Gospodarka

Przedsiębiorcy popierają aukcję na częstotliwości LTE. Jej opóźnianie może kosztować Polskę miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 18:04
Powszechny dostęp do szybkiego internetu przyspieszy rozwój przedsiębiorczości, a tym samym będzie impulsem do znaczącego wzrostu PKB kraju – uważają eksperci i postulują szybkie rozstrzygnięcie aukcji na częstotliwości w pasmach 800 i 2600 MHz.
Przedsiębiorcy popierają aukcję na częstotliwości LTE. Jej opóźnianie może kosztować Polskę miliardy złotych
Foto: Glow Images/East News

Zgodnie z założeniami UKE aukcja powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku, a w przyszłym mogłaby ruszyć budowa sieci.

– Zagospodarowanie nowej częstotliwości upowszechni dostęp do szybkiego i mobilnego internetu, a to będzie miało oczywiście wpływ na nas wszystkich i na naszą gospodarkę – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, która w swoim oświadczeniu jednoznacznie opowiedziała się za przeprowadzeniem aukcji. Popierają ją też zrzeszone w Konfederacji firmy Orange, T-Mobile i Polkomtel.

10 października Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił aukcję na częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz. Do wylicytowania jest 5 rezerwacji po 5 MHz częstotliwości z pasma 800 MHz, szczególnie ważne pod względem zapewnienia usług dostępu do szybkiego internetu, oraz 14 rezerwacji w paśmie 2600 MHz. Oferty wstępne można składać do 24 listopada. Rozpoczęcie akcji zaplanowano na 24 grudnia.

Aukcja na częstotliwości dla LTE miała nastąpić już rok temu. Na drodze stanęły problemy proceduralne. Jak podkreśla Mordasewicz, to przekłada się na realne kwoty. Deloitte w 2012 roku szacował, że do 2020 roku dzięki technologii LTE polskie PKB może zyskać dodatkowe 106 mld zł. To kilkanaście miliardów złotych rocznie i nie stać nas na ich stratę.

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Magdalena Gaj prognozowała, że efekty pozytywnie rozstrzygniętej aukcji – w postaci szybkiego internetu – w najmniejszych gminach mogą być odczuwalne już na przełomie 2015 i 2016 roku.

– Dostęp do mobilnego internetu LTE będzie stymulował innowacyjność przedsiębiorców, którzy dzięki temu będą mogli oferować nowe usługi, nowe produkty na rynku. To z kolei wpłynie na przyspieszenie wzrostu gospodarczego – mówi Jeremi Mordasewicz.

Eksperci podkreślają, że dzięki ogłoszonej przez UKE aukcji mamy większe szanse na realizację wytycznych Europejskiej Agendy Cyfrowej. Przewiduje ona, że do 2020 roku każdy mieszkaniec Unii Europejskiej ma mieć dostęp do szybkiego internetu.

– Nowe pasma będziemy mogli wykorzystać do oferowania usług mobilnego, szybkiego internetu o parametrach, jakich wymaga od nas Europejska Agenda Cyfrowa. Potrzebujemy zdrowego miksu zarówno rozwiązań stacjonarnych, jak i mobilnych oraz hybrydowych, tak by wszystkie gospodarstwa domowe mogły uzyskać dostęp do internetu o wysokich parametrach – przekonuje Jeremi Mordasewicz.

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto kupi najdroższą częstotliwość w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 10:27
Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje przeprowadzenie w ostatnim kwartale 2013 aukcji na częstotliwości 800 MHz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UKE wystawia na sprzedaż ostatnie częstotliwości

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 10:33
W 2013 Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza sprzedać częstotliwości z pasma 800 i 2600 MHz. Jednym z mocno zainteresowanych jest Orange, które chce na takich częstotliwościach podawać szybki internet na polską wieś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetarg na częstotliwości LTE. Gaj, prezes UKE: To będzie wydarzenie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 16:00
- To jest największy przetarg w historii telekomunikacji na polskim rynku. Falstart był konieczny, ale nie chcieliśmy dać formalnych powodów do unieważnienia aukcji – wyjaśnia Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła aukcja na częstotliwości 800 i 2600 MHz. Zyska kilka milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 11:01
Kilka milionów gospodarstw domowych zyskać ma dostęp do szybkiego internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej po raz kolejny ogłosił aukcję na częstotliwości w pasmach 800 i 2600 MHz, umożliwiające rozwój szerokopasmowego Internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE zadowolona, że Węgry wycofały się podatku od internetu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 15:50
Premier Węgier wycofuje się z kontrowersyjnego podatku od przesyłu danych. Zapowiedź wprowadzenia obciążenia dla dostawców dostępu do internetu, wywołała masowe protesty w Budapeszcie.
rozwiń zwiń