Gospodarka

Europejski Kongres Finansowy: rynek kapitałowy przed ciężką próbą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 17:52
Jak zwiększyć atrakcyjność rynku publicznego dla emitentów - to jeden z tematów IV-go Europejskiego Kongresu Finansowego. Co zrobić aby Giełda Papierów Wartościowych przeżyła zmiany dotyczące OFE oraz o zadaniach dla jej nowego szefa, mówi Jacek Socha wiceprezes PwC, były minister Skarbu Państwa.
Audio
  • Jak warszawska giełda powinna przygotować się do zmian dotyczących OFE oraz o wyzwaniach stojących przed nowym prezesem GPW, mówi Jacek Socha wiceprezes PWC, były minister Skarbu Państwa. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Jacek Socha.
Jacek Socha.Foto: Polskie Radio

Rynek kapitałowy ma kluczowe znaczenie dla wspierania gospodarki, szczególnie dla podmiotów młodych i innowacyjnych, ale w ostatnim półroczu giełda warszawska nie dała inwestorom zarobić tak, jak inne parkiety.

Zmiany w OFE zatrząsą warszawskim parkietem

Mniej było też debiutów, ale to nie dziwi, bo nikt nie będzie emitować akcji przy niskich cenach – mówi Jacek Socha wiceprezes PwC, były minister Skarbu Państwa. Na giełdę – zdaniem prezesa Sochy – negatywnie wpływają zmiany w OFE, dlatego apeluje on o dyskusję na temat trzeciego filaru emerytalnego i takich rozwiązań, które skłaniałyby Polaków do inwestowania na rynku kapitałowym.

Co przed nowym prezesem GPW

W czwartek mamy poznać nazwisko nowego prezesa warszawskiej giełdy, a przed nim wiele wyzwań. Wśród nich ułożenie relacji z instytucjami na rynku, czyli z domami maklerskimi czy KDPW oraz podjęcie decyzji na temat przyszłości giełdy. Tu ważną kwestią jest dokończenie projektu współpracy z giełdą wiedeńską. - A czy może należałoby znaleźć dla naszej giełdy dużego strategicznego inwestora – o czym mówię od wielu lat – podsumowuje Jacek Socha.

Sylwia Zadrożna

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zmiany w systemie OFE to szansa czy zagrożenie dla GPW?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 08:44
Wielu ekspertów podkreśla, że negatywne dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w długim okresie, będą wprowadzone właśnie zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabranie środków z OFE może obniżyć kursy, ale zwiększy obroty GPW

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 21:46
Sejm uchwalił zmiany w systemie OFE. Czy te zmiany to szansa – czy zagrożenie dla Giełdy w Warszawie? Może np. dojść do wyprzedaży aktywów przez Fundusze, co wpłynie potencjalnie negatywnie na wycenę spółek na Giełdzie. Ale jednocześnie zwiększą się obroty giełdowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umorzenie akcji: inwestorzy chcą aby straty uwzględniać w zeznaniach podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 19:12
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wnosi do Ministra Finansów o zmianę przepisów przepisów podatkowych w związku ze stratami akcjonariuszy CEDC i Nova KBM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: dlaczego Polacy nie chcą ryzykować na giełdzie i pożyczać pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 21:31
Zaledwie 12 proc. Polaków przewiduje polepszenie sytuacji gospodarczej w kraju, natomiast 31 proc. uważa, że najbliższy kwartał przyniesie jej pogorszenie – wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini na zlecenie mBanku. Może dlatego Polacy nie chcą ryzykować swoich pieniędzy na giełdzie czy w funduszach, nie myślą o pożyczaniu pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Analiz i Ratingu szansą dla rynku obligacji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 23:25
Najważniejsza rolą Instytutu Analiz i Ratingu, powołanego kilka dni temu, powinna być ocena rynku obligacji - mówi Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, w audycji Bardzo Ważny Projekt, Programu 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń