Gospodarka

Za franka będziemy płacić ponad 4 zł? Możliwe, jeśli Szwajcarzy zwiększą rezerwy złota

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 15:04
Już wkrótce za jednego franka szwajcarskiego możemy płacić ponad 4 złote. Ten czarny scenariusz może się ziścić, jeśli w referendum, które odbędzie się za miesiąc Szwajcarzy opowiedzą się za zwiększeniem do poziomu 20 proc. minimalnych rezerw złota. A to może zaowocować nie tylko wzrostem cen tego kruszcu, ale umocnieniem franka.
Audio
  • Dlaczego, jeśli Szwajcarzy zdecydują się na zwiększenie swoich rezerw złota, polskich kredytobiorców we frankach czeka sądny dzień, tłumaczy Michał Stajniak, analityk Domu Maklerskiego X-Trade Brokers./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Za franka będziemy płacić ponad 4 zł? Możliwe, jeśli Szwajcarzy zwiększą rezerwy złota
Foto: Glow Images/East News

Jak mówi Michał Stajniak, analityk Domu Maklerskiego X-Trade Brokers, jeśli Szwajcarzy zdecydują się na zwiększenie swoich rezerw złota, to w krótkim terminie nie zaobserwujemy dużych wahań, ale w dłuższej perspektywie frank może dojść do ponad 4 zł.

Wzrosną raty kredytów i sam dług

A to oznaczałoby nie tylko większe raty ale również zdecydowane powiększenie zadłużenia osób, które zdecydowały się na kredyt we frankach szwajcarskich.

Eksperci o cenie franka po szwajcarskim referendum: na 99 proc. nie wzrośnie

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Bank centralny Szwajcarii chce zablokować zakupy złota

Referendum próbuje zablokować szwajcarski bank centralny, który już dziś wydaje krocie, na to by utrzymywać wartość szwajcarskiej waluty na poziomie 1,2 w stosunku euro/frank. Jeśli bowiem będzie musiał kupować złoto, zostanie mu mniej kapitału na interwencje walutowe.

Czy przewalutować kredyt we frankach?

Źr. Dzień Dobry TVN/x-news

Może stracić też szwajcarska gospodarka

Jak jednocześnie podkreśla ekspert, wysoki kurs franka będzie negatywnie wpływał na szwajcarską gospodarkę, przede wszystkim na wymianę z krajami ze strefy euro, które są głównymi partnerami Helwetów.

Ponadto wzrosłyby ceny złota i kapitał zacząłby odpływać z rynku akcji.

Cena złota może skoczyc do 1500 dolarów za uncję

Ekspert dodaje, że jeśli Szwajcarzy zdecydują się na zwiększenie rezerw złota, to oznaczałoby to, że kupią ok. 1500 ton tego kruszcu. A to może podbić jego cenę do 1500 dol. (dzisiejszy kurs wynosi ok. 1230 dol./uncję).

Referendum odbędzie się 30 listopada i może dotknąć ok. 700 tys. Polaków. Którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich.

Błażej Prośniewski, jk

Komentarze1
aby dodać komentarz
mastertomster2014-10-27 21:47 Zgłoś
Nic nam do referendum w Szwajcarii, to suwerenny kraj. A tzw "frankowcy" mają na co zasłużyli, pretensje mogą mieć tylko do siebie.

Czytaj także

mBank ma wypłacić odszkodowania 1247 klientom "nabitym we franki"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 17:24
mBank (dawniej BRE Bank) musi zapłacić 1247 klientom odszkodowania za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. W środę Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok w tej sprawie sądu pierwszej instancji. Rzecznik banku zapowiedział wniesienie kasacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty we frankach: raty będą rosnąć, bo złoty idzie w dół

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 20:28
Frankowicze i spłacający kredyty w innych walutach obcych mają powody do niepokoju. argumentem jest obserwowany w ostatnich dniach spadek wartości polskiej waluty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich: kiedy ci, którzy go nie wzięli, zostaliby frajerami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 20:47
Państwo nie powinno ratować kredytobiorców, którzy mają problem ze spłatą kredytów we frankach szwajcarskich - uważa Andrzej Rzońca z RPP. Gdyby ją dostali, oznaczałoby to, że ci, którzy go nie wzięli, byliby frajerami – stwierdził.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty we frankach: zbliża się sądny dzień. Szwajcarska waluta nawet po 4 zł?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 07:55
Za miesiąc Szwajcarzy zagłosują w referendum, którego wynik może mieć fatalny dla Polaków posiadających kredyty we frankach. W czarnym scenariuszu szwajcarska waluta może zdrożeć do 4 zł, a miesięczna rata kredytu nawet o 250 zł - czytamy w "Metrze".
rozwiń zwiń