Gospodarka

Fundusze UE dla małych i średnich firm. Kto może dostać pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 10:16
Unia Europejska pomoże małym i średnim przedsiębiorcom. W latach 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro. Znaczna część tych funduszy będzie przeznaczona na badania naukowe, rozwój przedsiębiorczości oraz aktywizację zawodową.
Audio
  • O funduszach dla małych i średnich przedsiębiorstw na antenie Polskiego Radia 24, Aleksandra Pabiańska, menadżer w zespole doradztwa europejskiego w firmie doradczej Accreo (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Młodzi pracownicy nie boją się zmiany zatrudnienia.
Młodzi pracownicy nie boją się zmiany zatrudnienia. Foto: Glow Images/East News

- Unijne wsparcie będzie można otrzymać właściwie na każdy rodzaj działalności. Szczególnie premiowane będą projekty związane z innowacyjnością - mówiła na antenie Polskiego Radia 24, Aleksandra Pabiańska, menadżer w zespole doradztwa europejskiego w firmie doradczej Accreo.

Jak dodawała, innowacyjności nie należy jedynie przez pryzmat nowych technologii czy produktów.  - Przedsiębiorcy powinni patrzeć na nią szczerzej, włączając w to tzw. innowacyjność miękką, którą można zastosować np. w marketingu - mówi.

OZE też priorytetem

Drugim priorytetem obecnej perspektywy budżetowej są odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczna. Przedsiębiorcy będą mogli się starać o środki na wymianę starych kotłów grzewczych, a także na tworzenie farm wiatrowych czy fotowoltaicznych oraz biogazowni.

Więcej pożyczejk mniej wsparcia

Nowa perspektywa przynosi istotną zmianę jeśli chodzi o formy udzielanego wsparcia - będzie więcej pożyczek, mniej pomocy bezzwrotnej.

- Często będą to mechanizmy mieszane, tzw. na część inwestycji przedsiębiorca dostanie dotację, na część nisko oprocentowaną pożyczkę. Dobra wiadomość jest taka, że po zrealizowaniu określonych celów, jej część będzie mogła zostać umorzona - dodawał mec. Pabiańska.

Obecnie trwają negocjacje z Komisją Europejską w sprawie programów operacyjnych. Pierwsze nabory powinny ruszyć na początku 2015 roku.

Błażej Prośniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firmy dostaną unijne dotacje na wzornictwo przemysłowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:43
Instytut Wzornictwa Przemysłowego zainaugurował dziś projekt „Wzornictwo-Biznes-Zysk”. Ma on na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki właśnie poprzez inwestowanie we wzornictwo przemysłowe. Niebawem ma ruszyć program unijny przeznaczający fundusze na wdrożenie i opracowanie w firmach wzornictwa przemysłowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czwarta firma nieprawidłowo wydawała pieniądze z UE

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 13:48
Ponad 12 proc. właścicieli małych i średnich firm deklaruje, że w nadchodzącym okresie, nie zamierza ubiegać się o unijne granty. Powód? Liczne nieprawidłowości i konieczność zwrotów pieniędzy z poprzednich okresów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musimy przyspieszyć wydawanie pieniędzy z UE. Możemy stracić nawet 24 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 14:37
Trzeba przyspieszyć zagospodarowywanie środków unijnych przyznanych Polsce, w ramach mijającej unijnej perspektywy finansowej, aby się nie zmarnowały - wynika z raportu przygotowanego przez Business Centre Club.
rozwiń zwiń