Gospodarka

Deregulacja zawodów przynosi efekty

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 15:34
Deregulacja zawodów przynosi pozytywne skutki na rynku pracy. Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do pierwszego raportu Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie, który w piątek trafi na biurko premier Ewy Kopacz.
Deregulacja zawodów przynosi efekty
Foto: Pixabay.com

Według analizy rynku przybyło miejsc pracy w takich zawodach jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, pracownik ochrony czy przewodnik turystyczny.

Minister sprawiedliwości Borys Budka ma nadzieję, że obywatele docenią reformę, szczególnie że w planach resort ma jeszcze jedną transzę deregulacji. - Jestem wielkim zwolennikiem upraszczania procedur zwłaszcza w prawie gospodarczym. Im mniej państwa tam, gdzie wykonuje się działalność gospodarczą tym lepiej, dlatego niewątpliwie w przyszłym parlamencie będziemy pracować nad kolejnymi rozwiązaniami - powiedział IAR Borys Budka. Dodał też, że raport powstał we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym.

Po dwóch latach deregulacji

Wynika z niego, że po dwóch latach od wejścia w życie pierwszej transzy deregulacji przybyło m.in ponad tysiąc nowych agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także siedem tysięcy wykwalifikowanych pracowników ochrony. Więcej jest radców prawnych i adwokatów. Obecnie mamy 140 prawników na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy jeszcze 7 lat temu było ich tylko 70.
Z takiego obrotu sprawy satysfakcji nie kryje też twórca pierwszych trzech transzy były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak przekonuje skutki otwarcia zawodów widać bardzo wyraźnie, a w wielu obszarach rynek już się nasycił: "z satysfakcją mogę powiedzieć, że ceny usług notarialnych zdecydowanie spadły". Dodał, że pewnie nie jest to dobra wiadomość dla samego środowiska, ale dla klientów tak.


Notariusze starają się optymizm ministrów studzić

Jolanta Niedziela z warszawskiej Izby Notarialnej tłumaczy, że po dwóch latach nie sposób poważnie rozmawiać o skutkach deregulacji. "Wynagrodzenie notariuszy zawsze podlegało negocjacjom między klientem a rejentem. Nie zauważamy drastycznego spadku cen czynności notarialnych. Myślę, że na ocenę skutków deregulacji jest zdecydowanie za wcześnie" - podkreśliła Jolanta Niedziela.
Pierwsza transza została uchwalona w czerwcu 2013 r. Miała ułatwić dostęp do 51 profesji. Ograniczyć części wymogów formalnych w dostępie do zawodu m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza i taksówkarza.

IAR, abo

Zobacz więcej na temat: praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak