Gospodarka

Nagroda Nobla 2014. Jean Tirole: za dużo państwa w gospodarce to za mało wolności

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:20
Jean Tirole, francuski ekonomista, pracujący na uniwersytecie w Tuluzie otrzymał dziś nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. Naukowiec zajmuje się analizą rynku i regulacji.
Audio
  • Monopol siłą narzuca i ustala cenę, psując w ten sposób wolny rynek - mówi prpf. Elżbieta Mączyńska.
  • Można albo za bardzo zawierzyć regułom wolnego rynku albo też narzuconym odgórnym regulacjom - mówi prof. Ewa Mączyńska
  • - Francuscy ekonomiści wskazują na ważną role państwa w regulowaniu wolnego rynku - mówi prof. Mączyńska.
Jean Tirole
Jean Tirole Foto: wikipedia.com

O znaczeniu jego badań naukowych mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - On poprzez modele ekonometryczne pokazuje, że przy niewłaściwym sterowaniu gospodarki może dojść do monopolizacji, a monopole są zaprzeczeniem wolnego rynku - dodaje.

Monopol siłą narzuca i ustala cenę, psując w ten sposób wolny rynek. W związku z tym bardzo ważne jest badanie styku rynku i regulacji. - To jest bardzo trudna dziedzina, bo bardzo łatwo jest popełnić błąd w jedną lub drugą stronę - mówi prof. Mączyńska.

Można więc albo za bardzo zawierzyć regułom wolnego rynku albo też narzuconym odgórnym regulacjom. Francuscy ekonomiści wskazują na ważną role państwa w regulowaniu wolnego rynku. Trzeba jednak dostrzegać zagrożenia. - Gdy jest za dużo państwa w gospodarce to mamy do czynienia z etatyzmem, czyli jest za mało wolności - mówi prof. Mączyńska.

Zwraca uwagę, że europejscy ekonomiści rzadko, w porównaniu z ekonomistami amerykańskimi, otrzymują nagrody Nobla z dziedziny ekonomii.

/Grażyna Raszkowska,mp/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ubóstwo zagraża pokojowi". Yunus w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 07:06
Muhammmad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku przyjechał, by promować polskie wydanie swojej książki, a także wziąć udział w serii wykładów i seminariów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z ekonomii 2013: niedowierzanie laureatów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:14
Niedowierzanie, a jednocześnie nadzieję na lepszą przyszłość wyraził jeden z laureatów ekonomicznego Nobla, Robert Shiller. Wraz z nim nagrodę otrzymali dwaj inni Amerykanie - Eugene Fama i Lars Peter Hansen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z ekonomii 2014 trafił do Jeana Tirole'a, eksperta od oligopoli i monopoli

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:18
Francuski ekonomista Jean Tirole otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za "analizę siły rynku i regulacji" - poinformowano w poniedziałek w Sztokholmie. Jest on uznawany za jednego z najbardziej wpływowych ekonomistów naszych czasów.
rozwiń zwiń