Gospodarka

Lasy Państwowe: nie będzie zmian w konstytucji. Burza w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 08:23
Sejm nie przyjął projektu zmian w konstytucji dotyczących Lasów Państwowych. Zakładał on, że lasy należące do Skarbu Państwa, nie będą podlegały przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.
Audio
  • Poseł Arkadiusz Bąk z Prawa i Sprawiedliwości: próba zmiany konstytucji to zamach na Lasy Państwowe (IAR)
  • Wicepremier Janusz Piechociński oskarżał opozycje o polityczną grę (IAR)
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

Za takim rozwiązaniem głosowało 291 posłów, przeciwko było 150, 2 wstrzymało się od głosu. Bezwzględna większość wynosiła 296 głosów.

Zgodnie z odrzuconą przez Sejm propozycją Lasy Państwowe nie podlegałyby przekształceniom własnościowym, lecz istniałyby od tego wyjątki określane przez ustawę. Na przykład mogłoby do tego dojść w celach obronnych.

Poprawka PiS odrzucona
Posłowie odrzucili także poprawkę PiS, która zakazywała jakichkolwiek, bez wyjątków, przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa.

W czasie prac parlamentarnych resort środowiska zwracał uwagę, że najdalej idące pomysły PiS uniemożliwiłyby np. wyznaczenie autostrad czy linii wysokiego napięcia przez tereny leśne.
Przed ostatecznym głosowaniem poseł PiS Jan Szyszko stwierdził, że bez dodatkowych modyfikacji proponowana zmiana to "rozmiękczanie" konstytucji, bo cel publiczny można określić jednym głosem większości ustawowej.

Jak dodał Szyszko, w związku z tym PiS zagłosuje przeciwko. Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński zarzucał z kolei, że dobro publiczne zostało poświęcone dla partyjnej gry, a PiS wcale nie chodziło o konstytucyjne zabezpieczenie lasów.- "Kto zabezpieczał lasy pod wnioski reprywatyzacyjne? - pytał Piechociński. Szyszko zarzucał z kolei Piechocińskiemu, że nie zgodził się na referendum ws. lasów i ograniczenie możliwości obrotu ziemią, w tym leśną. To nie "zmiękczanie" konstytucji, ale upoważnienie ustawodawcy - mówił z kolei Józef Zych z PSL.

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Lasy Państwowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS: ustawa o Lasach Państwowych jest sprzeczna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 12:25
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zakaz prywatyzacji lasów wpisać do konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 16:51
Chce tego PSL popierany przez PO. PiS ma wątpliwości co do intencji wnioskodawców i zarzuca koalicji hipokryzję, przypominając, że Lasy Państwowe zostały przez rząd obciążone kosztami na rzecz budowy dróg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy Państwowe mogą niemal podwoić swój zysk na koniec roku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 09:04
Pod koniec roku Lasy Państwowe wypracowały blisko 400 mln zł zysku przy zakładanych 250 mln zł na koniec roku - poinformował wiceminister środowiska Piotr Otawski. Wskazał, że jest to możliwe m.in dzięki dobrej koniunkturze na drewno.
rozwiń zwiń