Gospodarka

Unia energetyczna: komu się to płaci, a komu nie?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:19
Czy UE zdecyduje się na wspólne zakupy gazu? Zdaniem ekspertów powstanie unia energetyczna, ale będzie ona dobrowolna i każde państwo zdecyduje, czy chce do niej przystąpić.
Audio
  • O wspólnych zakupach gazu w UE w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czy UE zdecyduje się na wspólne zakupy gazu?
Czy UE zdecyduje się na wspólne zakupy gazu?Foto: Glow Images

Na początku przeszłego roku Komisja Europejska ma przedstawić propozycje dotyczące stworzenia unii energetycznej. Wtedy też dowiemy się jaki pomysł Bruksela ma na to, by zabezpieczyć dostawy surowców do wspólnoty i zmniejszyć uzależnienie od Rosji. Wśród propozycji ma znaleźć się m.in. idea wspólnych zakupów gazu.

Wspólne zakupy to silna pozycja negocjacyjna

Były minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz uważa, że przyniesie to nie tylko korzyści polityczne, ale także ekonomiczne. - To spowoduje, że wobec krajów trzecich będziemy bardziej jednolici, będziemy mieli podobne stanowisko, będziemy w stanie wypracować podejścia uwzględniając wartości europejskie. W przeciwieństwie do tego co ma miejsce teraz, gdy każdy kraj chce konkurować o te ekstra procenty, lepsze wejścia w Rosji. To w sumie działa na niekorzyść całego systemu ponieważ ostatecznie jako cała unia płacimy wyższą cenę. Dostawca jest w stanie segmentować ten rynek i maksymalnie wyciskać z niego korzyści – uważa rozmówca.

Niewidzialna ręka rynku jest najważniejsza

Bardziej sceptycznie do pomysłu wspólnego zakupy gazu podchodzi prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora. - W momencie kiedy znika niewidzialna ręka rynku pojawia się regulacja. Oznacza to, że ktoś musi być dotowany, a ktoś musi dopłacać do tego biznesu. Unia Europejska, która szczyci się tym, że to rynek ma regulować przepływ towarów wchodzi coraz bardziej w rynek energetyczny z regulacjami – zauważa gość.

Za unię energetyczną ktoś musi zapłacić

Jak dodaje ekspert zapłacą za to głównie przedstawiciele branży energetycznej. - Pewnie w takim razie wyższymi opłatami zostaną obłożone przedsiębiorstwa energetyczne. Ci którzy do tej pory ponosili znaczą cześć ryzyka związanego z poszukiwaniem i z wydobyciem węglowodorów, zostaną zmuszeni, żeby się tym zyskiem podzielić, a ryzyko zostawić u siebie – dodaje gość.

Zachodnie kraje stracą konkurencyjność

Na wspólne zakupy gazu mało przychylnie patrzą także przywódcy Europy Zachodniej. To nie dlatego, że tam są firmy, które mają podpisane kontrakty z Rosją. Gospodarki tych krajów, mógłby tego typy regulacje bardziej odczuć, ich konkurencyjność pogorszy się.

Dlaczego jak mówi prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych Maciej Bukowski Komisja Europejska raczej zaproponuje dobrowolność wstąpienia do unii energetycznej.  - Może też dać możliwości handlu gazem na giełdzie – dodaje.

Katalizatorem do stworzenia wspólnej europejskiej polityki energetycznej był kryzys gazowy pod koniec 2009 roku. Wtedy Rosja spierając się z Ukrainą o cenę gazu zakręciła kurek z błękitnym paliwem i wiele krajów zostało odciętych od dostaw.

Błażej Prośniewski, abo

Zobacz więcej na temat: energetyka GOSPODARKA Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energetyka odnawialna długo jeszcze nie zastąpi w Polsce tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 16:03
Unia Europejska wymaga, żeby udział energii odnawialnej do 2020 roku wynosił 20 procent. Przedsiębiorcy są powściągliwi, jeśli chodzi o zwiększanie inwestycji w OZE. Tymczasem w Polsce ustawa o OZE rodzi się w bólach i z opóźnieniem, może będzie pod koniec przyszłego kwartału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu i gazu na początku 2015 roku bez większych zmian?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 16:06
Ceny gazu i prądu na początku 2015 r. pozostaną niemal bez zmian w stosunku do obecnego roku. Zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki taryfa PGNiG zakłada nieznaczną obniżkę cen samego gazu, ale podrożeje za to dystrybucja. W obszarze energii elektrycznej pomimo 90-proc. wzrostu liczby osób zmieniających sprzedawcę prądu konkurencja nie zapobiegła minimalnej podwyżce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG ogłosiło strategię na lata 2014-2022. Co planuje?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:12
PGNiG w strategii na lata 2014-2022 zakłada, że pozostanie liderem sprzedaży na rynku gazu. Spółka chce wzmocnić obszar upstreamowy, budując portfel zagranicznych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych.
rozwiń zwiń