X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Inteligentne lusterka dla motocyklistów: pomysł polskiego studenta z szansą na komercjalizację

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 12:50
Inteligentne lusterka dla motocyklistów, które dostosowują się do zmiany pozycji ciała kierującego pojazdem, to projekt studenta z Poznania. Ma on bardzo duże szanse na komercjalizację.
Audio
  • O projekcie inteligentnych lusterek dla motocyklistów mówili w radiowej Jedynce goście Porannych rozmaitości: Bartosz Ambrożkiewicz i Aleksandra Olszewska, autorzy pomysłu (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Jazda na motocyklu często łączy się z dużą prędkością
Jazda na motocyklu często łączy się z dużą prędkościąFoto: Glow Images/East News

Twórcy udało się zdobyć patent, zespół i inwestora. Projekt zwyciężył w kategorii Innowacje w krajowej edycji konkursu Microsoft Imagine Cup.

- Obecnie motocykle posiadają statyczne lusterka, które są wyregulowane tylko do jednej pozycji. W motocyklu zaś, w odróżnieniu do samochodu, kierowca zmienia swoją pozycję, gdy jedzie szybko bardziej się na nim pochyla, a im bardziej się pochyla, im szybciej jedzie, tym mniej widzi w lusterkach, co jest bardzo niebezpieczne. Dlatego postanowiliśmy rozwiązać ten problem i stworzyć takie lusterka, które automatycznie dopasowują swój kąt nachylenia do pozycji, jaką zajmujemy na motocyklu – mówi Bartosz Ambrożkiewicz, jeden z twórców projektu. – Umieszczamy sensor, równie dobrze może to być telefon komórkowy, który posiada specjalną aplikację, przy klatce piersiowej, każda kurtka motocyklowa posiada tam kieszeń, i wtedy system analizuje pochylenie naszego ciała, filtrując te wszystkie dane, przepuszczając je przez specjalne algorytmy, wysyła je do inteligentnego lusterka, gdzie dokonują się obliczenia, jaki kąt powinno ono przybrać – wyjaśnia działanie lusterek gość radiowej Jedynki.

Pomysł wziął się z życia

Pomysł na stworzenie takiego projektu wziął się z życia.

- Bartek jest motocyklistą i szukał takiego rozwiązania, ale nie znalazł go na rynku, więc sam postanowił stworzyć takie inteligentne lusterka – mówi Aleksandra Olszewska, która współtworzyła projekt.

Szansa na komercjalizację

Jak mówi Bartosz Ambrożkiewicz, w komercjalizacji pomysłu pomógł mu udział w konkursie Microsoft Imagine Cup.

- Ten konkurs łączy się z całą akceleracją biznesową. Chodzi w nim o to, żeby innowację, czyli ten pomysł, zalążek przekuć w finalny produkt i docelowo wdrożyć na rynek – mówi gość radiowej Jedynki. – Obecnie nad tym właśnie pracujemy, gdyż jest to szalenie długi proces dostosowania całego produktu pod normy homologacyjne, długo trwa dobycie całej certyfikacji – zaznacza.

Imagine Cup jest największym konkursem technologicznym dla studentów z całego świata. W ostatniej edycji wzięli w nim udział młodzi uczestnicy z ponad 150 krajów.

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Microsoft Imagine Cup: trzy projekty z szansą na komercjalizację

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:53
Trzy projekty wyłonione podczas krajowego finału Microsoft Imagine Cup, technologicznego konkursu dla studentów, mają szansę na komercjalizację. Znalazły inwestora - fundusz Venture Capital.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra Bandbarian: start-up z Polski z szansą na sukces

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 11:38
Dzięki światowemu konkursowi technologicznemu Microsoft Imagine Cup trzy studenckie, polskie projekty z potencjałem na sukces biznesowy znalazły inwestorów. Jednym z wybranych jest Bandbarian – gra, w której opaska fitness łączy świat wirtualny z rzeczywistym.
rozwiń zwiń