Gospodarka

Zamach w Tunezji: co z branżą turystyczną?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 12:43
Atak terrorystyczny w Tunezji może na pewien czas zniechęcić turystów do wycieczek w ten rejon świata. Eksperci jednak dość ostrożnie komentują wpływ ostatnich wydarzeń na branżę turystyczną.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1: gośćmi Polskiego Radia 24 byli Marek Wołos, członek zarządu Domu Maklerskiego TMS Brokers, Prof. Elżbieta Mączyńska, Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli Marek Wołos, członek zarządu Domu Maklerskiego TMS Brokers, Prof. Elżbieta Mączyńska, Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od lewej: Prof. Elżbieta Mączyńska, Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, Marek Wołos, członek zarządu Domu Maklerskiego TMS Brokers
Od lewej: Prof. Elżbieta Mączyńska, Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, Marek Wołos, członek zarządu Domu Maklerskiego TMS BrokersFoto: PR24, PJ

Na znaczenie zyskać mogą takie kierunki, jak Hiszpania, czy Grecja. Z kolei ceny wycieczek do Tunezji najpewniej spadną ocenia Marek Wołos, członek zarządu Domu Maklerskiego TMS Brokers. - Myślę, że te kraje jak Tunezja, czy też Maroko i Egipt, żeby zachęcić znowu turystów dadzą odpowiednie poziomy cenowe. Mogą na tym skorzystać polscy turyści, Ci którzy mniej obawiają się tego typu zachowań - mówi gość.

Marek Wołos, członek zarządu Domu Maklerskiego TMS Brokers (PR24) o skutkach zamachu dla turystyki

 

Ucierpi tunezyjski rynek pracy

Prof. Elżbieta Mączyńska zwraca uwagę na negatywny wpływ tych wydarzeń na gospodarkę Tunezji. Bezrobocie w tym kraju jest na poziomie ok. 15%. - Nieuchronnie załamanie w turystyce negatywnie rzutuje na rynek pracy. Zwłaszcza, że w turystyce sporo jest prac czasowych. To oznacza, że jeśli spada liczba turystów to mniejsze jest również zapotrzebowanie na pracę. To może być bolesne dla Tunezji - podkreśla ekspertka.

Prof. Elżbieta Mączyńska (PR24) o tunezyjskim rynku pracy

 

Rynki czekają na rozwój wydarzeń

A wpływ ataku w Tunezji na światowe rynki był na razie żaden dodaje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Choć to może się zmienić. - To co się dzieje w Afryce Północnej bardzo interesuje kraje Południa – Włochy, Hiszpanię. Oni są zagrożeni przez 200 tys. potencjalnych emigrantów, którzy czekają by legalnie przeprawić siędo Europy. A to spowoduje odsunięcie spraw Rosja-Ukraina na dalszy plan. Wręcz będzie prowadziło do stanowiska "dogadajmy się z Rosją, bo mamy inne problemy". To już może mieć pozytywne znaczenie dla rynków finansowych. "Dogadanie się z Rosją" jakkolwiek by to źle nie brzmiało, miałoby pozytywny wpływ na rynek

Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion (PR24) o skutkach dla rynku

Goście Pulsu Gospodarki rozmawiali także o problemach SKOK-ów, ostatnim posiedzeniu FED-u, jak i najnowszych danych z polskiej gospodarki.

Szef Polskiej Organizacji Turystycznej: Nie przekreślajmy Tunezji

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Krzysztof Rzyman, abo

Zobacz więcej na temat: turystyka zamach w Tunezji
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwóch Polaków zabitych w Tunisie. Znana tożsamość sprawców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 07:48
Według dotychczasowych ustaleń dwóch Polaków zginęło w zamachu na Muzeum Bardo w Tunisie. W sumie śmiertelnych ofiar jest 23, w tym 20 zagranicznych turystów. Zidentyfikowano 13 z nich. Wiadomo też, kim byli dwaj sprawcy ataku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Tunezji. Znaleziono bomby na terenie muzeum [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 21:35
Jak poinformował MSZ, dwóch Polaków zginęło w środowym zamachu w Tunisie. Jedna osoba nadal jest zaginiona, a dziesięć rannych. Ustalono tożsamość dwóch sprawców zamachu. Jeden z nich był wcześniej znany tunezyjskiemu wywiadowi.
rozwiń zwiń