X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Frank najtańszy od uwolnienia jego kursu. Dzisiaj jego kurs zszedł do 3,86 zł

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 16:17
Dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty w szwajcarskiej walucie. Frank jest najtańszy od uwolnienia jego kursu w połowie stycznia. Ponadto eksperci przewidują, że będzie nadal taniał, zmaleją też raty kredytów hipotecznych, gdyż czeka nas kolejna obniżka stóp w Szwajcarii.
Franki szwajcarskie
Franki szwajcarskieFoto: Depositphotos

Rano na rynku międzybankowym frank kosztował 3 złote i 89 groszy. Złoty umacniał się także wobec euro, za które trzeba było zapłacić 4 złote i 18 groszy. Lekko drożał za to dolar, którego kurs wynosi 3 złote i 66 groszy.

Po godzinie 16.00 frank kosztował niewiele ponad 3,86 zł.

Tańszy frank nie dziwi Marcina Kiepasa z Admiral Markets - to efekt zapowiedzi banku centralnego Szwajcarii o gotowości interwencji w celu osłabienia tej waluty, a także dzięki polepszającej się perspektywie dla euro, w związku z planowanym uruchomieniem przez Europejski Bank Centralny skupu obligacji.

Szwajcarzy chcą sami osłabić swoją walutę

Jak wyjaśnia Kiepas, Szwajcarzy myślą o osłabieniu swojej waluty z dwóch powodów – jej siła zdecydowanie uderza w ich eksport, ma też wpływ na nasilające się procesy zmierzające do deflacji w tym kraju. To jak wyjaśnia, być może zmusi władze monetarne Szwajcarii do kolejnego obniżenia stóp procentowych.

Ekspert przypomina, że już od dłuższego czasu trwa werbalna interwencja władz monetarnych Szwajcarii, twierdzących, że silny kurs waluty nie sprzyja gospodarce, i być może zmusi bank centralny tego kraju do interwencji.

Na razie taka nie nastąpiła, ale kolejna zapowiedź szefa SNB Thomasa Jordana z wtorku w tym tygodniu o gotowości do interwencji, na pewno ma wpływ na rynki finansowe i tym samym osłabienie franka.

Jak podaje Kiepas, to oznacza, że plotki na rynku, sugerujące utrzymywanie kursu franka do euro na poziomie 1,05-1,10 są zbliżone do prawdy. Przypomnijmy, że dzisiaj za franka trzeba zapłacić 1,07 euro.

Frank w Polsce: na koniec roku 3,80 zł

Mówiąc o perspektywach kursu franka w Polsce, ekspert z Admiral Markets ocenia, że po skoku z 15 stycznia, szwajcarska waluta szuka swojego miejsca  i według niego, jej wartość powinna wynieść w najbliższych miesiącach między 3,90 a 4 zł, ze wskazaniem na tą niższa wartość.

Do tego, jak dodaje Kiepas, w II połowie tego roku złoty znowu umocni się do franka i na koniec roku szwajcarska waluta powinna w Polsce kosztować ok. 3,80 zł.

Jeżeli doliczyć do tego prawdopodobną obniżkę stóp procentowych w Szwajcarii i zapowiadane przez polskie banki uwzględnienie ujemnego LIBOR-u, to jak prognozuje Kiepas, raty wielu frankowiczów powinny wrócić do poziomu prawie sprzed 15 stycznia tego roku.

IAR, abo, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Kiepas (Admiral Markets): powrót normalnego handlu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 15:12
Polski rynek walutowy, podobnie jak rynki globalne, wracają dziś do normalnej aktywności, po tym jak wczoraj było nieco sennie za sprawą świętujących Amerykanów. Dziś złoty będzie "atakowany" zarówno przez czynniki globalne, jak i lokalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewalutowanie kredytu we frankach nie będzie opodatkowane

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 07:30
Dochód wynikający z przewalutowania kredytu nie byłby opodatkowany - powiedział we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek, pytany o pomysł jednorazowej konwersji kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Sikora: banki odchodzą od bankowości za zero

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 00:45
Prezes banku Citi Handlowy Sławomir Sikora pytany, czy nastały trudne czasy dla banków przyznaje, że ostatnie dwa lata pod tym względem były doskonałe, ale już się nie powtórzą, dopóki stopy procentowe będą pozostawały na bardzo niskim poziomie. Stąd banki szukają dochodów, np. w podnoszeniu opłat.
rozwiń zwiń