Gospodarka

Przyszłość grafenu w rękach internautów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 13:59
Nie eksperci, lecz głos tłumu wskaże naukowcom kierunek badań nad superwęglem i jego najbardziej prawdopodobne zastosowania - informuje "Puls Biznesu".
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: AlexanderAlUS/wikipedia

W jakich dziedzinach możliwe jest zastosowanie grafenu? Polacy postanowili "zapytać Kowalskiego". Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), kontrolująca wraz z KGHM TFI spółkę Nano Carbon, wspierającą grafenowe badania, uruchomiła platformę internetową L.E.M. Nano, na której zarejestrowani uczestnicy typują, na jakich rynkach uda się zastosować innowacyjny węgiel.

Każdy może mieć pomysł

- Na razie większość zarejestrowanych to osoby związane z rynkiem badań dotyczących zastosowania grafenu. Za kilka tygodni planujemy jednak mocniej wypromować platformę, by w typowaniu udział brały także osoby niemające wiedzy o rynku grafenowym - tłumaczy Kamil Kulesza, kierownik Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk, które zbudowało platformę dla ARP.

Trwają badania

- W Polsce na razie analizujemy możliwość rozwoju technologii i rynkowych zastosowań grafenu, ale w kolejnym etapie będziemy także sprawdzać prawdopodobieństwo rozwoju innych innowacyjnych technologii - mówi Zbigniew Mularzuk, prezes Nano Carbon.

Przyszłość elektroniki i medycyny. Czy polski grafen podbije świat?

TVN24/x-news

PAP, abo

Zobacz więcej na temat: firma grafen
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Za rok będzie pierwszy polski produkt z grafenem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:10
Za rok na rynku pojawi się pierwszy polski produkt z grafenem. Od niemal miesiąca państwowa spółka Nano Carbon prowadzi sprzedaż tego materiału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadajnik z grafenu zrewolucjonizuje technologię?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 17:00
Cienka warstwa węgla, za którą niedawno przyznano Nobla, ma szanse zrewolucjonizować komunikację bezprzewodową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska chce stworzyć produkt przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:04
Wspieranie projektów potrzebnych branży zbrojeniowej - to patent na polską technologię cywilną. "Puls Biznesu" dotarł do najnowszego projektu Agencji Rozwoju Przemysłu, którego celem jest stworzenie spójnego systemu wspierania nauki z biznesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znalazły się pieniądze na inwestycję w polski grafen

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 17:49
Chodzi o unijne fundusze na zakup unikatowej aparatury pomiarowej, której jednak ani na świecie ani w Polsce jeszcze nie ma i musi być dopiero skonstruowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mosty dla naczyń krwionośnych i trójwymiarowy grafen

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:00
Jedną z najnowszych technologii opracowanych w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie są testy zmęczeniowe materiałów na maleńkie i bardzo wytrzymałe stenty kardiologiczne. Za metodę diagnostyki zmęczeniowej jednostka otrzymała nawet złoty medal na targach Innova w Brukseli.
rozwiń zwiń