Gospodarka

Nowe dowody to sposób, by nie stracić funduszy europejskich?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 10:57
Od 1 marca będą wydawane nowe dowody osobiste. Szykuje się także elektroniczna rewolucja w urzędach stanu cywilnego. Eksperci zarzucają, że niektóre zmiany są pozbawione sensu, pozwalają jedynie zagospodarować unijne fundusze.
Audio
  • O nowych dowodach osobistych i zmianach w urzędach od 1 marca w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od 1 marca wnioski o wydanie dowodu osobistego będzie można składać w dowolnej gminie na terenie całego kraju albo przez internet
Od 1 marca wnioski o wydanie dowodu osobistego będzie można składać w dowolnej gminie na terenie całego kraju albo przez internetFoto: msw.gov.pl

Oprócz nowego blankietu dowodów zmiany przewidują elektroniczny rejestr aktów urodzeń, małżeństw i zgonów wyjaśnia Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Obywatel będzie mógł iść do dowolnego urzędu stanu cywilnego i poprosić o odpis aktu urodzenia. Dzisiaj musi udać się tam gdzie ten akt został sporządzony – wyjaśnia rozmówczyni. - Termin wprowadzenia zmian został przełożony, bo system i urzędy nie były dostatecznie przygotowane. Akty muszą być wprowadzone do system z papierowych ksiąg. To oznacza, że trzeba wprowadzić prawie 38 milionów aktów. A więc skala tego przedsięwzięcia jest olbrzymia. Zdecydowaliśmy się na przesunięcie o dwa miesiące tego terminu ponieważ ustaliliśmy że jeszcze potrzebujemy czas na testy systemu – mówi gość. - Same samorządy również wracały się do nas z prośbą o więcej czasu – dodaje.

Będziemy mieli nowe dowody osobiste. Zobacz jak będą wyglądały!

Bałagan w administracji

Tymczasem Piotr Wołejko ekspert pracodawców RP ocenia, że z informatyzacją administracji cały czas mamy pod górkę. - Coraz więcej jest przesłanek, które skłaniają do stwierdzenia, że nikt nie panuje w naszym kraju nad informatyzacją administracji i elektronizacją kontaktów pomiędzy obywatelami, a urzędami. Przełożenie tergo terminu tylko o dwa miesiące wydaje się bardzo wątpliwe. Spodziewam się, że ten termin będzie ponownie przełożony. Może lepiej byłoby od razu przełożyć go o pół roku, niż potem tłumaczyć się. To źle świadczy o naszej administracji – uważa specjalista.

Nowy dowód osobisty różni się od starego…

Od 1 marca wnioski o wydanie dowodu osobistego będzie można składać w dowolnej gminie na terenie całego kraju albo przez internet. - W nowym dokumencie nie będzie już adresu zameldowania, rysopisu, ani własnoręcznego podpisu. Natomiast będzie informacja o polskim obywatelstwie. Będzie to dokument także lepiej zabezpieczony – mówi przedstawicielka ministerstwa.

… za mało?

Ale jak mówi Piotr Wołejko mieliśmy mieć dowody osobiste z chipem i podpisem elektronicznym. - Większość różnych platform czy systemów dotyczących e-administracji jest w jakiś sposób współfinansowania z funduszy unijnych. W tej chwili walczymy rozpaczliwie, żeby nam te pieniądze nie przepadły, żebyśmy się zmieścili w terminie. Już pal licho co uda nam się zrobić, ale żeby pieniądze nie przepadły – zarzuca ekspert. - W przypadku dowodu osobistego fakt, że tam nie będzie ani chipa, ani podpisu elektronicznego sprawia, że cała wymiana jest pozbawiona sensu. Poczekałbym na moment kiedy będziemy mogli wprowadzić do tego kawałka plastiku jakieś elementy, które sprawią, że to będzie po części choć inteligentny dokument – mówi.  

Zmiany wchodzące w życie 1 marca wprowadzą też możliwość zawierania ślubu po za urzędem stanu cywilnego oraz nadawania dzieciom imion obcego pochodzenia.

Sylwia Zadrożna, abo

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewolucja nadzieją polskich przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 17:30
- Jako młody przedsiębiorca nie miałem problemów z wypełnianiem deklaracji podatkowej. 20 lat później nawet mała firma musi mieć prawników i doradców podatkowych - ocenia Maciej Wroński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będziemy mieli nowe dowody osobiste. Zobacz jak będą wyglądały!

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 09:49
Od 1 stycznia 2015 roku będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Nowy dokument nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.
rozwiń zwiń