X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym w Europie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 21:55
Nasz kraj w najbliższych latach, dzięki środkom europejskim, może stać się bardzo ciekawym miejscem do pracy dla naukowców z zagranicy – uważają eksperci. Dziś w Warszawie spotkali się polscy badacze, którzy wrócili z zagranicy i zagraniczni naukowcy, pracujący w Polsce. Debatowali oni na temat tego, czy nad Wisłą warto prowadzić badania i realizować innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe.
Audio
  • O atrakcyjności polskiego rynku dla zagranicznych naukowców, w radiowej Jedynce, mówią dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Macieja Sadowskiego ze Start-Up Hub Poland. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Polska czeka na innowacje naukowe
Polska czeka na innowacje naukoweFoto: Glow Images/East News

Polska staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym w Europie. Wciąż jednak niezbędne są działania, które wzmocniłyby nasz potencjał.  Jednym z nich jest przyciągniecie zagranicznych naukowców nad Wisłę. Jak to zrobić? Zaproponować konkurencyjne wynagrodzenie oraz stworzyć dobre warunki dla rozwoju.

Podstawy są. Czas na następny krok

- Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Znacznie istotniejsze są zmiany strukturalne, otwarcie naszych instytucji na naukowców z zagranicy. Ważnym elementem jest też stworzenie takiego środowiska pracy, gdzie naukowcy mogą między ze sobą rozmawiać i wymieniać się swoimi pomysłami - mówi dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Według Macieja Sadowskiego ze Start-Up Hub Poland, istotnym elementem jest także promocja polskich osiągnięć naukowych na świecie.

-  Mamy świetną infrastrukturę  laboratoryjną, która dziś nie jest jeszcze w pełni wykorzystywana. Mamy coraz lepszą infrastrukturę biznesową - są miejsca, gdzie ludzie nauki mogą spotykać się z potencjalnymi inwestorami i mentorami.  Mamy lotniska i przyzwoite drogi. Brakuje natomiast promocji tego, co osiągnęliśmy oraz  sektorowych reform w tych obszarach, gdzie to jeszcze nie działa najlepiej. 

IT, chemia, a może rolnictwo?

Konkurencja na świecie, jeśli chodzi o pozyskanie najlepszych naukowców, jest duża. Dlatego istotne jest to, aby Polska znalazła swoje specjalizacje, które mogłyby stać się naszą wizytówką oraz haczykiem, przyciągającym badaczy z danych dziedzin.

- Według  mnie, bez kompleksów możemy konkurować w obszarze IT, lotnictwa, chemii oraz agrotechniki.  Mamy w Polsce ekstensywne, niedorozwinięte rolnictwo  i jest to świetne miejsce do tego, aby rozwijać innowacyjne podejście do tej branży – wyjaśnia Maciej Sadowski.

Dr Perkowski dodaje do tego – astronomię, astrofizykę, matematykę, fizykę, chemię.

- Jesteśmy dobrzy w tych dziedzinach, ale  czy w ich ramach znajdą się kierunki, które będą sprzyjały rozwoju innowacyjności? To dopiero się okaże. Z innowacyjnością jest tak, że trudno przewidzieć, co będzie jej motorem za 2-3 lata.

Debatę pod tytułem ,,Destination Poland. Scientific and Business Opportunities for Foreign Researchers" zorganizowały:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Start-Up Hub Poland Foundation.

Błażej Prośniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek badań klinicznych może zyskać na konflikcie rosyjsko-ukraińskim

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 08:40
Rynkiem badań klinicznych zaczynają interesować się sieci medyczne. Mogą liczyć na zwyżki, m.in. dzięki Ukrainie - donosi "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec testów na zwierzętach? Naukowcy znaleźli sposób na ich uniknięcie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 15:30
Amerykanie wydrukowali na drukarce 3D miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na zwierzętach i ich organach.
rozwiń zwiń