X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Otwarte rachunki powiernicze do likwidacji? Jest sprzeciw deweloperów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 18:21
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce zlikwidować otwarte rachunki powiernicze. Deweloperzy protestują, bo oznacza to, że dostaną oni pieniądze swoich klientów, dopiero gdy będzie gotowe mieszkanie.
Audio
  • Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich mówił w radiowej Jedynce o zagrożeniach zwiazanych z zlikwidacją otwartych rachunków powierniczych (Błażej Prośniewski/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Otwarte rachunki powiernicze do likwidacji? Jest sprzeciw deweloperów
Foto: morguefile.com

Otwarte rachunki powiernicze zostały wprowadzone tzw. ustawą deweloperską z 2012 roku. Obok nich funkcjonują rachunki zamknięte. Różnica między nimi polega na tym, że w tym pierwszym przypadku, deweloper dostaje pieniądze klienta od banku, gdzie są one bezpiecznie zdeponowane, w ratach, po zakończeniu kolejnego etapu prac. Gdy środki są na rachunku zamkniętym, inwestor otrzymuje je dopiero po zakończeniu  budowy.

Bezpieczeństwo vs. cena

Według UOKiK-u  obecnie funkcjonujący otwarty rachunek powierniczy, nie zapewnia wystarczającej ochrony nabywcy mieszkania  w przypadku upadłości dewelopera. "Wypłata zdeponowanych środków z tego rodzaju rachunku następuje, zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w tej umowie, jednak przed przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę, co powoduje, iż ryzyko utraty przez nabywcę zarówno środków finansowych, jak i nieruchomości, nie zostało wyeliminowane" – twierdzą autorzy projektu nowelizacji.

Takie rozwiązanie nie podoba się branży deweloperskiej, która twierdzi, że na zmianach Polacy stracą, a nie zyskają.

- W przypadku rachunku zamkniętego deweloper jest zmuszony, aby pożyczyć z banku całą kwotę inwestycji. To powoduje, że rachunki zamknięte są o wiele droższe niż te otwarte. Koszt kapitału jest znacznie wyższy, niż oprocentowanie depozytów, które oferuje bank. Jeśli te regulacje wejdą w życie, to oczywiście wzrosną ceny. Wszystkie koszty w gospodarce zawsze na końcu ponosi konsument – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

Banki zacierają ręce

Branża wskazuje, że jedynymi beneficjentami zmian będą banki, które  niemal ustawowo miałby zagwarantowany popyt na kredyty. Co więcej – jak dodaje Płochocki – ustawa deweloperska nie dopuszcza żadnego innego instrumentu ochrony środków nabywców, jak np. ubezpieczenia.

Obecnie banki przeznaczają 6-7  mld złotych rocznie na kredyty dla deweloperów. Według wyliczeń Związku, po wprowadzeniu zmian, aby utrzymać dzisiejszy poziom produkcji mieszkań, potrzebnych byłoby minimum 25 mld złotych każdego roku.

Mali będą bez szans

Według PZFD, przygotowywane przez UOKiK regulacje, spowodują upadek małych deweloperów i zaburzą konkurencję na rynku.

- Małe firmy będą bez szans, jeżeli będą musiał wziąć kredyt na całą wysokość inwestycji. Nie mają one dużego doświadczenia z bankami i będą miały problemy z otrzymaniem środków. To spowoduje, że  mali deweloperzy nie będą  mogli realizować kolejnych projektów. Nastąpi wzmocnienie dużych firm z dużych miast, a w tych  mniejszych po prostu  przestanie się budować – mówi Płochocki.

Nowelizacja tzw. ustawy deweloperskiej przygotowywana jest na zlecenie rządu. Ma być gotowa w drugim kwartale 2015 r.

Deweloperzy nie chcą likwidacji otwartych rachunków powierniczych>>>

Błażej Prośniewski, asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deweloperzy nie chcą likwidacji otwartych rachunków powierniczych

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 22:34
Polski Związek Firm Deweloperskich uważa, że zlikwidowanie otwartych rachunków powierniczych spowoduje wzrost cen mieszkań o co najmniej 4 proc. Według UOKiK, który chce takich zmian, rachunki otwarte nie zabezpieczają wystarczająco interesów nabywców mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deweloperzy zbierają coraz większe żniwa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 11:22
Deweloperzy nie zwalniają tempa. Konsekwentnie od siedmiu kwartałów rozpoczynają coraz więcej nowych budów. Najnowsze dane GUS pokazują, że marzec deweloperzy znowu mogli zaliczyć do udanych.
rozwiń zwiń