X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Państwo Islamskie wprowadza własną walutę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 11:25
Radykałowie z Państwa Islamskiego chcą wprowadzić na podbitych terenach własną walutę. Ponoć rozpoczęto wybijanie właśnie złotych, srebrnych i miedzianych monet.
Audio
  • O walucie, która będzie się nazywać islamskim dinarem z Katarzyną Czupą ekspertką z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych rozmawia w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Błażej Prośniewski z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
Pieniądze
PieniądzeFoto: Glow Images/East News

Państwo Islamskie wprowadza swoją walutę opartą na kruszcach. Czy to wynika z przywiązania do złota i srebra w tamtym regionie, czy jest to zabieg taktyczny, Islamiści wiedzą, że innej waluty świat by nie zaakceptował? - Jest to raczej ta druga opcja. Państwo Islamskie nie jest uznane przez żadne państwo na świecie. Nie funkcjonuje w normalnym systemie bankowym. To oznacza, że będzie problem z wymienialnością waluty i z ustaleniem jej wartości. Oparcie waluty o kruszcie pomaga ustalić wartość – uważa Katarzyna Czupa ekspertka z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, z którą rozmawia Błażej Prośniewski.

Region nie zaakceptuje nowej waluty

Państwa regionu raczej nie będą zadowolone. - Nie widzimy, żeby Państwo Islamskie miało jakiegokolwiek sprzymierzeńca w regionie. Podejrzewam też, że kwestia waluty będzie bardzo kontrowersyjna i nie zostanie uznana przez żadne państwo. Trudno sobie wyobrazić, żeby Państwo Islamskie mogło prowadzić jakie transakcje w krajami regionu – uważa rozmówczyni. Wymiana pieniędzy na obszarze kontrolowanym przez Islamistów ma rozpocząć się w ciągu kilku tygodni.

Waluta musi mieć poparcie w gospodarce

- Nawet trudno jest porównać tą nową walutę do tzw. bitcoinów, bo są one powszechnie uznane i mimo tego, że nie są walutą żadnego z państw jednak są powszechnie akceptowane i są jasne zasady jej wyceny – wyjaśnia specjalistka. - Złoto i srebro mają realną wartość. Jednak to nie wystarczy by wycenić walutę. Bo czynnikami, które należy barć pod uwagę jest spekulacja, oczekiwania na przyszłość. Musi mieć ona przede wszystkim poparcie w realnej gospodarce – wylicza.

Na Bliskim Wschodzi mamy normalnie funkcjonujący system konwencjonalny, oparty o stopy procentowe. Ale jest też system niekonwencjonalny,  jest on oparty o prawo Szariatu. Te finanse oparte są na zakazie funkcjonowania stopy procentowej. Nie ma czegoś takiego jak kredyt.

Bankowość islamska przeżywa mocny rozwój na całym świecie.

Błażej Prośniewski, abo

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Państwo Islamskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zacięte walki o Kobani. Koalicja kontynuuje naloty

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 20:12
Dżihadystyczne Państwo Islamskie skierowało dodatkowe siły w rejon oblężonego miasta Kobani na północy Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo Islamskie zabiło ponad 1400 osób. Wstrząsające dane

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 21:55
W wyniku działalności Państwa Islamskiego zginęło w ostatnich miesiącach 1432 Syryjczyków - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Większość z nich - prawie 900 osób - to cywile.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poranne Rozmaitości 19.11.2014 r.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 09:51
W audycji m.in.: Czy młodzi Polacy są samodzielni i mają pęd do kariery? Co trzeci młody Polak nie jest samodzielny finansowo, a co piąty pracuje na umowie śmieciowej.
rozwiń zwiń