X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Inteligentne sieci energetyczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 15:38
Nowoczesne urządzenia w jakie wyposażone są inteligentne sieci energetyczne, stwarzają odbiorcom energii szanse na obniżenie rachunków. Osoby, u których zainstalowano inteligentne liczniki energii mogą łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem energii.
Audio
  • Osoby, u których zainstalowano inteligentne liczniki energii, mogą łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem energii/Dariusz Kwiatkowski
Inteligentne sieci energetyczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd
Foto: sxc.hu

Odbiorca, który chce skorzysać z tej mozliwości musi mieć w domu zainstalowane inteligentne opomiarowanie, czyli liczniki zdalnego odczytu oraz uruchomiony portal, na którym można obserwować i monitorować cały proces zużywania energii elektrycznej.
- Można tym zużyciem zarządzać, a więc pobierać energię z sieci wtedy, gdy jest ona tańsza i wstrzymywać się od pobierania, gdy jest ona droga – mówi Andrzej Pazda, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Włączamy wtedy, gdy jest tanio
Na portalu widzimy zużycie energii w ciągu doby. Możemy zobaczyć np., że poprzedniego dnia niepotrzebnie włączyło nam się urządzenie, które możemy zaprogramować w taki sposób, by włączyło się w czasie tzw. doliny, gdzie cena energii jest tańsza.
Ile można zaoszczędzić
Nie możemy spodziewać się wielkich oszczędności, ale przesuwając zużycie energii na różne pory doby, można zapłacic o około 10% mniej. Dokładne szacunki nie są znane, bo  nie przetestowano jeszcze wszystkich urządzeń. Korzyść z tytułu efektywnego użytkowania energii nie przekłada się tylko na złotówki, to przede wszystkim korzyść szybkiego reagowania i monitorowania. Jeżeli więc np. następuje awaria w sieci, to operator bardzo szybko jest o tym poinformowany. W ten sposób także skraca się przerwy w dostawie energii.
Kiedy system wejdzie w życie
Od roku 2016 ma zacząć obowiązywać tzw. taryfa jakościowa. - Energetyka ma mieć ustawioną taryfę w zależności od efektywności swojego działania, a to pozytywnie odbije się na odbiorcy – informuje ekspert.
Konieczna jest też wymiana liczników. - Spodziewany jest zwrot tych kosztów, czy to w taryfie rozłożonej na lata, czy w postaci bardziej efektywnego wykorzystania energii, czy też zmniejszenia kradzieży i kosztów z tego wynikających, a także zmniejszenia strat technicznych – dodaje Andrzej Pazda. - Rzeczą nadrzędną jest, aby odbiorca nie uczestniczył bezpośrednio w opłacaniu nowej technologii – podsumowuje.
Spółki energetyczne już testują nowe rozwiązania.
Dariusz Kwiatkowski/gr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uliczne lampy hybrydowe

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 06:23
Już niebawem w większości miejscowości gminy Krzywiń w Wielkopolsce staną uliczne lampy, które nie będą zużywały energii elektrycznej przesyłanej siecią. Będą to lampy hybrydowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko godzina dla Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:11
Planetę zwaną przez nas domem mamy tylko jedną i ze szczególną troską powinniśmy o nią dbać. Z zasobów Ziemi nadal korzystamy lekkomyślnie, ale nieco rozsądniej niż w latach minionych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgaś światło - dzisiaj mamy Godzinę dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 17:00
W ramach akcji "Godzina dla Ziemi" na godzinę zgasną światła na całym świecie. W ten symboliczny sposób ekolodzy przypominają, że każdy z nas może i powinien dbać o środowisko naturalne.
rozwiń zwiń