Gospodarka

E-administracja: nadal niewydolna, jak polska biurokracja

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 15:15
Wdrożenie kolejnych stu opcji w ramach systemu ePUAP zapowiedziało ostatnio Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Plany ambitne, pojawia się jednak pytanie na ile realne.
Audio
  • Dlaczego e-administracja w Polsce, czyli wykorzystanie sieci do załatwiania spraw urzędowych w Polsce nadal kuleje, tłumaczy Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Istniejące podziały na Polskę resortową przenoszone są do sieci, wbrew panującej w niej zasadzie unifikacji
Istniejące podziały na Polskę resortową przenoszone są do sieci, wbrew panującej w niej zasadzie unifikacjiFoto: Glow Images/East News

–Wątpliwości są tym większe, że do dnia dzisiejszego nie udało się wprowadzić elektronicznego dowodu osobistego, elektronicznych kart ubezpieczenia zdrowotnego, czy wielu innych podstawowych usług - mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Przez Internet będzie można między innymi złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy bądź o wyrejestrowanie samochodu, czy też poprosić o zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej.

Administracja w sieci: nieuintuicyjna, pełna luk i niedociągnięć

Ekspert pyta, na ile proponowane rozwiązania ePUAP będą przydatne dla obywateli, niektóre z już wprowadzonych budzą ich rozpacz, są nieintuicyjne, nadal występują problemy z przesyłaniem wypełnionego wniosku.

Jak podkreśla, na razie ePUAP zupełnie nie spełnia swojej roli, a kosztował bardzo dużo pieniędzy.

E-administracja: polska resortowa przenoszona do sieci

Zdaniem eksperta, aby e-administracja zaczęła sprawnie funkcjonować, trzeba przede wszystkim zmienić podejście do jej rozwoju. Jak mówi, istniejące podziały na Polskę resortową przenoszone są do sieci, wbrew panującej w niej zasadzie unifikacji.

W aktualnym rankingu ONZ e-Government Survey, nasza e-administracja znalazła się na 42 miejscu na świecie, a w Europie na 22 miejscu. Wyżej od nas notowana jest nie tylko Litwa, Łotwa, Słowenia i Estonia - ale również Rosja.

Elżbieta Szczerbak, jk

Zobacz więcej na temat: e-administracja internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Administracja publiczna ma pieniądze na Internet

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:35
Rządowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 będzie skierowany zarówno do urzędów administracji i jednostek im podległych, jak i operatorów telekomunikacyjnych. Projekt obejmie projekty o znaczeniu ogólnopolskim w takich obszarach jak np. e-administracja, e-zdrowie, e-sądy, e-zamówienia publiczne oraz e-kultura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla każdego Polaka: Internet 30 Mbps.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 07:11
Dostęp do szybkiego internetu, e-administracja i poszerzenie cyfrowych kompetencji użytkowników internetu – to cele Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego realizacja oparta jest m.in. na budowie sieci szerokopasmowego internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w e-administracji: rejestry w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:13
Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, uproszczone procedury administracyjne, dane z różnych rejestrów w jednym miejscu – takie możliwości ma zagwarantować projekt pl.ID., realizowany przez Centralny Ośrodek Informatyki przy MSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze unijne 2014-2020: nadchodzi rewolucja cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 22:00
Program Cyfrowa Polska zakłada budowę sieci szerokopasmowych, rozwój e-administracji i edukację społeczeństwa, by możliwe było korzystanie z cyfrowych technologii.
rozwiń zwiń