Gospodarka

Gdzie najwyższe zarobki? Nie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 10:51
Sprzedaż, informatyka i programowanie, finanse i ekonomia, inżynieria i obsługa klienta to branże, w których pracodawcy najczęściej szukali pracowników.
Audio
  • W których branżach najłatwiej o pracę mówi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Alicja Arndt z Goldenline (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Serwis GoldenLine.pl przeanalizował oferty pracy zamieszone przez rekruterów oraz zarobki w najpopularniejszych branżach
Serwis GoldenLine.pl przeanalizował oferty pracy zamieszone przez rekruterów oraz zarobki w najpopularniejszych branżachFoto: Glowimages

Serwis GoldenLine.pl przeanalizował oferty pracy zamieszone przez rekruterów oraz zarobki w najpopularniejszych branżach. - Handlowcy są poszukiwani. Na 16 polskich województw, w 9 z nich handlowcy są najbardziej poszukiwani - uważa Alicja Arndt z Goldenline.

W Lublinie najwyższe zarobki

W kwestii zarobków w tej branży jest duże zaskoczenie. – Wbrew pozorom to nie w Warszawie zarabia się najwięcej, na czele stawki płacowej uplasowało się województwo lubelskie. Najwyższe wynagrodzenie sięga tam 4,4 tys. zł netto. Najmniej zarabia się w województwach, gdzie sytuacja na rynku pracy jest najsłabsza, czyli województwo świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie – wyjaśnia rozmówczyni.

W całej Polsce poszukiwani informatycy

Bardzo poszukiwani są też informatycy. – Mówi się, że programiści mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, natomiast przeciętne zarobki są dużo niższe. W województwie mazowieckim, gdzie ofert jest najwięcej, średnio można zarobić 4,5 tys. zł. W województwie dolnośląskim to już jest prawie 4,7 tys. zł. Mówimy oczywiście o kwotach netto. Województwo, w których zarobki programistów są najwyższe to znów jest województwo lubelskie. To jest ponad 5 tys. zł netto. To jest po części podyktowane tym, że bardzo dużo firm warszawskich outsource wiele procesów do województwa lubelskiego. Tam jest pewien potencjał, jeżeli chodzi o kandydatów, więc te zarobki są troszkę zawyżone, przez to że praca przychodzi z Warszawy – tłumaczy gość.

Wiele ofert dla inżynierów

Co ciekawe dużo ofert pracy jest obecnie w inżynierii. – Wiele zagranicznych firm przenosi swoje oddziały do Polski i co za tym idzie poszukujemy inżynierów. Standardowo w województwie mazowieckim, bo właściwe w tym województwie jest zapotrzebowanie na wszystkie branże. Dodatkowo inżynierowie są jeszcze poszukiwani w dolnośląskim i małopolskim. To też po części związane jest z tym, że tam są politechniki – dodaje specjalistka.

Widać ogromną zmianę jeśli chodzi o branże IT. W zeszłym roku tylko w trzech województwach dominowała branża IT. W tym roku to już jest 6 województw. Praktycznie dwukrotnie więcej. - Bardzo fajne jest to, że wiele województw kojarzonych ze słabszym rozwojem gospodarczym typu kujawsko-pomorskie, lubelskie szuka teraz programistów - podkreśla Alicja Arndt z Goldenline.

Rośnie też liczba ofert pracy w branży e-commerce. Zdaniem ekspertów będzie to sektor w najwyższymi zarobkami w kraju.

Justyna Golonko, abo

Zobacz więcej na temat: praca rynek pracy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przybywa miejsc pracy, co ważne również trwałych i dobrej jakości

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 12:50
W maju stopa bezrobocia spadła do 10,8 procent z 11,2 procent w kwietniu, poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Dane te nie były zaskoczeniem dla gości „Pulsu gospodarki”, którzy na antenie Polskiego Radia 24 podkreślali, że w przypadku miejsc pracy równie ważna co ilość, jest ich jakość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwarancje dla młodzieży: program ma pomóc młodym bezrobotnym

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 10:13
Zapewnienie młodym ludziom dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia i przyuczenia do zawodu, to główny cel europejskiego projektu "Gwarancje dla młodzieży".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie w Polsce: za dwa miesiące poniżej 10 procent?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 09:42
W najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy powinna się poprawiać. Tak twierdzą zarówno szefowie resortu pracy, jak i eksperci.
rozwiń zwiń