X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kredyty we frankach szwajcarskich: jaka jest prawda? ZBP opublikował "Białą księgę"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 09:22
„Biała księga kredytów frankowych w Polsce” - tak nazywa się liczący ponad sto stron raport, który Związek Banków Polskich udostępnił mediom.
Audio
  • Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny „Gazety Wyborczej”: sektor bankowy w dużej swej części był przeciwny kredytom walutowym /Rober Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Piotr Kuczyński, główny analityk firmy Xelion: domaganie się w tej chwili przewalutowania kredytów frankowych na złote po kursie z dnia zawarcia transakcji uderzy we wszystkich Polaków /Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Kredyty we frankach szwajcarskich: jaka jest prawda? ZBP opublikował  Białą księgę

Z tego dokumentu wynika, że sektor bankowy w dużej swej części był przeciwny kredytom walutowym. Tymczasem to politycy, którzy teraz domagają się przewalutowania kredytów frankowych na złote, w latach 2006-2007 mówi coś wręcz przeciwnego - chcieli jak największego dostępu Polaków do kredytów walutowych,  mówił na antenie Polskiego Radia 24 Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny „Gazety Wyborczej”.

- To, że Związek Banków Polskich wówczas ostrzegał przed kredytami we frankach szwajcarskich, to by dobrze świadczyło o bankowcach. Natomiast zdecydowanie za tymi kredytami i przeciwko ich ograniczaniu, które zaczął Narodowy Bank Polski i nadzór bankowy, był ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dziś politycy PiS twierdzą, że banki oszukały ludzi, a to oni wprowadzili w błąd - podkreślał Witold Gadomski.

„Przewalutowanie kredytów uderzyłoby we wszystkich”

Domaganie się w tej chwili przewalutowania kredytów frankowych na złote po kursie z dnia zawarcia transakcji uderzy we wszystkich Polaków, bo osłabienie banków oznacza osłabienie całej gospodarki. Banki taka operacja będzie kosztowała kilkadziesiąt miliardów złotych, mówi Piotr Kuczyński, główny analityk firmy Xelion.

- Parę banków upadnie, akcja kredytowa się zwinie, kredyty będą dużo droższe, gospodarka zacznie słabnąć. Mało tego: natychmiast do nas wjadą spekulanci z rynków zagranicznych i zdrożeją obligacje. To będzie katastrofa. Jest to więc nierealne - mówił Piotr Kuczyński.

"Biała księga CHF", którą jest dostępna na naszej stronie, zawiera fotokopie dokumentów, pism, artykułów pokazujących kto, kiedy i co mówił na temat kredytów walutowych w ostatnich latach. 

ZOBACZ "BIAŁĄ KSIĘGĘ KREDYTÓW WE FRANKACH SZWAJCARSKICH W POLSCE" >>>

Krzysztof Pietraszkiewicz, przewodniczący Związku Banków Polskich o propozycjach rządu dla frankowiczów.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Wzrost rat po uwolnieniu kursu franka

15 stycznia Szwajcarski Bank Narodowy poinformował o uwolnieniu kursu franka wobec euro (jednocześnie obniżając stopę procentową do minus 0,75 proc.), co spowodowało panikę na rynku. Wcześniej SNB utrzymywał sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,20 franka. Decyzja sprawiła, że szwajcarska waluta skokowo zyskała na wartości, w tym wobec złotego. Po decyzji SNB za franka trzeba było zapłacić rekordowe 5,19 zł, choć dzień wcześniej kosztował 3,57 zł. Obecnie jest to ok. 3,8-3,9 zł.

Po decyzji Centralnego Banku Szwajcarii sprawą pomocy dla osób zadłużonych we frankach zajęły się się m.in. takie instytucje jak Związek Banków Polskich i Komisja Nadzoru Finansowego, przedstawiając swoje propozycje w tej sprawie.

Jak pomóc frankowiczom?

W styczniu minister finansów Mateusz Szczurek zwołał posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), w którym udział wzięli, poza członkami KSF (ministrem finansów, przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego, prezesem Narodowego Banku Polskiego oraz prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także przedstawiciele banków komercyjnych, które mają największe portfele kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim.

Mateusz Szczurek, minister finansów: będziemy sprawdzać, na ile banki wywiązują się z deklaracji pomocy frankowiczom.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

KSF zarekomendował bankom podjęcie działań ograniczających skutki tej sytuacji dla kredytobiorców zadłużonych w walucie szwajcarskiej, w tym m.in. zalecił stosowanie przez banki ujemnych stawek stopy bazowej LIBOR CHF, niewprowadzanie do umów postanowień niekorzystnych dla kredytobiorców oraz stosowanie rozwiązań restrukturyzacyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego klienta i ich dopasowanie do aktualnych warunków rynkowych.

Od końca lutego kredytobiorcy zadłużeni we franku mogą sprawdzać na stronie internetowej UOKiK (www.uokik.gov.pl) m.in. to, czy ich bank uwzględnia ujemne oprocentowanie LIBOR dla franka, jakie są różnice w kursie franka w poszczególnych bankach, czy też jakie ułatwienia w spłacie kredytów oferują inne banki.

Adam Jasser, prezes UOKiK:

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

PR24/ZBP/IAR/PAP, awi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie wszystkie banki pomagają frankowiczom

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 22:02
Od 15 stycznia, czyli od dnia gdy Szwajcaria uwolniła kurs franka, osoby posiadające kredyty we franku szwajcarskim nerwowo obserwują kurs tej waluty i liczą na zapowiadaną przez banki pomoc w spłacie zadłużenia. Dziennikarz Polskiego Radia sprawdził, które banki wprowadziły rozwiązania ułatwiające życie frankowiczom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF ostrzega banki przed niestosowaniem się do zaleceń ws. niewypłacania dywidendy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 09:42
Komisja Nadzoru Finansowa ostrzega właścicieli banków ze znaczącą ekspozycją na kredyty walutowe, w tym Skarb Państwa, że niezrealizowanie zaleceń w sprawie zatrzymania zysków za ubiegły rok może oznaczać "działania nadzorcze" w odniesieniu do samego banku, osób nim kierujących lub akcjonariuszy - podała KNF w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze przegrali bitwę, ale to jeszcze nie koniec wojny z bankiem w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 22:24
Sąd Najwyższy w sprawie tak zwanych "nabitych w mBank" uwzględnił w środę kasację banku. Wcześniej mBank przegrał w dwóch instancjach i miał wypłacić frankowiczom odszkodowania za zawyżone oprocentowanie rat kredytów hipotecznych, zaciągniętych we frankach szwajcarskich.
rozwiń zwiń