Gospodarka

Inteligentne sieci energetyczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 15:38
Nowoczesne urządzenia w jakie wyposażone są inteligentne sieci energetyczne, stwarzają odbiorcom energii szanse na obniżenie rachunków. Osoby, u których zainstalowano inteligentne liczniki energii mogą łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem energii.
Audio
  • Osoby, u których zainstalowano inteligentne liczniki energii, mogą łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem energii/Dariusz Kwiatkowski
Inteligentne sieci energetyczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd
Foto: sxc.hu

Odbiorca, który chce skorzysać z tej mozliwości musi mieć w domu zainstalowane inteligentne opomiarowanie, czyli liczniki zdalnego odczytu oraz uruchomiony portal, na którym można obserwować i monitorować cały proces zużywania energii elektrycznej.
- Można tym zużyciem zarządzać, a więc pobierać energię z sieci wtedy, gdy jest ona tańsza i wstrzymywać się od pobierania, gdy jest ona droga – mówi Andrzej Pazda, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Włączamy wtedy, gdy jest tanio
Na portalu widzimy zużycie energii w ciągu doby. Możemy zobaczyć np., że poprzedniego dnia niepotrzebnie włączyło nam się urządzenie, które możemy zaprogramować w taki sposób, by włączyło się w czasie tzw. doliny, gdzie cena energii jest tańsza.
Ile można zaoszczędzić
Nie możemy spodziewać się wielkich oszczędności, ale przesuwając zużycie energii na różne pory doby, można zapłacic o około 10% mniej. Dokładne szacunki nie są znane, bo  nie przetestowano jeszcze wszystkich urządzeń. Korzyść z tytułu efektywnego użytkowania energii nie przekłada się tylko na złotówki, to przede wszystkim korzyść szybkiego reagowania i monitorowania. Jeżeli więc np. następuje awaria w sieci, to operator bardzo szybko jest o tym poinformowany. W ten sposób także skraca się przerwy w dostawie energii.
Kiedy system wejdzie w życie
Od roku 2016 ma zacząć obowiązywać tzw. taryfa jakościowa. - Energetyka ma mieć ustawioną taryfę w zależności od efektywności swojego działania, a to pozytywnie odbije się na odbiorcy – informuje ekspert.
Konieczna jest też wymiana liczników. - Spodziewany jest zwrot tych kosztów, czy to w taryfie rozłożonej na lata, czy w postaci bardziej efektywnego wykorzystania energii, czy też zmniejszenia kradzieży i kosztów z tego wynikających, a także zmniejszenia strat technicznych – dodaje Andrzej Pazda. - Rzeczą nadrzędną jest, aby odbiorca nie uczestniczył bezpośrednio w opłacaniu nowej technologii – podsumowuje.
Spółki energetyczne już testują nowe rozwiązania.
Dariusz Kwiatkowski/gr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Uliczne lampy hybrydowe

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 06:23
Już niebawem w większości miejscowości gminy Krzywiń w Wielkopolsce staną uliczne lampy, które nie będą zużywały energii elektrycznej przesyłanej siecią. Będą to lampy hybrydowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko godzina dla Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:11
Planetę zwaną przez nas domem mamy tylko jedną i ze szczególną troską powinniśmy o nią dbać. Z zasobów Ziemi nadal korzystamy lekkomyślnie, ale nieco rozsądniej niż w latach minionych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgaś światło - dzisiaj mamy Godzinę dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 17:00
W ramach akcji "Godzina dla Ziemi" na godzinę zgasną światła na całym świecie. W ten symboliczny sposób ekolodzy przypominają, że każdy z nas może i powinien dbać o środowisko naturalne.
rozwiń zwiń