X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polacy mogą śledzić ryby od łowiska do półmiska

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 11:47
Jednym z celów reformy wspólnotowego rynku rybnego jest zapewnienie konsumentowi pełniejszej wiedze o nabywanych przez niego produktach.
Audio
  • O rynku ryb mówił w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Zdzisław Karnicki z Morskiego Instytutu Rybackiego (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polacy mogą śledzić ryby od łowiska do półmiska
Foto: pixabay.com

Te cele są realizowane również w Polsce.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o rynku rybnym wprowadziła pojęcie „identyfikowalność”. Chodzi o to, ze chcemy prześledzić drogę ryby od łowiska do półmiska. – Konsument staje się coraz bardziej wymagający. Chciałby wiedzieć co kupuje, jaki jest skład tego produktu i skąd on pochodzi. Celem identyfikowalności jest śledzenie od złowienia ryby, przez przetwórstwo i dystrybucję do sklepu – mówi Zdzisław Karnicki z Morskiego Instytutu Rybackiego.

Czym jest certyfikat MSC

Identyfikowalność jest związana z certyfikatem MSC. – Jest to tak zwane znakowanie ekologiczne, to nie jest to samo co identyfikowalność. Produkt, który na opakowaniu ma niebieską rybkę posiada certyfikat MSC, czyli organizacji, która zajmuje się oceną stanu zasobów. Organizacja określa ich standardy. Są trzy standardy. Pierwszy z nich to jest standard zasobu danego gatunku. Drugi obszar to sposób zarządzania. Trzeci zaś charakteryzuje jak połowy wpływają na ekosystem. Jeśli wszystkie trzy elementy są ocenione pozytywnie, to dane państwo uzyskuje certyfikat na dany typ rybołówstwa i dany gatunek. Polska otrzymała certyfikat MSC na Dorsza Stada Wschodniego, tego który jest głównym połowem polskiej floty bałtyckiej. Będziemy się starać o podobny certyfikat na śledzie i na szproty – wyjaśnia gość.

Proces przyznawania certyfikatu jest dość kosztowny, został on całkowicie sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Elżbieta Mamos, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 531 mln euro Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego dla Polski. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 13:21
Sposób przyznawania pomocy finansowej dla rybołówstwa ze środków unijnych reguluje ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt ustawy o wsparciu sektora rybackiego - do II czytania

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 07:19
Sejmowa komisja rolnictwa skierowała w czwartek do drugiego czytania rządowy projekt ustawy o wsparciu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego. Projekt ma na celu uruchomienie programu operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.
rozwiń zwiń