Gospodarka

Hazard w sieci wciąga dzieci. KE szykuje zmiany

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 14:29
Komisja Europejska zaleciła w poniedziałek państwom UE wzmocnienie ochrony przed ryzykiem związanym z grami hazardowymi w sieci. Zdaniem KE operatorzy gier powinni informować na stronie internetowej o zagrożeniach i lepiej kontrolować wiek grających.
Audio
  • Magdalena Skajewska, Bruksela, IAR:Więcej informacji o zagrożeniach, monitorowanie zachowań graczy, telefon zaufania dla tych, którzy nie radzą sobie z nałogiem - to niektóre z zaleceń przedstawionych przez Komisję Europejską dotyczących hazardu w internecie.

- Musimy lepiej chronić wszystkich obywateli, a w szczególności dzieci, przed zagrożeniami związanymi z grami hazardowymi. Zarówno państwa UE, jak i podmioty gospodarcze organizujące gry hazardowe online powinny pomóc w zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów w całej UE w tym szybko rozwijającym się sektorze cyfrowym - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Uzależnienie szkodzi gospodarce
Jak wyjaśnia KE, celem proponowanych zasad jest ochrona zdrowia i ograniczenie do minimum szkód gospodarczych, które mogą wynikać z uzależnienia lub nadmiernego zaangażowania w gry hazardowe. Komisja nie proponuje jednak nowych unijnych przepisów w tej dziedzinie, a jedynie rekomenduje krajom Unii podjęcie pewnych działań.

Zagrożenia związane z hazardem

Zaleca m.in. ustalenie podstawowych wymogów informacyjnych dla stron internetowych oferujących gry hazardowe, aby zapewnić, by konsumenci otrzymywali wystarczające informacje, które pozwolą zrozumieć zagrożenia związane z hazardem. Informacja handlowa (reklama i sponsorowanie) powinna być zorganizowana w sposób odpowiedzialny.

Ważny jest wiek

Od graczy powinno się wymagać rejestracji na stronie internetowej, w tym podania wieku i tożsamości, co operatorzy powinni móc zweryfikować. Według KE państwa UE powinny zapewnić, by osoby nieletnie nie mogły korzystać z usług hazardowych online i wdrożyć przepisy, które pozwolą ograniczyć do minimum kontakty osób niepełnoletnich z usługami hazardowymi, w tym także z reklamą takich usług.

Alarm ostrzegawczy

Komisja zaleca też, by dać do dyspozycji graczy narzędzia, które pozwolą im kontrolować swoją grę. Chodzi m.in. o możliwość ustawiania limitu wydatków, otrzymywanie alertów w przypadku zarówno wygranych jak i przegranych gier, a także odpowiednio długi czas na wycofanie się z gry. Zdaniem KE gracze powinni mieć dostęp do telefonu zaufania na wypadek kłopotów z kontrolowaniem swej gry.
PAP, abo

Zobacz więcej na temat: Komisja Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak