X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ryszard Petru: 16-proc. PIT, CIT i VAT, koniec z przywilejami emerytalnymi, przejrzyste prawo. Kongres Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 09:55
3 razy 16 procent - to propozycja podatkowa Nowoczesnej. W Warszawie odbył się kongres programowy ugrupowania.
Audio
  • Ryszard Petru pytany o program Nowoczesnej powiedział, że są trzy rzeczy, na których mu najbardziej zależy (IAR)
  • Ryszard Petru: proponujemy 3x16 procent w podatkach (IAR)
  • Ryszard Petru: prawo musi być zrozumiałe dla wszystkich (IAR)
  • Ryszard Petru: Nowoczesna proponuje także likwidację przywilejów, takich jak KRUS czy wcześniejsze emerytury dla górników (IAR)
Lider ugrupowania Ryszard Petru podczas kongresu programowego Nowoczesnej
Lider ugrupowania Ryszard Petru podczas kongresu programowego NowoczesnejFoto: PAP/Rafał Guz

Szczegóły, w tym reformy podatkowej, zaprezentował lider Nowoczesnej - Ryszard Petru.

Trzy zasady, wokół których zbudowany jest program Nowoczesnej, to: wolność, sprawiedliwość i przejrzystość - mówił lider ugrupowania.

- Jeśli chodzi o wolność gospodarczą, chcemy przywrócić zasadę, która obowiązywała na początku polskiej transformacji i była przyczyną naszego sukcesu: to, co nie jest zabronione, jest dozwolone - oświadczył.

Wyjaśnił, że propozycja to: 16-procentowa stawka podatków: PIT, CIT oraz VAT.

Postulat przejrzystości prawa

Ryszard Petru opowiedział się także za przejrzystym prawem dla obywateli. Jak wyjaśnił, musi ono być zrozumiałe dla wszystkich, nie tylko dla jego twórców, ale przede wszystkim dla tych, którzy je czytają i muszą się do niego stosować.

- W samym 2014 roku powstało 10 tysięcy stron nowego prawa gospodarczego, gdyby chcieć to przeczytać ze zrozumieniem, trzeba by czytać codziennie po 3,5 godziny - podkreślał. - Sama ustawa o podatku PIT była zmieniana od początku 220 razy - dodał.

- Uprośćmy radykalnie przepisy podatkowe, zlikwidujmy biegunkę legislacyjną, to nie może być tak, że rząd chwali się, że przyjął ileś tam ustaw - apelował.

Zdaniem Nowoczesnej przy stanowieniu prawa powinna być wprowadzona zasada taka jak obowiązuje w Kanadzie: "one be in, one be out" - wprowadzenie jednego nowego przepisu powoduje uchylenie dwóch starych.

- Nie może być tak, że wprowadzenie nowych przepisów powoduje jeszcze bardziej skomplikowane prawo - przekonywał Petru. - Dzięki temu uprościmy życie obywatelom, obywatel przestanie być petentem - dodawał.

Według Petru same firmy szacują, że tego typu działania dałyby im szanse na większe przychody o 10 procent.

Petru chce też przywrócenia zasady obowiązującej za tzw. ustawy Wilczka o działalności gospodarczej: "co nie jest zabronione, jest dozwolone".

Likwidacja KRUS i przywilejów emerytalnych

Nowoczesna proponuje także likwidację przywilejów, takich jak KRUS, wcześniejsze emerytury dla górników czy tych, które dotyczą central związkowych.

- Nie ma powodu, by PSL cały był na KRUS-ie - przekonywał Petru.

Stąd propozycja, by "każdy nowo rozpoczynający pracę górnik nie miał wcześniejszej emerytury, a każdy nowo rozpoczynający rolnik nie był w KRUS, tylko w ZUS". Miałoby to obowiązywać już od 2016 roku. - Jeśli uważasz, że to nie fair, to nie idź do tej pracy - mówił Petru.

"Koniec z przywilejami dla związków zawodowych"

Trzeba też skończyć, zdaniem Nowoczesnej, z przywilejami dla związków zawodowych. - One się całkowicie oderwały od rzeczywistości, te centrale związkowe, lewitują na ostatnich miejscach wypasionych hoteli - mówił Petru, wzbudzając aplauz sali.

Zdaniem lidera Nowoczesnej "centrale związkowe nie reprezentują pracowników, reprezentują tylko siebie i własne interesy". W samym PKP, dodał, związki kosztują 30 milionów zł. - Pytanie, czy nam się lepiej od tego jeździ? - zaznaczył.

Zapewniał też, że proponowana przez Nowoczesną zasada 3 razy 16 bilansuje się, w przeciwieństwie do zgłaszanej kiedyś przez PO zasady 3 razy 15.

- System podatkowy jest niejasny, nieprzejrzysty, a Ministerstwo Finansów traktuje przedsiębiorców jako tych, na których można tylko zyskać dodatkowe dochody - przekonywał Petru.

"Najbardziej poszkodowane w sprawach podatkowych małe firmy"

Najbardziej poszkodowane, według niego, są w sprawach podatkowych małe firmy. - Parę miesięcy temu Ministerstwo Finansów napisało instrukcję do urzędów skarbowych w Polsce, że mają kończyć kontrolę sukcesem. Wiecie, co to jest sukces? - mówił.

Wzbudzając salwy śmiechu na sali przywoływał też obecne absurdy w VAT. - Jeśli kupujemy sedes z montażem, płacimy 8 proc. VAT, bez montażu 23 proc. Szafa bez deski z tyłu - 8 proc., ale z deską, 23 proc. - wymieniał.

Z kolei w przypadku kawy i ciastka, kawa ma stawkę 23 proc., a ciastko 8 proc. - Ale jak zrobimy z tego zestaw, to możemy zapłacić 8 proc. - powiedział Petru. - Dodatkowo kawa podana w filiżance ma inny VAT niż ta w tekturce. Ciekawe, czy premier Ewa Kopacz i pani Beata Szydło mają świadomość tych różnic? - dodał.

Wprowadzenie proponowanego przez Nowoczesną systemu podatkowego, przyznał Petru, spowoduje likwidację wszystkich ulg podatkowych. - Dziś jednak większość ulg skierowanych jest do osób najbogatszych" - argumentował. Zamiast tego pomoc społeczna powinna być skierowana tylko do tych, którzy najbardziej potrzebują - zaznaczył.

"Nie będzie już kombinowania na VAT"

Dzięki proponowanej przez Nowoczesną zasadzie, mówił Petru, "nie będzie już kombinowania na VAT". Z kolei 16- procentowy CIT spowoduje, że firmy będą skłonne więcej inwestować i będą dzięki temu bardziej konkurencyjne za granicą. Liniowy 16-procentowy PIT będzie miał natomiast kwotę wolną, co będzie korzystne dla najmniej zarabiających.

- Dzisiaj Polska jest krajem, gdzie jest największy odsetek firm państwowych. Czy o to nam chodziło? Czy o to nam chodziło, żeby firmy państwowe dzisiaj przyznawały Jarosławowi Kaczyńskiemu tytuł człowieka roku? - mówił Petru.

- To, co my proponujemy jest odważne, możliwe do realizacji, to nie są gruszki na wierzbie - przekonywał. - Nie wszystko jest może popularne, ale jeśli ktoś dziś proponuje tylko popularne rozwiązania, to one są nierealne - dodał.

Przekonywał, że ci, którzy są dziś w Sejmie nic nowego już nie wymyślą. - Jeśli ktoś zgłasza pomysły po 8 latach rządzenia, to znaczy, że ściemnia, trzeba było część tych pomysłów wcześniej zrealizować - mówił. - Jeśli PiS dziś rozdaje miliardy, to mówi nieodpowiedzialnie, bo celem Jarosława Kaczyńskiego nie jest wcale naprawa gospodarki, jego celem jest osobista zemsta - dodał.

- Dzisiaj trzeba polskim przedsiębiorcom pomóc, trzeba uprościć polskie prawo, żeby było przejrzyste i zrozumiałe, nikt za nas tego nie zrobi - zakończył Petru.

Podczas kongresu zapowiedziano, że w przyszłą sobotę odbędzie się konwencja wyborcza ugrupowania, w której weźmie udział 900 kandydatów d parlamentu.

Nowoczesna jest jednym z ośmiu komitetów, który zarejestrował listy wyborcze w co najmniej połowie okręgów.

Palikot i Petru proponują: do 300 zł na ZUS, 2 tys. płacy minimalnej, liniowy VAT 18 proc.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

18-proc. VAT, likwidacja przywilejów emerytalnych, uproszczenie prawa. Stowarzyszenie Nowoczesna przedstawiło program

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 20:00
18-procentowy podatek VAT, odpłatność na niektóre świadczenia w służbie zdrowia oraz uproszczenie prawa. Stowarzyszenie Nowoczesna przedstawiło w Warszawie swój program. Znalazła się w nim też reforma oświaty, polityki emerytalnej i edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Petru: tanie państwo to zwykle państwo dziadowskie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 15:17
Przede wszystkim gospodarka i gruntowna reforma rynku pracy, systemu emerytalnego oraz polityki prorodzinnej. Ryszard Petru i liczni eksperci przedstawili założenia programowe Nowoczesnej.pl w obszarze polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Petru: związki zawodowe powinny finansować się same

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 08:58
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru uważa, że celem związków zawodowych nie powinno być robienie biznesów i zarabianie, a pośredniczenie w rozmowach między pracownikami, a przedsiębiorcami.
rozwiń zwiń