Gospodarka

Rok szkolny 2014: Jak ubiegać się o dofinansowanie szkolnej wyprawki?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:05
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego już za niecałe dwa tygodnie. Dla dzieci oznacza to koniec wakacji, dla rodziców wydatki. Poza zeszytami i innymi szkolnymi przyborami trzeba kupić podręczniki, a te nie są najtańsze.
Audio
  • Ile kosztuje szkolna wyprawka i gdzie rodzice mogą szukać finansowego wsparcia mówi Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w Porannych Rozmaitościach Programu 1 / Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Rząd zdecydował wprawdzie, że książki dla pierwszoklasistów będą bezpłatne, ale już za podręczniki do następnych klas rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni. Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców zaznacza, że wydatki związane z wysłaniem tylko jednego dziecka to koszt kilkuset złotych.

Ile kosztuje szkolna wyprawka?

- Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, w którym podręczniki są płatne i do tego bardzo drogie – uważa gość. - Wysłanie jednego dziecka do szkoły to koszt kilkuset złotych, wszystkie potrzebne przybory, podręczniki, ćwiczenia są w początkowych klasach przez dzieci wypełniane, nie można po prostu skorzystać z nich w kolejnym roku. W tych klasach nie ma rynku podręczników używanych – dodaje.

W Wielkiej Brytanii i w Czechach podręczniki są darmowe.

Pomoc jest, ale mało osób o niej wie

Pomocny mógłby być działający od kilku lat Program Wyprawka Szkolna, jednak zdaniem Elbanowskiego, nie działa on skutecznie. - Rząd nie informuje o nim ani rodziców, ani urzędników. Brak wiedzy sprawia, ze pieniądze zamiast trafiać do potrzebujących, wracają do budżetu. A rodzice, którzy składają wnioski często odchodzą z kwitkiem, bo urzędnicy, osoby za to odpowiedzialne boją się dawać dofinansowania na zasadach, których dobrze nie znają – zauważa rozmówca.

Jak zdobyć dofinansowanie

- Rodzice dzieci niepełnosprawnych powinni się tym zainteresować, w ich przypadku nie ma kryterium dochodowego – mówi gość - Druga część tego programu dotyczy tylko czterech wybranych klas: II, III i VI klasy szkoły podstawowe i III klasy liceum i technikum. W tych klasach na dofinansowanie mogą liczyć dzieci, które spełniają kryterium dochodowe, czyli do 530 zł dochodu w rodzinie na osobę. Albo jest pula 5 proc., czyli 5 proc. dzieci w gminie może dostać to dofinansowanie nie zależnie od kryterium dochodowego. Szczególnie rodziny wielodzietne są uprawnione do ubiegania się o te pieniądze – dodaje specjalista.

Już 78 milionów złotych trafiło do wojewodów - to pierwsza transza środków na wypłatę dofinansowania dla uczniów na zakup podręczników, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym także materiałów edukacyjnych. Do końca września, w zależności od zapotrzebowania w poszczególnych gminach zostanie przekazana druga transza pieniędzy. Kwota zaplanowana w Programie na 2014 rok to 156 mln zł.

Hanna Uszyńska, abo

Zobacz więcej na temat: edukacja rok szkolny 2014
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także