Gospodarka

Elektrośmieci ciągle nie trafiają tam, gdzie trzeba

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 12:21
Nowoczesne zakłady z ekologicznymi technologiami nie mają, czego przerabiać, a środowisko naturalne jest zanieczyszczane toksycznymi odpadami, gdyż elektrośmieci ciągle nie trafiają tam, gdzie trzeba.
Audio
  • O problemach związanymi ze zbieraniem elektrośmieci mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Aleksander Traple ze Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Elektrośmieci ciągle nie trafiają tam, gdzie trzeba.
Elektrośmieci ciągle nie trafiają tam, gdzie trzeba.Foto: Pixabay.com

- Problem polega na tym, że nie posiadamy w Polsce ukonstytuowanego właściwego systemu zbierania elektroodpadów. Nawet jeżeli są one odbierane od nas z domu, to często potem trafiają nie do prawidłowej utylizacji, tylko zazwyczaj do nielegalnego demontażu, do szarej strefy - mówi Aleksander Traple ze Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk.

Elektroodpady trafiają na złom

Jak zaznacza ekspert, takie śmieci trafiają często do punktów skupu złomu, które nie wszystkie posiadają pozwolenie na zbieranie zużytego sprzętu.

- Nawet te punktu skupu złomu, które takie pozwolenie posiadają, w bardzo dużej części nie ewidencjonują przyjęcia takiego rodzaju sprzętu i nie przekazują go do zakładu przetwarzania. Bardziej bowiem opłaca się im rozdrobnić i pomieszać ze złomem takie elektroodpady i w ten sposób je zutylizować – wyjaśnia Aleksander Traple.

Trwają prace nad nową ustawą

Ekspert podkreśla, że jako konsumenci możemy dołożyć należytej staranności przy zwrocie zużytego sprzętu, ale więcej do zrobienia w tej kwestii jest po stronie państwa, prawodawcy.

- Mamy obecnie w Sejmie ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Piszemy w zasadzie nową ustawę, ponieważ musimy wdrożyć dyrektywę Unii Europejskiej. To posłowie mają w tej chwili głos, który mógłby pozwolić na ukonstytuowanie właściwego systemu zbierania elektrośmieci – podkreśla Aleksander Traple.

Jednak zdaniem pracodawców z branży oraz Konfederacji Lewiatan zmiany zaproponowane we wspomnianej ustawie są niewystarczające.

Aleksandra Tycner, awi

Zobacz więcej na temat: ekologia elektrośmieci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd przyjął projekt ustawy ws. elektrośmieci

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 15:56
Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Nowe prawo ma zwiększyć poziom odzysku takich odpadów oraz ograniczyć szarą strefę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrośmiecie zasypią Polskę? Trzeba zrobić z tym porządek

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 18:59
Według danych Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów w Polsce, aż 80 procent sprzętu RTV-AGD nie jest utylizowane w wyspecjalizowanych punktach lecz wywożone na złom, gdzie nie można bezpiecznie dla środowiska ich przetwarzać. Ekolodzy i ekonomiści wezwali rządzących do rozprawy z elektrośmieciami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekolodzy i ekonomiści wzywają do rozprawy z elektrośmieciami

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 11:11
Podczas wspólnej konferencji zaapelowali do parlamentarzystów o wprowadzenie rozwiązań , które rozwiążą kwestię bezpiecznego neutralizowania starych urządzeń RTV-AGD.
rozwiń zwiń