Gospodarka

Wyrwij fiskusowi bat! Pracodawcy RP domagają się lepszego traktowania podatnika

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 13:47
Pracodawcy RP napisali petycję domagającą się przyspieszenia prac sejmowych nad prezydenckim projektem, który ma poprawić sytuację podatnika. Istnieje bowiem obawa, że projekt utknie na dłużej w sejmowych meandrach.
Audio
  • O tym, że urzędy skarbowe powinny zmienić swój sposób działania w audycji Z kraju i ze świata radowej Jedynki mówił Andrzej Malinowski prezydenta Pracodawców RP (Zuzanna Dąbrowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP Foto: Wojciech Kusiński/PR

Zdaniem Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP petycja ma na celu poinformowanie opinii publicznej, że całkiem mądra i dobra inicjatywa prezydenta Komorowskiego jest już od początku torpedowana, a nawet topiona. - Ten projekt nowelizacji został skierowany do parlamentu w grudniu, w styczniu pewnie z uwagi na karnawał nic się nie działo. Wreszcie Komisja Finansów Publicznych postanowiła, prawdopodobnie na podstawie jednej opinii, mianowicie Krajowej Rady Sądownictwa, przekazać to naszym zdaniem do "zamrażarki”, czyli podkomisji, która zajmuje się monitorowaniem systemu podatkowego – wyjaśnia gość.

Rząd wycofuje się z pomysłu?

Gość przypomina wypowiedź ministra finansów Mateusza Szczurka, który zapowiedział, że się z tą zasadą zgadza, ale chciałby, że by ona była uwzględniona przy zmiennie całego systemu. - Co to przeszkadza, żeby w momencie kiedy mamy poważne wątpliwości prawne, interpretacyjne zastosować rozwiązanie korzystne dla podatnika – pyta gość.

A problem jest bardzo poważny

Sama ustawa o VAT-cie zawiera 160 przepisów. W każdym przepisie można znaleźć rożne interpretacje. Statystyki jednak mówią same za siebie. - W 2013 roku na 2813 spraw, aż w 1764 przypadkach sądy przyznawały słuszność podatnikom. A do sądu trafiają tylko sprawy tych firm, które stać na dobrego prawnika, bo to są ogromne koszty – podkreśla rozmówca.

Watro zauważyć, że we wszystkich innych sferach prawnych, jeśli są jakieś wątpliwości to rozstrzyga się je na korzyść oskarżonego. Niestety nie w prawie podatkowym.

/

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nowelizacja Ordynacji podatkowej: fiskus przestanie traktować nas jak potencjalnych przestępców?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 09:48
Kancelaria Prezydenta i organizacja Pracodawcy RP apelują o pilne zmiany w prawie podatkowym. Chodzi o zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, która znalazła się w prezydenckim projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej.
rozwiń zwiń