Gospodarka

Ustawa antysmogowa. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: teraz wielkie zadanie dla samorządów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 08:41
Mija tydzień od podpisania przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej. Nowe przepisy dają samorządom dużo więcej możliwości w walce o czyste powietrze, mówił w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audio
  • O ustawie antysmogowej, wsparciu dla bezrobotnych i Karcie Dużej Rodziny w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (Krzysztof Grzesiowski, Sygnały dnia/Jedynka)
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz
Prezes PSL Władysław Kosiniak-KamyszFoto: W.Kusiński/PR

- Teraz wielkie zadanie po stronie samorządów, żeby dały wsparcie, razem z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tym, którzy potrzebują wymiany pieca, żeby było to zrealizowane z jak największym, prawie 100-proc. współfinansowaniu – podkreślił minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

120 mln zł z NFOŚiGW

NFOŚiGW na ten cel rozdysponował 120 mln zł.

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową - nowelizację Prawa ochrony środowiska podpisał w zeszłym tygodniu.

Ustawa antysmogowa zakłada m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów.

Zgodnie z nowelizacją Prawa ochrony środowiska, sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Sejmiki będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Będzie jednak trzeba określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami. Sejmik będzie mógł też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku oraz określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

Ostatni moment na złożenie wniosku o dopłatę

Tydzień po podpisaniu przez prezydenta tak zwanej ustawy antysmogowej, to ostatni moment, żeby złożyć wniosek nawet o 90 procent refundacji ceny urządzenia.

Terminy składania wniosków są zależne od Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Formularze dostępne są na ich stronach internetowych.

Jedynka/IAR/PAP, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę antysmogową. Lekarze: nadzieja na poprawę jakości powietrza

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 18:04
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową - nowelizację Prawa ochrony środowiska - poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria. Nowe rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji - uzasadnia Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa antysmogowa uderzy w kopalnie węgla?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 20:50
Prezydent podpisał ustawę, o którą zabiegali między innymi mieszkańcy Krakowa i ekolodzy. Tym samym mógł narazić się polskim górnikom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa antysmogowa nie oznacza rezygnacji z palenia węglem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 20:31
Jak przekonują specjaliści, ustawa antysmogowa pozwalająca samorządom na skuteczną walkę z zanieczyszczeniami powietrza, nie oznacza rezygnacji z palenia węglem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiana pieców: ostatni moment, żeby starać się o dopłatę. Zostało jeszcze 120 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 07:42
Zostało jeszcze 120 milionów złotych na wymianę pieców. To pieniądze, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na likwidację przestarzałych źródeł tzw. niskiej emisji w ramach programu "Kawka".
rozwiń zwiń