Gospodarka

Mieszkalnictwo społeczne alternatywą dla kredytów hipotecznych

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 11:58
Mimo ryzyka jakie niesie za sobą zaciąganie wieloletniego kredytu, wielu Polaków nie widząc innej możliwości zdobycia własnego mieszkania, decyduje się na takie rozwiązanie. Jest jednak alternatywa.
Audio
  • Mieszkalnictwo społeczne jest alternatywą dla kredytów hipotecznych w Porannych rozmaitościach rozmawia doktor Aliną Muzioł-Węcławowicz, ekspert do spraw mieszkalnictwa z Małgorzatą Salamon dyrektor Habitat for Humanity w Polsce (Hanna Uszyńska, NRGPR)
Programy dofinansowane przed budżet państwa nie wpierają najbardziej potrzebujących
Programy dofinansowane przed budżet państwa nie wpierają najbardziej potrzebującychFoto: Pixabay

Poza lokalami socjalnymi, dla osób których nie stać na kredyt, jedną z możliwości jest mieszkalnictwo społeczne. W Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki rozmawiają doktor Aliną Muzioł-Węcławowicz, ekspert do spraw mieszkalnictwa w Banku Gospodarstwa Krajowego z Małgorzatą Salamon dyrektor Habitat for Humanity w Polsce, organizacji zajmującej się wykluczeniem mieszkaniowym.

Czym jest mieszkalnictwo społeczne?

- Mieszkalnictwo społeczne to ta cześć zasobów mieszkaniowych w danym społeczeństwie, która jest współfinansowana z pieniędzy publicznych. Z reguły określone są także zasady dostępu do tych mieszkań. Mają one służyć tym, którzy samodzielnie nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych. W Polsce mało uwagi poświęca się temu sektorowi społecznemu. Generalnie utożsamianego z mieszkaniami na wynajem – wyjaśnia rozmówczyni.

Takich mieszkań jest bardzo mało

W naszym kraju ten sektor praktycznie nie istnieje. – Do dyspozycji jest kilka procent mieszkań towarzystw budownictwa społecznego. Niestety w tym momencie dofinansowanie do tego typu inwestycji praktycznie nie istnieje. Program rządowy został wycofany. W Polsce w tym sektorze warunki mieszkaniowe są najgorsze spośród wszystkich państw, do który możemy się porównać – podkreślają ekspertki.

Rządowe programy mają złe grupy docelowe

Programy dofinansowane przed budżet państwa nie wpierają najbardziej potrzebujących. - Brakuje strategii rozwoju mieszkalnictwa społecznego. Programy rządowe najczęściej wspierają grupy, które już w jakiś sposób mogą sobie poradzić. Jeśli przyjrzymy się programowi Rodzina na swoim czy Mieszkania dla młodych to są programy dla osób, które już w jakiś sposób są w stanie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Żadna organizacja nie jest w stanie tej sytuacji zmienić, rząd także nie jest w stanie. Potrzeba jest współpraca międzysektorowa – deklarują.

Zachodnie kraje poradziły sobie z tym problemem

- We Francji ustawowo deweloper, który uzyska pod budowę grunty z promesą jest zobligowany w tym budynku stworzyć 20 proc. mieszkań społecznych. Brak takiego mieszkalnictwa to jest wysoka migracja i bardzo niska dzietność. Trzeba naciskać, żeby kwestia mieszkaniowy została zauważona w Polsce jako jeden z zasadniczych problemów, które trzeba rozwiązać – podkreślają.

Dla wielu Polaków posiadanie własnego lokum o określonym standardzie jest ciągle marzeniem. W ostatnim raporcie GUS dotyczącym infrastruktury komunalnej możemy przeczytać, że niemal 500 tys. mieszkań w naszym kraju ciągle nie ma kanalizacji, a blisko 12 mln Polaków mieszka w warunkach przeludnienia.

Hanna Uszyńska, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w MdM: czy inne zasady i większe dopłaty rozruszają program

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 22:53
Od 2015 roku rodziny z trójką dzieci dostaną środki z MdM, nawet jeśli chcą tylko zamienić mieszkanie na większe. Nawet spółdzielcze bądź po remoncie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie dla Młodych: dopłaty mają być wyższe nawet o 160 proc. Poprawki w programie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 10:55
Większe dofinansowanie dla rodzin z dwójką dzieci. To tylko jedna ze zmian w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych przyjęta we wtorek przez radę ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk o programie Mieszkanie dla Młodych: mało prorodzinny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 14:36
Mechanizm działania programu "Mieszkanie dla Młodych" jest skomplikowany i nietrafiony - ocenił w Jedynce Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Lion's Bank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MdM: rynek czeka na zmiany w zasadach udzielania kredytów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 16:30
Lutowa sprzedaż kredytów Mieszkanie dla Młodych była dość wysoka, ale ryzyko, że w puli zabraknie pieniędzy, jest bardzo małe. Na przełomie marca i kwietnia poznamy nowe limity cenowe w MdM, lecz nie sposób na dzień dzisiejszy powiedzieć, czy będą one korzystne dla klientów, czy wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń