X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zasoby wody w Polsce nie są duże: jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:13
Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Jednak ponad 97 proc. jej światowych zasobów to woda morska, jedynie 3 proc. to woda słodka.
Audio
  • O zasobach wody w Polsce mówili w radiowej Jedynce goście Porannych rozmaitości: Paweł Mikusek z Ministerstwa Środowiska, Przemysław Nawrocki z WWF Polska i Roman Bugaj z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Zasoby wody w Polsce nie są duże: jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie
Foto: Glow Images/East News

W Polsce na jednego mieszkańca przypada mniej wody niż w krajach sąsiednich – podkreśla Paweł Mikusek z Ministerstwa Środowiska. – Europa nie należy do kontynentów, które mają wybitne problemy z wodą, natomiast Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o zasobność wody. Na jednego mieszkańca Polski przypada 3 razy mniej wody niż średnio w Europie, czyli około 1600 m3 rocznie na osobę, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to ponad 4,5 tysiąca m3.

Woda to życie

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak cennym zasobem jest woda. Tymczasem potrzebujemy jej do codziennego funkcjonowania.

Jam mówi Przemysław Nawrocki z WWF Polska: - Woda to życie, dlatego tak ważne jest, by nią oszczędnie gospodarować. Jeżeli porównamy Polskę sprzed przemian ustrojowych z Polska obecną, to sytuacja wygląda lepiej. Polska dawna to był kraj cieknących kranów, teraz rzadko się to spotyka. Kapiący kran może powodować utratę wody do 15 litrów dziennie. Samo uszczelnienie kranu powoduje, że zużycie wody dla potrzeb komunalnych w Polsce, w porównaniu z latami 80., poważnie spadło.

Lepsza jakość wody

Poprawiła się też jakość wody – dodaje Roman Bugaj z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. – Wodociągi Warszawskie, realizując przez szereg ostatnich lat program poprawy jakości wody w stolicy, dokonały rewolucji w jakości wody uzdatnionej, co się przekłada na potężny skok jakościowy w naszych kranach. Nigdy w kranach w Polsce woda nie była trująca, ona była niezbyt smaczna. Teraz nauczyliśmy się wodą racjonalnie gospodarować, oszczędzać, co się przekłada na znacznie lepszy proces uzdatniania, ponieważ więcej uwagi możemy tej wodzie poświęcić.

Polacy deklarują, że wodę oszczędzają

Sami Polacy chcą, by woda była jak najlepsza i deklarują, że ją oszczędzają. Przed nami wciąż jednak długa droga do budowania świadomości. Tymczasem, korzystając z wody racjonalnie, oszczędzamy nasze własne pieniądze – podkreśla Paweł Mikusek. – Wprowadzenie np. liczników wody bardzo pomogło, bo ludzie dowiedzieli się, że jeśli będą ją oszczędzać to będą płacić mniej. Na przykład zakręcając wodę przy myciu zębów czy przy goleniu. Obecnie ilość zużywanej w gospodarstwach domowych wody w Polsce spadła z 37 do 35 m3 rocznie.

Mówiąc o wodzie, należy też pamiętać o jej ukrytych kosztach: 10 litrów wody zużywa się do wyprodukowania jednej kartki papieru, 2400 litrów w procesie produkcji jednego hamburgera, a ponad 4000 litrów do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki…

A blisko 1,2 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody w ogóle.

Elżbieta Szczerbak, ut

Zobacz więcej na temat: ekologia woda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego za wodę i ścieki płacimy tak dużo

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 06:06
Za wodę i ścieki płacimy więcej niż Niemcy, Anglicy, Czesi czy Grecy. Czteroosobową rodzinę kosztuje to średnio 110 zł miesięcznie. Zobacz dlaczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twarda woda nie szkodzi. Po przegotowaniu można ją pić

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 21:35
- Większa zawartość związków wapnia i magnezu, która znajduje się w twardej wodzie, nie jest szkodliwa dla zdrowia - zapewniła w rozmowie z Januszem Weissem prof. Teresa Latour z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy może zabraknąć nam wody?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:34
W trzech kolejnych audycjach "Klubu Trójki" chciałbym się zająć podstawowymi ludzkimi potrzebami. Są to woda, sen i oddech.
rozwiń zwiń