Gospodarka

Polska może być liderem innowacyjności. "Mamy teraz nasze 5 minut, na które czekaliśmy kilkaset lat”

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 11:11
Polska ma szansę stać się liderem innowacyjności w Grupie Wyszehradzkiej - takie optymistyczne wieści przynosi raport przygotowanych przez CEED Institute.
Audio
  • O innowacyjności Polski w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Daria Gołębiowska-Tataj, ekspert CEED Institute (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukces
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukcesFoto: East News/Glow Images

Badania pokazują, że choć w tej grupie państw to Czechy i Węgry wydają najwięcej na badania i rozwój w stosunku do PKB, to jednak Warszawa i Kraków są najbardziej innowacyjnymi ośrodkami w regionie, które zatrudniają najwięcej naukowców i inżynierów.

Polska ma szansę stać się potęgą

Polska na badania i rozwój przeznacza niecały 1 proc. PKB nie zmienia to faktu, że mamy szansę stać się innowacyjną potęgą. - Jednak wiele jest jeszcze do zrobienia - mówi Daria Gołębiowska-Tataj, ekspert CEED Institute. - Potrzebne jest więcej inwestycji zarówno w sektorze prywatnym w badania i rozwój, jak również w sektorze publicznym we wspieranie potencjału polskich uczelni, laboratoriów badawczych – mówi gość.

Polska ma swoje 5 minut

- Musimy sobie zdać sprawę, że mamy teraz nasze 5 minut, na które czekaliśmy kilkaset lat. Ważne jest żebyśmy z tej perspektywy na siebie patrzyli. Nie tylko udało się nam przez przypadek, przez zbieg historycznych okoliczności, które zmieniły ten region świata. My potrafiliśmy zakasać rękawy, zarówno na poziomie elit politycznych, które przez ostatnie 25 lat skutecznie niezależnie od wahnięć, zwichnięć, skrętów w lewo i prawo, konsekwentnie budowały stabilną politykę monetarno-fiskalną, jak również logicznych inwestycji w stabilny sektor innowacji i edukacji. Ta pozytywna narracja może być dla nas motorem. Europa patrzy na nas i powinniśmy stanąć na wysokości zadania. Inwestycje są tylko jednym elementem tego całego równania – uważa rozmówczyni.

Budujmy sieci powiązań

W dzisiejszym świecie politycy, przedsiębiorcy, rektorzy uniwersytetów zapominają skąd biorą się innowacje. One biorą się z umiejętności włączenia się w innowacyjne sieci lokalne i sieci globalne. - Powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem strukturalnych więzi po między ekosystemami takimi jak Warszawa, Kraków czy Poznań, w których wibrują sieci startupowe. Ale również trzeba powiązać je z siecią międzynarodową, a szczególnie takimi habami jak Berlin, Paryż, Londyn, Sztokholmu, Barcelona, czy Helsinki – dodaje.

W stawaniu się innowacyjną gospodarką pomóc nam ma Unia Europejska. Na inwestycje w badania i rozwój Polska dostała - bowiem - ponad 10 mld euro w ramach funduszy unijnych.

Jak wynika z raportu, w kolejnych latach motorem wzrostu innowacyjności w regionie będą rosnące inwestycje w B+R, rozwijanie współpracy między nauką a biznesem oraz rozwój sektora venture capital.

Raport „Poland: Emerging Innovation Leader” został przygotowany przez CEED Institute na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. CEED Institute to  think tank, którego celem jest promocja osiągnięć i potencjału gospodarczego państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz upowszechnianie idei oraz projektów dążących do podniesienia efektywności oraz konkurencyjności regionu.

Błażej Prośniewski, abo

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także