X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Skandal podatkowy w Europie budzi skrajne oceny ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 13:25
Komisja Europejska zajmie się skandalem podatkowym w Europie. To wynik zakrojonego na wielką skalę międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego. Chodzi o porozumienie Luksemburga z trzystoma międzynarodowymi koncernami, które umożliwia unikanie przez te firmy podatków.
Audio
  • Puls gospodarki cz 1 gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha, prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego i red. Rafał Woś z „Dziennika Gazety Prawnej” (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz 2: gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha, prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego i red. Rafał Woś z „Dziennika Gazety Prawnej” (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od lewej: Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha,  prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego i red. Rafał Woś z Dziennika Gazety Prawnej
Od lewej: Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha, prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego i red. Rafał Woś z "Dziennika Gazety Prawnej”Foto: PR24

Bardzo krytycznie o tej decyzji Komisji wypowiada się Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. - Problem ten nie jest związany z faktem, że jakaś grupa firm optymalizowała swoje zobowiązania finansowe korzystając z interpretacji przepisów prawnych. Problem ten polega na kuriozalnym systemie podatkowym i prawie łupienia obywateli europejskich przez biurokrację europejską – mówi gość.

Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha (PR24): o istocie problemu

 

Jego zdaniem rozwiązaniem tego i być może innych podobnych problemów jest istotne uproszczenie zobowiązań podatkowych, a nie nasyłanie policji na Księstwo Luksemburg, czy tych podatników, którzy zdecydowali się w tym kraju rozliczać z fiskusem.

Trzeba zapobiegać

Z kolei  prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że Unia Europejska powinna wypracować takie rozwiązania, które zapobiegałyby w przyszłości możliwym nieprawidłowościom podatkowym.  - Niedobrze się stało, że Unia nie wykorzystuje tej szansy, że jest jednym organizmem. Mogła by wiele zdziałać na rzecz ujednolicenia podatków, najlepiej na niskim poziomie, żeby nie dochodziło do różnicy potencjałów – radzi rozmówca.

Prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego (PR24) szansa na zmianę

Nieuczciwa konkurencja

 

Jednak do takich postanowień droga jeszcze daleka. Wyciągnięcie na światło dzienne podatkowych uników  stosowanych  przez międzynarodowych firmy bardzo pozytywnie ocenia natomiast red. Rafał Woś z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Wszyscy wiemy, że Luksemburg od lat jest europejskim rajem podatkowym. Wszyscy wiedzą, że łączy się to z nieuczciwą konkurencją wobec innych krajów – uważa.

Rafał Woś z "Dziennika Gazety Prawnej” o nieuczciwej konkurencji

 

W jego opinii przenoszenie podatków do rajów fiskalnych wpływa niszcząco na cały system poszczególnych krajów czy regionów i jest równaniem do dna.

Wśród innych tematów poruszanych w "Pulsie gospodarki" znalazły się: sytuacja na polskim i zagranicznym rynku pracy oraz komentarze dotyczące ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych.

Grażyna Raszkowska, abo

Zobacz więcej na temat: Luksemburg podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przyszłość krezusów mniej rajska

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 15:16
Milionerzy uciekający przed podatkami do rajów finansowych będą mieli w Europie coraz trudniejsze życie. Luksemburg jest gotów na złagodzenie tajemnicy bankowej, a banki we Francji mają spowiadać się z działalności swoich zagranicznych filii
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luksemburg rajem podatkowym kosztem innych państw unijnych. Szef KE w ogniu krytyki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 13:24
Szef Komisji Jean-Claude Juncker, który był premierem Luksemburga w czasie, gdy były zawierane tajne układy podatkowe między dużymi koncernami a Luksemburgiem, znalazł się w ogniu krytyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Komisji Europejskiej zamieszany w aferę? Chodzi o miliardy euro

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 18:00
Jean-Claude Juncker powinien był osobiście odnieść się do ostatnich rewelacji o układach podatkowych - pisze belgijski dziennik „Le Soir”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE zajmie się skandalem podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 12:05
Komisja Europejska zajmie się skandalem podatkowym z udziałem największych światowych koncernów. Chodzi o tajne umowy między Luksemburgiem a międzynarodowymi firmami, które miały pozwolić na uniknięcie podatków.
rozwiń zwiń