Gospodarka

Polska staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym w Europie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 21:55
Nasz kraj w najbliższych latach, dzięki środkom europejskim, może stać się bardzo ciekawym miejscem do pracy dla naukowców z zagranicy – uważają eksperci. Dziś w Warszawie spotkali się polscy badacze, którzy wrócili z zagranicy i zagraniczni naukowcy, pracujący w Polsce. Debatowali oni na temat tego, czy nad Wisłą warto prowadzić badania i realizować innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe.
Audio
  • O atrakcyjności polskiego rynku dla zagranicznych naukowców, w radiowej Jedynce, mówią dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Macieja Sadowskiego ze Start-Up Hub Poland. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Polska czeka na innowacje naukowe
Polska czeka na innowacje naukoweFoto: Glow Images/East News

Polska staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym w Europie. Wciąż jednak niezbędne są działania, które wzmocniłyby nasz potencjał.  Jednym z nich jest przyciągniecie zagranicznych naukowców nad Wisłę. Jak to zrobić? Zaproponować konkurencyjne wynagrodzenie oraz stworzyć dobre warunki dla rozwoju.

Podstawy są. Czas na następny krok

- Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Znacznie istotniejsze są zmiany strukturalne, otwarcie naszych instytucji na naukowców z zagranicy. Ważnym elementem jest też stworzenie takiego środowiska pracy, gdzie naukowcy mogą między ze sobą rozmawiać i wymieniać się swoimi pomysłami - mówi dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Według Macieja Sadowskiego ze Start-Up Hub Poland, istotnym elementem jest także promocja polskich osiągnięć naukowych na świecie.

-  Mamy świetną infrastrukturę  laboratoryjną, która dziś nie jest jeszcze w pełni wykorzystywana. Mamy coraz lepszą infrastrukturę biznesową - są miejsca, gdzie ludzie nauki mogą spotykać się z potencjalnymi inwestorami i mentorami.  Mamy lotniska i przyzwoite drogi. Brakuje natomiast promocji tego, co osiągnęliśmy oraz  sektorowych reform w tych obszarach, gdzie to jeszcze nie działa najlepiej. 

IT, chemia, a może rolnictwo?

Konkurencja na świecie, jeśli chodzi o pozyskanie najlepszych naukowców, jest duża. Dlatego istotne jest to, aby Polska znalazła swoje specjalizacje, które mogłyby stać się naszą wizytówką oraz haczykiem, przyciągającym badaczy z danych dziedzin.

- Według  mnie, bez kompleksów możemy konkurować w obszarze IT, lotnictwa, chemii oraz agrotechniki.  Mamy w Polsce ekstensywne, niedorozwinięte rolnictwo  i jest to świetne miejsce do tego, aby rozwijać innowacyjne podejście do tej branży – wyjaśnia Maciej Sadowski.

Dr Perkowski dodaje do tego – astronomię, astrofizykę, matematykę, fizykę, chemię.

- Jesteśmy dobrzy w tych dziedzinach, ale  czy w ich ramach znajdą się kierunki, które będą sprzyjały rozwoju innowacyjności? To dopiero się okaże. Z innowacyjnością jest tak, że trudno przewidzieć, co będzie jej motorem za 2-3 lata.

Debatę pod tytułem ,,Destination Poland. Scientific and Business Opportunities for Foreign Researchers" zorganizowały:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Start-Up Hub Poland Foundation.

Błażej Prośniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rynek badań klinicznych może zyskać na konflikcie rosyjsko-ukraińskim

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 08:40
Rynkiem badań klinicznych zaczynają interesować się sieci medyczne. Mogą liczyć na zwyżki, m.in. dzięki Ukrainie - donosi "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec testów na zwierzętach? Naukowcy znaleźli sposób na ich uniknięcie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 15:30
Amerykanie wydrukowali na drukarce 3D miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na zwierzętach i ich organach.
rozwiń zwiń