X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: duże pieniądze na wsparcie dla bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 12:28
Rząd zapowiada największe w historii dofinansowanie do etatowego zatrudnienia osób do 30 roku życia, pomoc dla osób po 60. roku życia oraz 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka dla osób bezrobotnych, studentów, rolników oraz pracujących na umowach o dzieło.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji na rynku pracy i polityce prorodzinnej (Sygnały dnia/Jedynka)
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Lipiec to 10,1 proc. bezrobocia w Polsce, w czerwcu było o 0,3 punktu procentowego wyższe. Mówi się, że w sierpniu nastąpi spadek poniżej 10 proc. - Wszystko na to wskazuje, idzie to w tym kierunku. Od wielu miesięcy jest dobra sytuacja na rynku pracy. Nie jest to tendencja sezonowa, ponieważ sezon był i rok temu i dwa lata temu, a to jest najniższe bezrobocie od 7 lat – mówi w Rozmowie dnia radiowej Jedynki Władysław Kosiniak- Kamysz minister pracy i polityki społecznej.

Rynek pracy jest zróżnicowany

Stopa bezrobocia zgodnie z prognozami ma spaść w sierpniu do 9,8 proc.. Warto jednak zwrócić uwagę na dane z poszczególnych województw. W lipcu w warmińsko-mazurskim bez pracy było 16,6 proc., w podkarpackim 13,1 proc. w zachodniopomorskim 13,7 proc. kujawsko-pomorskim 13,8 proc. Tylko w 6 na 16 województw stopa bezrobocia jest niższa od średniej. - Myślę, że z czasem kolejne województwa będą dochodziły do poziomu jednocyfrowego. Niedługo może go osiągnąć województwo opolskie. Przypomnę, że w województwie warmińsko-mazurskim kilkanaście miesięcy temu ponad 20 proc. osób nie miało pracy. Zatem dynamika spadku i tak jest bardzo duża. To są na pewno trudniejsza regiony niż Wielkopolska, gdzie bezrobocie oscyluje wokół 7 proc. Ale trzeba interweniować również, lub przede wszystkim w tamtych regionach. Dlatego uruchomiliśmy kolejną transzą pieniędzy, ponad 150 mln zł przekazujemy do powiatowych urzędów pracy na rzecz aktywnych form walki z bezrobociem. Kończymy pracę nad Regionalnymi Programami Operacyjnymi, za pomocą których będziemy wykorzystywać pieniądze unijne, by udzielić wsparcia osobom poszukującym pracę. Na ostatnie miesiące tego roku przypadnie kolejne mocne dofinansowanie aktywności zawodowej. Oraz sztandarowy projekt, który będzie przyjęty na początku września, 100 tys. miejsc pracy dla osób młodych. Jest to największe w historii dofinansowanie do etatowego zatrudnienia osób do 30 roku życia, które dziś potrzebują ogromnego wsparcia – wyjaśnia gość.

Coraz więcej seniorów na rynku pracy

Jest grupa osób, która co raz trudniej znajduje pracę. „Dziennik Gazeta Prawna” pisał o tym, że rośnie liczba bezrobotnych w wieku 60+. – Nie można tworzyć firm w oparciu tylko o jedną grupę wiekową. Musi być mix wiekowy w zakładach pracy, bo potrzebne jest zarówno doświadczenie, jak i energia młodości. Zwiększa się liczba osób, bo zwiększa się także populacja osób, które są w wieku powyżej pięćdziesiątego i sześćdziesiątego roku życia. To jest pierwszy wyż powojenny – wyjaśnia minister. - Co zrobić, żeby wesprzeć te osoby? Po pierwsze jest program 50 + i 60 +. I wskaźniki aktywności zawodowej od 2008 roku do końca 2014 wzrosły o ¼ z 31 proc. do 44 proc. To oznacza, że więcej osób dojrzałych pracuje.

40-letni staż pracy

Minister komentuje propozycję PSL, która zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 40-letnim okresie składkowym. - Propozycja PSL, która nie w bezpośredni sposób łączy się z pomocą w poszukiwaniu pracy, ale łączy się z możliwością wyboru. Mówię o 40-letnim okresie składkowym, który uprawnia do przejścia na emeryturę. To jest racjonalna propozycja zarówno w świetle zmian demograficznych, jak i zmian na rynku pracy. Mamy najniższe bezrobocie od 7 lat. Stabilne zatrudnienie i godna praca to jest cen na najbliższy czas – podkreśla rozmówca.

1000 zł na dziecko

Rząd przypomina o tym, że od nowego roku rodzice mogą liczyć na pomoc. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka dla osób bezrobotnych, studentów, rolników oraz pracujących na umowach o dzieło. - I to już jest przyjęte i odpisane jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Od 1 stycznia 2016 roku 1000 zł na rękę przez pierwsze 12 miesięcy życia dla wszystkich rodziców w Polsce. Dla tych, którzy poszukują pracy, dla rolników, dla tych, którzy wykonują umowę o dzieło, czyli urlop rodzicielski powszechny To nie są obietnice, to są fakty – przypomina minister.

 abo

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
justynaw2015-08-13 17:09 Zgłoś
Pan Władysław Kosiniak-Kamysz znowu się chwali a zapomniał jak skrzywdził kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Zapomniał, że mnóstwo kobiet prowadzących działalność dostanie teraz na macierzyńskim 17zł. Zabrał kobietą ciężko pracującym, płacącym ZUSy, wynajem, zatrudniającym pracowników, by dać bezrobotnym i studentką. PolskieRadio powinno się zainteresować tematem. Na facebooku można znaleźć grupę Matki na DG, które walczą o to by kobieta miała szansę spokojnie być z dzieckiem na macierzyńskim, ale nie za 17zł!!!!! Oczywiście są tam też inne problemy, między innymi nierówne traktowanie kobiet na działalności i na etacie. 2 września planowany jest STRAJK PUSTYCH WÓZKÓW.
justynaw2015-08-13 15:25 Zgłoś
No proszę, proszę, gdzie się już Pan, Panie Władysławie nie chwalił. A teraz powinien się Pan pochwalić jak załatwił Pan te wszystkie kobiety będące na działalności gospodarczej. Tym co ciężko pracują Pan zabrał, żeby dać zasiłek bezrobotnym i studentom. No to się zaoszczędzi pieniądze. Czemu Pan nie wspomniał, że wiele kobiet prowadzących działalność teraz dostanie na macierzyńskim 17zł???????????? Osoby które ciężko pracują, płacą ZUS-y, wynajem, zatrudniają pracowników, zostały potraktowane jak śmieci :( Jak Pana sumienie nie gryzie, chwaląc się jednym, a ukrywając drugą ustawę, którą Pan wprowadził. PolskieRadio też powinno zainteresować się tematem. Bo ludzie powinni się o tym dowiedzieć. Matki na DG walczą teraz o wydłużenie vacatio legis do 12 miesięcy i mimo iż Bronisław Komorowski był za wydłużeniem, to Pan Władysław pominął ten fakt i uważa przedsiębiorców za złodziei.

Czytaj także

Pracy coraz więcej. Jednocyfrowe bezrobocie możliwe już w wakacje

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 09:18
W tym roku bezrobocie może spaść poniżej 10 procent. Byłby to najlepszy wynik od końca 2008 roku.
rozwiń zwiń