X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Alarmujący wzrost liczby lekarzy wyjeżdżających z Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 12:45
Jak wynika z najnowszych statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej, ponownie wzrasta liczba lekarzy decydujących się na pracę za granicą. Sytuacja nie jest jeszcze tak alarmująca jak dekadę temu, ale emigracyjnej tendencji trudno nie zauważyć.
Z danych wynika, że na wyjazd decydują się głównie anestezjolodzy, patomorfolodzy, chirurdzy (ogólni, plastyczni i klatki piersiowej), radiolodzy, specjaliści medycyny ratunkowej
Z danych wynika, że na wyjazd decydują się głównie anestezjolodzy, patomorfolodzy, chirurdzy (ogólni, plastyczni i klatki piersiowej), radiolodzy, specjaliści medycyny ratunkowejFoto: Glow Images/East News

Liczba wydanych zaświadczeń przez samorząd lekarski uprawniających do pracy poza krajem wzrosła w ciągu ostatniego roku o 25 proc.

- W latach 2005-2006 statystyki były bardzo alarmujące - roczna liczba zaświadczeń o postawie etycznej wydawanych lekarzom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE niemal dorównywała rocznej liczbie absolwentów studiów medycznych. Mimo spadku w kolejnych latach, statystyki nadal lokowały Polskę w kategorii „dawców” lekarzy na rynki pracy zamożniejszych krajów UE - przyznaje rozmowie z Rynkiem Zdrowia Konstanty Radziwiłł, sekretarz NRL.

W 2014 r. wzrost wyjazdów o 25 procent

- Niestety, od 2011 roku liczba wydanych zaświadczeń ponownie zaczęła nieco wzrastać, a w 2014 r. zaobserwować możemy już wyraźny wzrost o niemal 25% w stosunku do roku 2013 r. - stwierdza.

"Wyjazdowe" specjalizacje

Z danych Izby wynika, że na wyjazd decydują się głównie anestezjolodzy, patomorfolodzy, chirurdzy (ogólni, plastyczni i klatki piersiowej), radiolodzy, specjaliści medycyny ratunkowej.

Na problem migracji lekarzy zwracał uwagę na niedawnym spotkaniu w Warszawie zorganizowanym przez Fundację Watch Health Care prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Powołując się na dane Komisji Europejskiej i raport OECD podkreślał, że w Polsce mamy jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników liczby lekarzy (na 1000 mieszkańców Polski przypadało zaledwie 2,2 lekarza - red.).

W Polsce ubywa lekarzy

- O ile problem braku lekarzy jest odczuwalny w większości państw europejskich, to z roku na rok w innych krajach lekarzy zaczyna systematycznie przybywać. W Polsce trend jest odwrotny - mówił prof. Flisiak zaznaczając, że odpowiedź na pytanie jak udało się np. w Wielkiej Brytanii zwiększyć liczbę lekarzy jest prosta: zatrudniono polskich lekarzy.

Profesor przyznał, że z racji pełnionych obowiązków sam był zobligowany do wystawiania lekarzom zaświadczenia uprawniającego do pracy za granicą. Ich liczba z każdym rokiem rosła. Dlatego, jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami, dziwi się, że resort zdrowia obwieścił, że problem migracji jest zażegnany.

- Danych, które by to potwierdzały ministerstwo jednak nie przedstawia - komentuje prof. Flisiak.

Chcą zarabiać i się rozwijać

O ile przyczyną fali wyjazdów lekarzy do pracy za granicą dziesięć lat temu były korzyści finansowe, to obecnie nie jest to jedyny argument skłaniającym do emigracji. Jak mówi nam Konstanty Radziwiłł, do podjęcia pracy poza krajem motywują warunki wykonywania zawodu, ale nie zawsze tylko te związane z wyższym wynagrodzeniem.

- Polskich lekarzy zachęca do wyjazdów także uregulowany i przestrzegany czas pracy oraz dostęp do specjalistycznego sprzętu i, niestety, a także ciągle znacznie większe możliwości rozwoju zawodowego - w tym możliwości specjalizowania się w wybranej dziedzinie medycyny - zaznacza.

Dodaje: - Lekarze-emigranci stanowią doskonałą wizytówkę Polski, a ci, którzy decydują się powrócić, wzbogacają swoimi doświadczeniami polską ochronę zdrowia.

- Jednak sytuacja, w której niedofinansowany i źle zorganizowany system ochrony zdrowia obciążają także braki kadrowe, zjawisko emigracji utrzymującej się ciągle na wysokim poziomie jest bardzo niepokojące - podkreśla Konstanty Radziwiłł.

Nowa fala migracji może w najbliższym czasie wiązać się z podniesieniem płacy minimalnej w Niemczech (od 1 stycznia 2015 r. zarobki lekarzy wzrosły średnio o 2,9%). Tym bardziej, że u naszych zachodnich sąsiadów wciąż odczuwalny jest niedobór lekarzy (m.in. geriatrów, chorób wewnętrznych, neurologów i ortopedów), a popyt na usługi medyczne będzie rósł ze względu na spodziewane przejście wielu lekarzy na emeryturę w ciągu najbliższej dekady.

Personel medyczny delegowany z Polski do Niemiec zgodnie z unijną Dyrektywą 96/71/WE ratyfikowaną przez Parlament Europejski może liczyć m.in. na minimalne wynagrodzenie jakie obowiązuje w danym kraju. Polscy pracownicy powinni zarabiać więc tyle samo co ich niemieccy koledzy na tym samym stanowisku.

Podwyżki w sektorze medycznym obejmą również pielęgniarki i lekarzy, którzy już pracują bądź też planują wyjazd do Niemiec.

W agencjach pracy ruchu jeszcze nie ma


Dane międzynarodowej firmy Paragona, rekrutującej kadry medyczne w Europie nie wskazują obecnie na znaczący wzrost zainteresowania polskich lekarzy pracą za granicą.

- O ile wyraźnie wzrosło zainteresowanie migracją lekarzy z Grecji, Hiszpanii czy Chorwacji, to w Polsce sytuacja od kilku lat wydaje się utrzymywać na stałym poziomie. Jedynie nieznacznie więcej zapytań w sprawie pracy odnotowaliśmy ze strony polskich dentystów i lekarzy rodzinnych - mówi nam Kinga Łozińska z Paragony.

Polscy lekarze obecnie decydują się raczej na wyjazdy do zagranicznych placówek jedynie w weekendy lub na dyżury, nie rezygnując z posady w kraju.

Taki trend potwierdza Kinga Łozińska, której firma w swojej ofercie miała propozycje pracy tymczasowej, m.in. dla okulistów, ortopedów i radiologów.

KL

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ten raport pokazuje prawdziwy obraz służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 18:18
Najkrócej żyją Polacy mieszkający w małych miejscowościach, gdzie mieszka poniżej pięciu tysięcy mieszkańców. Przeciętnie najdłużej żyją mieszkańcy dużych miast z wyjątkiem Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliardy potrzebne na reanimacje szpitali

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 06:00
Polskie szpitale potrzebują remontów, bez nich czeka je zamknięcie. Tylko do 2030 roku na modernizację placówek należy wydać 58 mld zł - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa dyrektywa Unii. Pielęgniarki zaczną wyjeżdżać z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:41
Prawdopodobnie jeszcze w październiku Parlament Europejski przyjmie dyrektywę, która zapewni automatyczne uznanie uprawnień zawodowych wszystkich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie masowa ucieczka pielęgniarek? "Nie będzie chętnych do pracy w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 16:28
Dr Janina Książek - prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - mówiła w radiowej Jedynce, że przy obecnych warunkach płacowych pielęgniarki nie będą chętne do pracy w Polsce.
rozwiń zwiń