Gospodarka

Nowa Ordynacja podatkowa: prezydent i rząd mają swoje pomysły na zmianę przepisów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 11:25
Im szybciej zostaną zmienione przepisy, tym lepiej dla obywateli. Tak o zmianach w Ordynacji podatkowej mówią przedstawiciele pracodawców.
Audio
  • - Projekt prezydencki ma kilka istotnych zmian ułatwiających życie podatnikom - mówi szef Komitetu Podatkowego Pracodawców RP Robert Oliwa /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej prezentującej założenia nowej ordynacji podatkowej
Premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej prezentującej założenia nowej ordynacji podatkowejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Projekt zmiany tej ustawy przygotowała pod koniec ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta. W tym tygodniu założenia kierunkowe do zupełnie nowej Ordynacji podatkowej przedstawił rząd.

Jak informuje w piątek "Puls biznesu", Ministerstwo Finansów publicznie nie krytykuje prezydenckiego projektu ordynacji podatkowej. Po cichu zaś proponuje, by rząd go zablokował.

Najlepszy jest projekt prezydencki

- W interesie podatników jest szybkie przyjęcie przez Sejm prezydenckiego projektu - mówił w radiowej Jedynce przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP Robert Oliwa. - Projekt prezydencki zawiera kilka istotnych zmian ułatwiających życie podatnikom. Przede wszystkim najważniejszą zasadę, która powinna kierować pracami organów skarbowych i być stosowana w relacjach z podatnikami, czyli "wątpliwości na korzyść podatnika" - dodaje.

Będzie dualizm prawny?

Ordynacja podatkowa obowiązująca w Polsce jest dokumentem z 1997 roku i została zmieniana już ok. 80 razy. Zdaniem eksperta nie jest to jednak jej wadą. - Zaraz po uchwaleniu nowej ustawy wcale nie będzie tak jasno i klarownie. Będzie się wypracowywało ponownie orzecznictwo i interpretacje. Będziemy znów "dziesięciolatkę", w której będziemy się musieli nauczyć stosować nową Ordynację podatkową. Wiemy też, że stara ustawa też przez jakiś czas będzie musiała być stosowana. Mamy więc sytuację dualizmu prawnego - stwierdził.

Akcja Pracodawców RP

Organizacja Pracodawcy RP zainicjowała akcję "Wyrwij fiskusowi bat!", która ma nakłonić rządzących do przyjęcia prezydenckiego projektu. Jedną z najważniejszych zmian byłoby  rozstrzyganie wątpliwości interpretacyjnych przepisów na korzyść podatnika.

Krzysztof Rzyman/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nowa Ordynacja podatkowa: trwa walka z fiskusem o prawa podatnika

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 17:23
Zapowiadane przez prezydenta w noweli Ordynacji podatkowej wprowadzenie zasady mówiącej, że wątpliwości powinno się rozstrzygać na korzyć podatnika, nie znajduje zrozumienia w resorcie finansów. Tymczasem, według organizacji Pracodawcy RP, najwyższy czas, aby fiskus i obywatel mieli równe prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z nowelizacją Ordynacji podatkowej? Piechociński: decyzja niebawem

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 12:36
Decyzja rządu ws. projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej zapadnie w najbliższym czasie - mówi wicepremier, szef MG Janusz Piechociński. Projekt zawiera wiele zmian korzystnych dla podatników oraz krytykowaną przez biznes klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ordynacja podatkowa: to praktyka o wszystkim zadecyduje

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 13:42
Zaczęły się konsultacje na temat nowej Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy mają dać podatnikom więcej praw, a fiskusowi oręż w walce z nieuczciwymi podatnikami - zapowiada premier Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń