X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Tylko połowa absolwentów uczelni pracuje w wyuczonym zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 13:50
Po studiach praca jest, ale bardzo często inna, niż wynikałoby to z profilu wykształcenia zdobytego w szkole wyższej.
Tylko połowa absolwentów uczelni pracuje w wyuczonym zawodzie
Foto: Glow Images/East News

Z raportu "AKTYWNI+, Młodzi Polacy" na rynku pracy, przygotowanego przez serwis Gumtree we współpracy z partnerami: firmą Grafton Recruitment, Business Centre Club oraz stowarzyszeniem Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej wynika, że co druga osoba uważa, że dyplom nie wpłynął na jej obecną sytuację na rynku pracy.

Dwie trzecie zdobywa doświadczenie zawodowe  w czasie nauki

Raport mówi także, że  2/3 (72 proc.) studentów i absolwentów uczelni wyższych pracuje bądź odbywa praktyki lub staże.

Eksperci zgodnie przyznają, że jest to dobry znak - praca podczas studiów to okazja do poznania potrzeb pracodawców oraz sposobu działania przedsiębiorstw

1/3 jest nieaktywna

Niepokoić może, dlaczego pozostała 1/3 badanych nigdzie nie pracuje.

- Warto zastanowić się co dzieje się z tą grupą - na ile osoby do niej należące zasilają szeregi tzw. NEETS (ang. not in employment, training and education; pol. nie pracują, nie szkolą się, nie kształcą), a na ile odraczają wejście na rynek pracy, dalej się kształcąc w sposób formalny (inne programy na uczelniach) i pozaformalny (samokształcenie), lub realizując bezzatrudnieniowe rodzicielstwo (częściej na to decydują się kobiety) - twierdzi profesor Izabella Grabowska - Lusińska, socjolog rynku pracy SWPS.

Zdecydowana nadpodaż humanistów

To, że młodzi ludzie aż tak często nie pracują w wyuczonych zawodach może mieć wiele przyczyn, ale jedną z najważnijeszych jest to, że po prostu idąc na studia kompletnie nie wiedzą, co chcą w życiu robić. Są tez inne.

Zdaniem Moniki Zaręby, eksperta ds. rynku pracy Pracodawców RP, sytuacja ta może wynikać z zaburzonych proporcji liczby miejsc na różnych kierunkach studiów.

- Pojawiła się np. nadpodaż humanistów, których rynek nie był w stanie „wchłonąć”, jednocześnie dostrzegalny stał się deficyt absolwentów z wykształceniem technicznym, zawodowym czy informatycznym - dodaje Monika Zaręba.

Kto zatrudnia młodych

Okazuje się, że są dwie grupy pracodawców, którzy zatrudniają absolwentów: korporacje i mikrofilmy. W tych pierwszych (liczących ponad 150 osób) znajduje zatrudnienie 30 proc. młodych pracowników, w drugich (do 10 osób) prawie tyle samo, bo 28 proc.

Po jakich kierunkach dobrze płacą

Studenci i absolwenci spodziewają się, że najlepsze zarobki uzyskuje się po informatyce i kierunkach pokrewnych – tak uważa 36 proc. W pierwszej piątce znalazły się również kolejno: prawo (24%), medycyna (23%), finanse i bankowość (22%) oraz architektura / inżynieria (21%).

Co ciekawe pieniądze nie są najważniejsze dla osób poszukujących pracy. 58 proc. deklaruje nawet obniżenie swoich oczekiwań finansowych, natomiast tylko 28 porc. jest gotowych na zrezygnowanie z dobrej atmosfery w pracy.

gr

Komentarze1
aby dodać komentarz
klara882014-04-26 18:17 Zgłoś
Studiowałam filozofię na Akademii Ignatianum w Krakowie - tyle się nasłuchałam od 'dobrych znajomych', że nigdzie nie znajdę pracy, albo, że wyląduję na kasie w markecie - standardowa, mało kreatywna ocena ;) Cały szkopuł leży jednak w tym, że w trakcie studiów robiłam praktyki, staże, pracowałam - m.in. w portalu internetowym, prowadziłam zajęcia dla dzieci, itd. Teraz nie muszę użalać się nad sobą, że jestem magistrem i nie ma dla mnie pracy w tym kraju. Tylko w czasie studiów ma się tyle czasu i chęci do działania, że można (na początek za niewielkie pieniądze) robić staże i praktyki, bo potem może być tylko lepiej :) nawet jeżeli się studiuje 'tylko' filozofię :)

Czytaj także

Po kierunkach zamawianych nie ma kłopotów z pracą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:10
Dla rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki niezbędna jest dobra kadra inżynieryjno-techniczna, której - niestety - w Polsce wciąż brakuje. Czy rządowy program "Kierunki zamawiane" zmienił tę sytuację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staże i praktyki studenckie. "To musi być integralna część programu kształcenia"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 20:30
- Najlepszy staż to taki, który dla studenta wiąże się z tym, czego się nauczył. Realizowany już po zakończeniu nauki, na przykład po pierwszym stopniu studiów, pozwala studentowi wykorzystać w przedsiębiorstwie wiedzę i kompetencje, które nabył - mówił w Jedynce Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą kolejne dofinansowania dla uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:21
Nowa perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 przyniesie zmiany w dofinansowaniu uczelni wyższych.
rozwiń zwiń