X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Puławskie Azoty zainwestują ponad 2,2 mld zł do 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 15:05
Inwestycje wartości ponad 2,2 mld zł planuje do 2021 r. Grupa Azoty Puławy (Lubelskie). Zamierza wybudować elektrownię o mocy 400 MWe, instalację do granulacji mechanicznej nawozów na bazie azotanu amonu oraz nową linię do produkcji kwasu azotowego.
Zakłady azotowe w Puławach - elektrociepłownia
Zakłady azotowe w Puławach - elektrociepłowniaFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podkreślił, że puławskie Azoty są jedną z najnowocześniejszych fabryk nie tylko w Polsce, ale i w Europie. - Materializują się bardzo odważne, racjonalne, biznesowo uzasadnione plany rozwoju polskiego przemysłu w segmencie chemii - powiedział Karpiński w piątek na konferencji prasowej w Puławach.

- Przy tej dyslokacji przemysłu w Europie Zachodniej na inne kontynenty, w Polsce idziemy dokładnie w odwrotnym kierunku od ośmiu lat, tak jeśli chodzi o kwestie związane z energetyką, przemysłem wydobywczym, czy z tym najbardziej innowacyjnym przemysłem, jakim jest przemysł chemiczny i nawozowy - dodał Karpiński.

- Plan uprzemysłowienia Polski jest realizowany konsekwentnie. Polska jest największym placem budowy i wzorcem dla innych krajów europejskich, jeśli chodzi o reindustrializację. To materializuje się w polskiej chemii bardzo wyraźnie, a w Puławach w szczególności - zaznaczył Karpiński.

Przy budowie elektrowni znajdzie pracę tysiąc osób, a po uruchomieniu zatrudni ona 60 osób. Także pozostałe inwestycje spowodują wzrost zatrudnienia - poinformował prezes Azotów Puławy Marian Rybak.

Nowa elektrownia ma kosztować 1 mld 125 mln zł

Nowa elektrownia o mocy 400 MWe, zasilana gazem ziemnym ma kosztować 1 mld 125 mln zł. Ma być bezemisyjna i bezodpadowa. W przyszłym roku puławskie Azoty chcą uzyskać pozwolenie na jej budowę, a oddanie do użytku zaplanowane zostało na 2019 r. Wybudowanie nowej elektrowni ma zapewnić zakładom pełną samowystarczalność w zakresie ciepła i elektryczności, a nadwyżki energii będą sprzedawane na rynku. Obecnie pracująca w puławskich zakładach elektrociepłownia węglowa pokrywa 28 proc. zapotrzebowania Grupy Azoty Puławy na energię elektryczną. Obie jednostki mają w przyszłości ze sobą współpracować.

Nowa instalacja do granulacji mechanicznej umożliwi wytwarzanie, pakowanie i wysyłanie na dobę 1,4 tys. ton saletrzaku lub 1,2 tys. ton saletry amonowej. Jej pierwszy etap ma być gotowy w 2018 r. zaś drugi - w 2020 r. Łącznie ta inwestycja będzie kosztowała około 385 mln zł. W nowej wytwórni do saletry będzie dodawany dolomit, co sprawi, że jej transport będzie bardziej bezpieczny - podkreślił Rybak.

Z kolei 695 mln zł pochłonie budowa nowej, piątej w puławskich zakładach, linii do wytwarzania kwasu azotowego i modernizacja czterech obecnie pracujących. Inwestycja ma być zakończona w 2021 r.

Jak podał Rybak, Grupa Azoty Puławy w ciągu czterech ostatnich lat zrealizowała 150 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,1 mld zł. Najważniejsze inwestycje to wytwórnia stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu Pulgran, wartości 135 mln zł, magazyny amoniaku o pojemności 15 tys. ton za 108 mln zł, czy pionierska w Europie instalacja odsiarczania spalin w zakładowej elektrociepłowni, umożliwiająca uzyskiwanie nawozu, siarczanu amonu, która kosztowała 250 mln zł.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: Azoty Tarnów
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grupa Azoty: powstanie nowa inwestycja. Przychody firmy moją wzrosnąć do 2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 10:39
Grupa Azoty do 2019 r. chce wybudować w Policach nową instalację propylenu - poinformowały władze spółki. Dzięki niej, przychody grupy mogą wzrosnąć o ok. 2 mld zł rocznie. Minister skarbu podkreślił, że inwestycja wpisuje się w proces reindustrializacji Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Azoty Police stawia na rozwój. Chce zwiększyć zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 19:12
W ciągu najbliższych kilku lat Grupa Azoty Police zamierza zwiększać zatrudnienie. Spółka może zatrudniać w 2019 r. kilkaset osób więcej niż obecnie. Zakłady w Policach podjęły właśnie decyzję o realizacji budowy instalacji do produkcji propylenu.
rozwiń zwiń