Gospodarka

Modernizacja armii polskiej: na co MON wyda 100 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 18:41
Do 2022 roku MON chce wydać na modernizację armii ponad 100 miliardów złotych. Większa część tych pieniędzy przeznaczona będzie na zakup nowego sprzętu i uzbrojenia w nowej technologii. Armia wyposażona zostanie w broń rakietową, nowe okręty, śmigłowce, drony, oraz karabiny zastępujące popularne kałasznikowy.
Audio
  • - Chcemy osiągnąć określone zdolności naszych sił zbrojnych do działania, rażenia i przetrwania. W szczególności będziemy się koncentrować na obronie powietrznej. Obecnie obrona przeciwrakietowa to największa potrzeba naszych sił zbrojnych – mówi wiceminister Czesław Mroczek. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Zestaw obrony przeciwrakietowej  Patriot.
Zestaw obrony przeciwrakietowej "Patriot".Foto: Glow Images/East News

Techniczna modernizacja polskich sił zbrojnych przebiega w ramach wieloletnich planów. Właśnie trwa uzgodniony z NATO plan na lata 2013 – 2022 - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej Czesław Mroczek.

- Dzięki sile polskiej gospodarki mamy środki finansowe. Zgodnie z zasadą stałych nakładów na siły zbrojne i wskaźnikiem określonych wskaźnikiem  1, 95 polskiego PKB, dysponujemy naprawdę sporymi pieniędzmi, które możemy przeznaczyć na nasze bezpieczeństwo a przede wszystkim na modernizację techniczną – mówi wiceminister Mroczek.

Priorytet: obrona powietrzna

- Chcemy osiągnąć określone zdolności naszych sił zbrojnych do działania, rażenia i przetrwania. W szczególności będziemy się koncentrować na obronie powietrznej. Obecnie obrona przeciwrakietowa to największa potrzeba naszych sił zbrojnych – mówi wiceminister.

Program Narodowej Tarczy Antyrakietowej stanie się w przyszłości elementem tarczy NATO.

Kontrakty na śmigłowce

Kolejne inwestycje to jak mówi wiceminister Czesław Mroczek, zakup śmigłowców wsparcia bojowego i śmigłowce uderzeniowe. W negocjacjach technicznych uczestniczą takie firmy jak konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporations, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o. konsorcjum Eurocopter SAS i Heli Invest Sp. z o.o. Services S.K.A. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A.

Czas na drony

- Rozpoczynamy w najbliższych tygodniach wielki ambitny program zakupu nowoczesnych samolotów bezzałogowych. Kupimy drony, które będą służyły do rozpoznania, ale też i takie, które będą miały zdolność uderzeniową. Dysponujemy bezzałogowymi statkami powietrznymi izraelskimi, ale od pewnego momentu zaczęliśmy kupować polskie systemy firmy Flytronic – mówi wiceminister Czesław Mroczek.

MON chce wydać na ten program jak mówi wiceminister setki milionów złotych. Rozmówca portalu wspomina również o ambitnym planie dotyczącym naszej Marynarki Wojennej.

10 okrętów dla Marynarki Wojennej

- Trzeba wyraźnie powiedzieć, że przez ostatnie ponad 20 lat w zasadzie polska Marynarka Wojenna nie otrzymała żadnego nowego okrętu. Zakupiliśmy wprawdzie dwie fregaty, ale używane. Już w roku 2016 kupimy nowy niszczyciel min. Ten okręt będzie projektowany i produkowany przez polskie konsorcjum. W ramach 10-letniego programu chcemy kupić dziesięć okrętów różnego typu. Zakładamy, że w produkcji tych okrętów znaczny wkład będzie miał polski przemysł stoczniowy – mówi wiceminister Mroczek.

Nowe karabinki zastapia kałasznikowy

MON jest też w trakcie realizowania dużego projektu związanego z indywidualnym wyposażeniem żołnierzy.

- Realizujemy program „Tytan”, na który składa się kompleksowe wyposażenie żołnierza również w broń strzelecką. W ramach tego projektu będzie ta broń strzelecka zunifikowana w trzech rodzajach – dodaje wiceminister Czesław Mroczek.

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: inwestycje wojsko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd zdecydował o konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:56
Podczas posiedzenia rząd postanowił o wniesieniu udziałów 12 spółek należących do Skarbu Państwa do tworzonej spółki Polska Grupa Zbrojeniowa SA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy szykują się na modernizację armii

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 21:03
Środki szykowane przez polski rząd na modernizację armii mogą być silnym zastrzykiem dla polskiego przemysłu obronnego. O ten łakomy kąsek trzeba jednak powalczyć...
rozwiń zwiń