X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych: rynek wtórny i większe dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 09:43
Od dziś w życie wchodzą zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Rewolucyjną zmianą jest otwarcie programu na mieszkania z rynku wtórnego. Znaczne ułatwienia w dostępnie do dopłat pojawiły się także dla rodzin wielodzietnych.
Audio
  • O zmianach w programie Mieszkanie dla Młodych w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Kluczową zmianą w programie MdM jest możliwość zakupu mieszkania na rynku wtórnym
Kluczową zmianą w programie MdM jest możliwość zakupu mieszkania na rynku wtórnymFoto: Depositphotos

- Do tej pory beneficjenci mogli nabywać mieszkania tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym. W tej chwili jest udostępniony także rynek wtórny - wyjaśnia Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Otwarcie Programu MdM na rynek wtórny, zwiększy zainteresowanie programem w mniejszych miejscowościach. – Rynek pierwotny koncentruje się w aglomeracjach. Deweloperzy budują głównie w dużych miastach, a w tych niewielkich, praktycznie od kilkudziesięciu lat mógł nie powstać żaden nowy blok – tłumaczy Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Jego zdaniem, jeżeli nowe budownictwo opiera się na budownictwie indywidualnym – ludzie kupują działkę i budują domy – to jakby ktoś chciał kupić nowe mieszkanie – to jest to niemożliwe. Teraz jak pojawiła się możliwość skorzystania z dopłat na rynku wtórnym, to także w małych miejscowościach ludzie będą mogli kupować mieszkania z dopłatą.

Rynek wtórny dla małych

W dużych miastach oferta mieszkań z rynku wtórnego, która kwalifikuje się w ramach Programu MdM jest niewielka. Sporo mieszkań można znaleźć w Łodzi. Dziś w tym mieście 47% dostępnych lokali kwalifikuje się do dopłaty. Jednak w takich miastach jak Warszawa, czy Kraków to są już pojedyncze oferty – 2-3% dostępnych lokali. – Ten rynek wtórny w dużych miastach nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Te limity, które są obecne w Warszawie tj. ok. 5400 zł nie pozwalają nabyć nic więcej - niż mieszkanie do remontu w wielkiej płycie. Natomiast w miastach takich jak Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Zielona Góra czy Katowice – ten wybór jest o wiele większy - przekonuje Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Prorodzinny MDM

Na zmianach w programie MdM skorzystają też rodziny wielodzietne. – Na te rodziny czeka duży zastrzyk finansowy. W przypadku rodzin i osób wychowujących trójkę i więcej dzieci, następuje zwiększenie dofinansowania do 30%. Również zmiany pojawiają się w przypadku rodzin i osób wychowujących dwójkę dzieci. Takie osoby otrzymają – nie jak dotychczas 15% - ale już 20% dofinansowania - tłumaczy Bogusław Białowąs z BGK.

W przypadku rodzin wielodzietnych przestaje też obowiązywać limit wieku - co zdaniem ekspertów - powinno wpłynąć na większe zainteresowanie programem. – W Programie MdM limit wieku dla osób ubiegających się o dofinansowanie, ustalony jest na 35 lat. W przypadku rodzin wielodzietnych nie będzie ich ten limit dotyczył – takie osoby mogą być starsze. Wielodzietnych rodzin nie dotyczy też kryterium nieposiadania obecnie mieszkania. Osoby, które są w rodzinach wielodzietnych i chciałyby powiększyć własne mieszkanie, mogą z takiego programu skorzystać – przekonuje ekspert.

Przez ponad półtora roku funkcjonowania programu Mieszkanie Dla Młodych, do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 27 tysięcy wniosków, na łączną kwotę 646 milionów złotych. W porównaniu z Programem Rodzina na Swoim - MdM do tej pory cieszył się blisko 3-krotnie większym zainteresowaniem.

Dominik Olędzki, abo

Zobacz więcej na temat: mieszkanie dla młodych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakup mieszkania: warto negocjować cenę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 09:19
Pierwsza cena ofertowa mieszkania zwykle różni się od transakcyjnej, czyli kwoty, za którą ostatecznie zostanie ono sprzedane. Dlatego zawsze warto negocjować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych: rynek wtórny i większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 07:42
Rynek wtórny, większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych, dofinansowanie również dla powierzchni zaadoptowanych na lokale mieszkalne – to niektóre zmiany w programie MdM. Znowelizowana ustawa wchodzi w życie we wtorek.
rozwiń zwiń