Gospodarka

Litwinom opłaca się wejść do strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 13:07
Od 1 stycznia litewskiego lita zastąpi euro. Litwini wierzą, że przystąpienie do strefy euro zwiększy bezpieczeństwo ich kraju.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Witold Gadomski, dziennikarz z Gazety Wyborczej (Robert Lidke, Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Witold Gadomski, dziennikarz z Gazety Wyborczej (Robert Lidke, Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Witold Gadomski, dziennikarz z Gazety Wyborczej
Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Witold Gadomski, dziennikarz z Gazety WyborczejFoto: PR24, PJ

To jest zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej - prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego główny argument za wejściem naszego północnego sąsiada do eurolandu.- Dla Litwy najistotniejszym argumentem jest to, że euro podkreśla dalej niezależność Litwy od Rosji.

Elżbieta Mączyńska (PR24) o korzyściach dla Litwy z przyjęcia euro

Z kolei Witold Gadomski uważa, że dzięki wejściu do strefy euro Litwa, w przeciwieństwie do Polski znajdzie się w tak zwanym "twardym jądrze" Unii Europejskiej. - Oni będą w strefie euro, czyli organizacji wewnętrznej Unii Europejskiej. My trochę się obawiamy. Nawet jeśli w Polsce nie ma aktualnie dobrego klimatu dla przyjęcia euro, to należy taki plan stworzyć. Zwolennicy przyjęcia euro uważają, że Unia Europejska trochę się rozłazi, a tak naprawę ta „unia twarda” do będzie strefa euro i jest to argument dla Litwinów – wyjaśnia gość.

Witold Gadomski (PR24) o strefie euro

Spośród krajów Bałtyckich pierwsza w strefie euro znalazła się Estonia. W ubiegłym roku do Eurolandu przystąpiła Łotwa. Od stycznia przyszłego roku Litwa będzie 19 krajem ze wspólną europejską walutą.

Robert Lidke, abo

/

Zobacz więcej na temat: euro Litwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada UE dała Litwie zielone światło do strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 13:54
Jest ostateczna zgoda na wejście Litwy do strefy euro od stycznia. Kropkę nad "i" postawili unijni ministrowie do spraw europejskich na spotkaniu w Brukseli. Wcześniej władze w Wilnie dostały zielone światło dla przyjęcia wspólnej waluty od Komisji Europejskiej, Europarlamentu i Europejskiego Banku Centralnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla Litwy euro to polisa, ale nie czarodziejska różdżka

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 11:19
Dołączenie do strefy euro to kwestia konkurencyjności Litwy w regionie. Bez tego kraj byłby w gorszej sytuacji niż Łotwa i Estonia - przekonuje na dwa miesiące przyjęciem przez Litwę wspólnej waluty jej minister finansów Rimantas Szadzius.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stycznia wszystkie kraje bałtyckie z euro. "Pozytywne przełożenie na gospodarkę"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:47
Litwa, jako ostatni z trzech krajów Pribałtyki, już za miesiąc przyjmie wspólną walutę. To będzie miało pozytywne przełożenie na gospodarkę – oceniają ekonomiści. Podobnie jak Łotwa i Estonia – Litwa jest mocno zależna od eksportu, a wspólna waluta zredukuje koszty transakcyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja i wielka polityczna niewiadoma

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 15:00
Czy uda się wybrać prezydenta czy jednak przedterminowe wybory zdominują życie kraju pozostającego jeszcze w głębokim kryzysie?
rozwiń zwiń