X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jak działa inteligentny licznik energii elektrycznej?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 13:00
Inteligentne sieci energetyczne są szansą na oszczędzanie energii i ochronę środowiska. Niebawem klasyczne liczniki zostaną zamienione na te nowoczesne. Jak skorzystać na tej zmianie?
Audio
  • Z ekspertem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Piotrem Begierem o inteligentnych sieciach energetycznych rozmawia Dariusz Kwiatkowski / Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Jak działa inteligentny licznik energii elektrycznej?
Foto: sxc

Obecnie na rachunkach za energię wyszczególnionych jest bardzo wiele pozycji m.in. opłata stała, oplata zmienna za przesył, oplata za zużycie, opłata przejściowa. Mało kto wie co oznacza każda pozycja, ale to ma się radykalnie zmienić.

Stare zegarowe liczniki, których energetycy używali od ponad dziesięciu lat, zostaną zastąpione przez inteligentne urządzenia elektroniczne.

Klucz to słowo "smart"

Z ekspertem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Piotrem Begierem o inteligentnych sieciach energetycznych rozmawia Dariusz Kwiatkowski. – "Inteligentny" nie jest najszczęśliwszym tłumaczeniem, niestety nie ma polskiego odpowiednika słowa "smart", raczej chodzi o spryt, bystrość – zauważa gość. - Chodzi o sieci, które wyposażone są w automatykę, elementy te są ze sobą połączone przy pomocy systemów teleinformatycznych i mogą wykonywać pewne zadania bez udziału człowieka – wyjaśnia rozmówca.

Zalety nowego systemu

- Nowy system pozwoli ograniczać straty w przesyłania energii elektrycznej po liniach czyli spadną koszty. Druga zaleta to ograniczenie liczby przestojów i czasu ich trwania – wylicza Piotr Begier.

W praktyce zmniejszą się niedogodności dla tych wszystkich, którzy korzystają z energii elektrycznej. Konsument zaś może liczyć na niższe rachunki. - Trzeba mieć wiedzę jakie stawki oferują różne taryfy. W ten sposób można korzystać z energii elektrycznej gdy jest tańsza – wyjaśnia gość.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak