X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rok szkolny 2014: Jak ubiegać się o dofinansowanie szkolnej wyprawki?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:05
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego już za niecałe dwa tygodnie. Dla dzieci oznacza to koniec wakacji, dla rodziców wydatki. Poza zeszytami i innymi szkolnymi przyborami trzeba kupić podręczniki, a te nie są najtańsze.
Audio
  • Ile kosztuje szkolna wyprawka i gdzie rodzice mogą szukać finansowego wsparcia mówi Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w Porannych Rozmaitościach Programu 1 / Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Rząd zdecydował wprawdzie, że książki dla pierwszoklasistów będą bezpłatne, ale już za podręczniki do następnych klas rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni. Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców zaznacza, że wydatki związane z wysłaniem tylko jednego dziecka to koszt kilkuset złotych.

Ile kosztuje szkolna wyprawka?

- Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, w którym podręczniki są płatne i do tego bardzo drogie – uważa gość. - Wysłanie jednego dziecka do szkoły to koszt kilkuset złotych, wszystkie potrzebne przybory, podręczniki, ćwiczenia są w początkowych klasach przez dzieci wypełniane, nie można po prostu skorzystać z nich w kolejnym roku. W tych klasach nie ma rynku podręczników używanych – dodaje.

W Wielkiej Brytanii i w Czechach podręczniki są darmowe.

Pomoc jest, ale mało osób o niej wie

Pomocny mógłby być działający od kilku lat Program Wyprawka Szkolna, jednak zdaniem Elbanowskiego, nie działa on skutecznie. - Rząd nie informuje o nim ani rodziców, ani urzędników. Brak wiedzy sprawia, ze pieniądze zamiast trafiać do potrzebujących, wracają do budżetu. A rodzice, którzy składają wnioski często odchodzą z kwitkiem, bo urzędnicy, osoby za to odpowiedzialne boją się dawać dofinansowania na zasadach, których dobrze nie znają – zauważa rozmówca.

Jak zdobyć dofinansowanie

- Rodzice dzieci niepełnosprawnych powinni się tym zainteresować, w ich przypadku nie ma kryterium dochodowego – mówi gość - Druga część tego programu dotyczy tylko czterech wybranych klas: II, III i VI klasy szkoły podstawowe i III klasy liceum i technikum. W tych klasach na dofinansowanie mogą liczyć dzieci, które spełniają kryterium dochodowe, czyli do 530 zł dochodu w rodzinie na osobę. Albo jest pula 5 proc., czyli 5 proc. dzieci w gminie może dostać to dofinansowanie nie zależnie od kryterium dochodowego. Szczególnie rodziny wielodzietne są uprawnione do ubiegania się o te pieniądze – dodaje specjalista.

Już 78 milionów złotych trafiło do wojewodów - to pierwsza transza środków na wypłatę dofinansowania dla uczniów na zakup podręczników, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym także materiałów edukacyjnych. Do końca września, w zależności od zapotrzebowania w poszczególnych gminach zostanie przekazana druga transza pieniędzy. Kwota zaplanowana w Programie na 2014 rok to 156 mln zł.

Hanna Uszyńska, abo

Zobacz więcej na temat: edukacja rok szkolny 2014
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak