Gospodarka

Producenci części zamiennych walczą ze złym wizerunkiem

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 19:47
Polska jest zagłębiem części motoryzacyjnych w Europie. Ale w kraju nasi producenci walczą ze złym wizerunkiem z dawnej epoki. Z trudem przebijają się do świadomości klientów. Cztery firmy zainicjowały kampanię "Montuję polskie części"
Audio
  • Producenci części zamiennych walczą ze złym wizerunkiem /Polskie Radio, Aleksandra Tycner/
Producenci części zamiennych walczą ze złym wizerunkiem
Foto: Glowimages.com

Kampania przekonuje, że dzięki temu polskie przedsiębiorstwa mogłyby się szybciej rozwijać i zwiększać swoje możliwości inwestycyjne, na czym skorzysta cała gospodarka. Kampania jest adresowana do mechaników samochodowych i firm sprzedających części.

W 2013 roku wartość produkcji części zamiennych w Polsce wyniosła 60 mld złotych - mówi Alfred Franke, szef Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. - Co znaczy te 60 mld? To jest 33 proc. więcej niż produkcja aut w Polsce. Widać, że skala jest potężna - dodaje.

Według Stowarzyszenia istnieje u nas problem rynku części używanych, mających znaczący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Alfreda Franke przepisy dotyczące stosowania takich części są wadliwe. Franke wyjaśnił, że co prawda obowiązuje rozporządzenie, które zakazuje montowania takich części, ale jednocześnie prawo o ruchu drogowym dopuszcza ich sprzedaż i kupowanie, co może zagrażać bezpieczeństwu. Poza tym lista części, których nie można montować, jest - zdaniem SDPCM - za krótka.

Według Frankego na tle Europy pozycja Polski jest bardzo zadowalająca, a perspektywy rozwoju naszego rynku doskonałe. Obecnie producenci części motoryzacyjnych zatrudniają w naszym kraju ok. 110 tys. osób. W branży tej działa 900 firm, z czego 300 to przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym.

Aleksandra Tycner

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Producenci: do aut montowane są niebezpieczne części używane

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 18:27
Do samochodów są montowane części używane, które mogą zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym - ostrzegali polscy producenci części samochodowych. Ich zdaniem winne jest źle skonstruowane prawo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupno używanego samochodu w końcu bezpieczniejsze

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 11:30
Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu, będziemy mogli sprawdzić jego historię w internecie - zakłada nowela Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe modele Fiata będą produkowane w Tychach

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 05:05
W zakładach Fiata w Tychach będą produkowane nowe modele samochodów tego koncernu - zapowiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
rozwiń zwiń