X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wyjazdy integracyjne wrócą do łask? Nowa interpretacja przepisów podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:14
Kilka lat temu wyjazdy integracyjne były popularną formą motywowania i nagradzania pracowników. Od kiedy jednak fiskus uznał, że wyjazd na imprezę integracyjną jest dodatkowym przychodem pracownika, ich popularność spadła. Teraz to może się zmienić, bo jest nowa interpretacja przepisów podatkowych.
Audio
  • O zmianie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących wyjazdów integracyjnych mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Marek Siudaj z Tax Care /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Kilka lat temu wyjazdy integracyjne były popularną formą motywowania i nagradzania pracowników
Kilka lat temu wyjazdy integracyjne były popularną formą motywowania i nagradzania pracownikówFoto: Pixabay.com

- Kilka lat temu fiskus zaczął traktować wyjazdy integracyjne jako rodzaj przychodu pracownika, który zwiększa jego podatek. Zaczęły się też pojawiać problemy związane z tym, czy aby na pewno pracodawca, który taką imprezę robi, może sobie to wliczyć w koszty działalności gospodarczej – mówi Marek Siudaj z Tax Care.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, wszystko zmienił wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

- W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał kwestię, co właściwie jest takim przychodem pozapłacowym pracownika, a więc niewypłacanym w formie środków pieniężnych. TK sformułował wówczas trzy warunki, które musi spełniać taki przychód, aby mógł być tak traktowany – tłumaczy ekspert.

Podstawowy warunek: dobrowolność

Jak mówi Marek Siudaj, pierwszym z tych warunków jest dobrowolność.

- Pracownik musi z tego korzystać dobrowolnie. Po drugie musi to być przychód, który jest w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Po trzecie musi być to świadczenie skierowane wyłącznie do danego pracownika, a nie do ogółu – wymienia Marek Siudaj. – Pod tym kątem teraz fiskus zmienia swoje interpretacje podatkowe – dodaje.

Należy pamiętać, że impreza integracyjna nie jest inicjatywą pracownika, tylko czymś, co proponuje mu firma.

- Tu mamy ten warunek dobrowolności, który sprawia, że impreza integracyjna nie może być traktowana jako przychód pracownika, a więc jest de facto przychodem z podatku zwolnionym – podkreśla Marek Siudaj.

Firmowe wyjazdy integracyjne budzą najróżniejsze emocje. Niektórym kojarzą się jedynie z całodobową imprezą, dla innych są momentem odpoczynku i okazją do lepszego zżycia się ze współpracownikami.

Elżbieta Mamos, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie firmy płacą coraz mniej podatków

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:30
Przychody 500 największych polskich firm w ostatnich trzech latach sukcesywnie rosną. Jednak zyski, a co za tym idzie - płacone podatki maleją. Jeszcze wyraźniej widać tę zależność w wypadku firm działających na terenie Polski, ale mających w 100 procentach właścicieli z zagranicy.
rozwiń zwiń