Gospodarka

Mlekovita: sprawa eksportu do Rosji jest wyjaśniana

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 17:04
Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem poinformowała, że wyjaśnia sprawę zakwestionowania przez Rosjan produktów mleczarskich. Sprecyzowano, że nie chodzi o gotowe produkty, a jedynie o surowiec do dalszego przetwórstwa.
Mlekovita: sprawa eksportu do Rosji jest wyjaśniana
Foto: sxc.hu/CC

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zapowiedziała w poniedziałek, że od 17 kwietnia wstrzymuje import z Mlekovity, a jako powód podała wykrycie podczas badań laboratoryjnych bakterii z grupy pałeczek jelitowych.
Mlekovita w wydanym we wtorek oświadczeniu zaznaczyła, że nadal eksportuje swoje produkty do Federacji Rosyjskiej, a zaistniała sytuacja dotyczy tylko jednego z wielu zakładów tej spółdzielni.
- Obecnie cała sytuacja jest w trakcie wyjaśniania i nie dotyczy produktów gotowych, ale wysyłki surowca przeznaczonego do dalszego przetwórstwa - informuje Mlekovita. Zapewnia też, że w zakładzie produkcyjnym utrzymany jest prawidłowy reżim sanitarno-higieniczny, co potwierdziły wielokrotne urzędowe kontrole, m.in. przeprowadzone przez inspektorów rosyjskiego nadzoru. Ostatnia kontrola była przeprowadzona w listopadzie 2013r.
Wszystkie produkty są prawidłowej jakości i badane są w niezależnych, akredytowanych laboratoriach zgodnie z zatwierdzonym przez Urzędowego Lekarza Weterynarii harmonogramem badań. Badania laboratoryjne wykonywane są zgodnie z wymaganiami prawa żywnościowego Unii Europejskiej i Unii Celnej, w pełnym zakresie mikrobiologicznym - poinformowała spółdzielnia.
SM Mlekovita podkreśla, że każda partia produkcyjna jest badana w laboratorium wewnętrznym spółdzielni oraz w Laboratorium Badania Mleka, które posiada akredytację wg ISO 17025. Mleko i produkty mleczne produkowane są zgodnie z procedurami Certyfikowanego Systemu Zarządzania: bezpieczeństwem żywności FSSC 22000, zarządzania jakością ISO 9001 oraz zarządzania środowiskiem ISO 14001.
Mlekovita jest największym polskim eksporterem produktów mleczarskich. W 2013 r. osiągnęła ona rekordowe w swojej historii przychody przekraczające 3,5 mld zł.
2 kwietnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zabroniła eksportu do Federacji Rosyjskiej produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie. Natomiast od 5 lutego sprzedawać swoich wyrobów do Rosji nie może spółka Hochland Polska Zakład Mleczarski w Baranowie.
Uprawnienia do eksportu do Rosji ma około 55 zakładów mleczarskich z Polski.

PPA/mp

Zobacz więcej na temat: Rosja żywność
Komentarze1
aby dodać komentarz
wiechosta2014-04-08 18:20 Zgłoś
Zredukujcie chemię w swoich wyrobach o co najmniej połowę to może Rosjanie się nie gapną że kupują artykuły mlekopodobne.

Czytaj także

Będzie skarga Brukseli na rosyjskie embargo na wieprzowinę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 19:48
- Oficjalnymi kanałami nie dotarł do nas żaden komunikat w sprawie rozszerzenia rosyjskiego embarga na polską i litewską żywność - oświadczył minister rolnictwa. Zgodnie z decyzją władz w Moskwie, od 7 kwietnia do Rosji nie wjedzie ani gram polskiej i litewskiej wieprzowiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Embargo na polskie mięso. Szułdrzyński: to ulubiona broń Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 08:58
- Mieliśmy już wcześniej problemy z jabłkami czy wjazdem polskich TIR-ów do Rosji - mówi w "Komentatorach" w radiowej Trójce Michał Szułdrzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zabrania importu produktów polskiej Mlekovity

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 17:03
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) wstrzymała od 17 kwietnia import mleka i produkcji mlecznej ze Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.
rozwiń zwiń