X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Problem ubóstwa w Europie jest nadal duży

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 10:33
Pomimo ogólnej zamożności Unii Europejskiej, ubóstwo na jej obszarze utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie 16,9 procent.
Audio
  • O ubóstwie w Polskim Radiu 24 mówił Ryszard Szarfenberg, przewodniczący Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci przeciw Ubóstwu (EAPN Polska) (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia )
Problem ubóstwa w Europie jest nadal duży
Foto: Depositphotos

To oznacza, że 85 milionów osób jest zagrożonych ubóstwem względnym, a ponad 124,2 miliona, czyli 24,8 proc., ubóstwem i wykluczeniem społecznym, żyjąc w głębokim niedostatku. Bieda to realny i niestety mało dostrzegany problem Unii. Takie są wyniki najnowszego raportu "Ubóstwo i nierówności w Unii Europejskiej”.

- W Luksemburgu, Holandii, Austrii i Szwecji 15 do 18,5 proc. ludności jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w Polsce 25,8 proc,. podczas gdy w Bułgarii i Rumunii jest to 40 proc.- mówi Ryszard Szarfenberg, przewodniczący Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci przeciw Ubóstwu (EAPN Polska)

Ubóstwo w UE - grupy w najtrudniejszej sytuacji życiowej

Szczególnie wysoka jest stopa ubóstwa lub wykluczenia społecznego wśród dzieci w wieku do 17 lat. Gospodarstwa domowe z jednym rodzicem i te z dziećmi na utrzymaniu mają najwyższy odsetek zagrożenia ubóstwem. Wśród rodziców samotnie wychowujących dzieci zagrożenie względnym ubóstwem dochodowym wynosi 34,5 procent. Kobiety są też bardziej zagrożone ubóstwem (17,6 proc.). Dane te nie obejmują niektórych osób w najbardziej skrajnej sytuacji, takich jak mniejszości etniczne, szczególnie Romowie, imigranci czy bezdomni.

Kryzys przyczynił się do wzrostu ubóstwa w latach 2008-2012

Największy wzrost odnotowano w Grecji, na Litwie i na Węgrzech (około 8 punktów procentowych), zaś w Irlandii, Estonii, na Malcie i na Cyprze, na Łotwie i we Włoszech odnotowano wzrost od 4,5 do 7 punktów procentowych. Kluczowym czynnikiem zagrożenia ubóstwem jest bezrobocie.

Choć zatrudnienie jest kluczową drogą wyjścia z ubóstwa, nie każda praca jest wystarczająco opłacana, by wydźwignąć kogoś z ubóstwa. W 2012 r., 9,1 proc. osób zatrudnionych żyło poniżej progu ubóstwa. Ubóstwo pracujących w latach 2006-2011 wzrosło na terenie 1/3 państw członkowskich UE: w Bułgarii, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, na Malcie, w Holandii, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii. W Rumunii w 2012 r. 19,1 proc. osób pracujących żyło w ubóstwie, w Hiszpanii 12,3 proc., zaś 15,1 proc. w Grecji - mówi Ryszard Szarfenberg.

Świadczenia socjalne ograniczają ubóstwo dochodu

Na terenie państw członkowskich stopa zagrożenia ubóstwem byłaby o wiele wyższa, gdyby nie transfery socjalne. Najhojniejsze i najwydajniejsze systemy ochrony socjalnej redukują ubóstwo monetarne o 50% (Dania, Irlandia, Luksemburg, Austria, Finlandia i Szwecja), a nawet więcej, podczas gdy w najmniej wydajnych odsetek zagrożonych ubóstwem redukowany jest jedynie o 20 proc. (w Bułgarii, Grecji i we Włoszech).

Sylwia Zadrożna

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak