Gospodarka

W Gdyni powstał nowy Inkubator Przedsiębiorczości dla młodych firm

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 14:52
Około 30-50 firm rozpoczynających działalność będzie mogło mieć swoją siedzibę w otwartym w czwartek Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Firmom oferowane są usługi wspierające ich rozwój i preferencyjne warunki najmu lokali. Inkubator Przedsiębiorczości zacznie działać od 1 czerwca.
Nowy inkubator przedsiębiorczości powstał w Gdyni
Nowy inkubator przedsiębiorczości powstał w GdyniFoto: Glow Images/East News

Projekt utworzenia Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości zrealizowała Fundacja Gospodarcza. Prezes Zarządu Fundacji Gospodarczej, Irena Muszkiewicz-Herok tłumaczy, że w inkubatorze swoją siedzibę mogą znaleźć tylko firmy zarejestrowane w Gdyni. Może w nim działać od 30 do 50 podmiotów, w zależności od powierzchni, jaką zechcą wynająć. Podała, że już zgłosiło się 35 firm, z których 16 zostało pozytywnie ocenionych i od 1 czerwca może rozpocząć działalność w inkubatorze. 

Kto może skorzystać?

Cały czas trwa rekrutacja firm zainteresowanych działalnością w inkubatorze. Na miejsce mogą liczyć najlepsze, najbardziej rokujące na sukces pomysły. Największe szanse na rozpoczęcie działalności w inkubatorze mają firmy, o charakterze innowacyjnym.

- W inkubatorze wsparcie mogą otrzymać i swoją siedzibę mieć firmy, które właśnie zostały założone, albo istnieją nie dłużej niż dwa lata; inkubacja nie będzie trwała dłużej niż trzy lata, kiedy to firma najbardziej zagrożona jest upadkiem - wyjaśniła Muszkiewicz-Herok. 

Ciągłe wsparcie i obszerne zaplecze

Jej zdaniem największą wartością inkubatora jest kompleksowe wsparcie oferowane "młodym firmom". - Każda z firm, która będzie pod naszą opieką, będzie miała indywidualne wsparcie oraz pomoc m.in. doradców zawodowych, mentorów i coachów - dodała. - Pomagamy wszystkim przedsiębiorczym osobom, które zechcą założyć działalność gospodarczą w Gdyni - nadmienia Muszkiewicz-Herok.

Do dyspozycji młodych stażem firm będą też dwa specjalistyczne ośrodki, które powstaną na terenie Inkubatora, czyli multimedialne centrum rozwoju i ośrodek wspierania innowacji. Jak wyjaśniła, multimedialne centrum rozwoju ma wspierać w rozwoju właściciela firmy, tak aby mógł lepiej ją zarządzać, natomiast zadaniem ośrodka wspierania innowacji będzie ułatwianie transferu wiedzy i technologii, czy kojarzenie nauki z biznesem oraz udzielanie firmom zlokalizowanym w inkubatorze informacji np. w zakresie ochrony własności intelektualnej czy komercjalizacji pomysłów.

Irena Muszkiewicz-Herok wyjaśniła, że podstawowa różnica między Gdyńskim Inkubatorem Przedsiębiorczości a położonym nieopodal Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym polega na tym, że w Parku są firmy, które już "mocno stoją na nogach" i specjalizują się w innowacjach technologicznych.

Fundacja Gospodarcza pomaga również na co dzień 

Jedynym fundatorem założonej w 1990 r. Fundacji Gospodarczej jest NSZZ "Solidarność". Celem Fundacji jest promocja przedsiębiorczości i aktywizacja zawodowa, pomoc osobom poszukującym pracy czy chcącym podnieść kwalifikacje. W czasie swojej działalności Fundacja pomogła, jak określiła prezes, "dziesiątkom tysięcy osób". Rocznie z jej usług korzysta ok. 3 tys. osób.

Wsparcie Wspólnoty Europejskiej

Projekt "Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości", realizowany przez Fundację Gospodarczą został sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego "Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych", na lata 2007-2013, w wysokości prawie 8,8 mln zł oraz z budżetu Gdyni w wysokości 3 mln zł. Fundacja Gospodarcza jako wkład własny wniosła 1,2 mln zł, w tym blisko 760 tys. zł jako aport gruntu.

PAP, fko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Miliony euro z UE na innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 14:11
Program „Inteligentny rozwój” z nowej perspektywy Unii Europejskiej 2014-2020 ma wspierać innowacyjność polskich firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze europejskie: nowa pula środków dla firm

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 09:00
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski spotkał się 19 maja 2015 r. z członkami Belgijskiej Izby Gospodarczej w Polsce. – Największe kwoty zainwestujemy w infrastrukturę transportową, ale największy wzrost wydatków nastąpi w sferze innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców – przypomniał wiceszef resortu mówiąc o Funduszach Europejskich 2014-2020 dla firm.
rozwiń zwiń