeszkolenia.

- Myślę, że to jest bardzo pomocne – twierdzi – bo są to osoby, które co prawda mają gospodarstwa agroturystyczne, ale szukają też dodatkowego źródła dochodu, a to im pomaga bardzo. Jest tyle osób chętnych, że listę rezerwową  mamy już bardzo długą.

Obecny projekt zakończy się w czerwcu, a jest realizowany przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Koszt projektu to ponad 750 tysięcy złotych.

Ewa Niedziałek-Szeliga

Zobacz więcej na temat: edukacja rolnictwo turystyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: coraz częściej przeprowadzamy się na wieś

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 12:59
Liczba osób przeprowadzających się na wieś z miasta przewyższa liczbę osób migrujących z innej wsi. Nowy trend jest stabilny i silny - wynika z badań CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agroturystyka: cudzoziemcy pokochali polską wieś

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 12:58
Ponad 38 tys. turystów z zagranicy wybrało pokoje gościnne i kwatery agroturystyczne podczas pobytu w Polsce w 2013 roku. Co czwarty gość to Niemiec.
rozwiń zwiń