X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Problem z wkładem własnym? Pomoże III filar

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 09:33
Od przyszłego roku zmienia się wysokość wymaganego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt. W tym roku wynosi 10% wartości nieruchomości, a od 1 stycznia będzie to już 15%.
Audio
  • O wkładzie własnym w Po pierwsze ekonomia w radiowej Jedynce (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Alternatywną wersją zabezpieczenia mogą być też środki zgromadzone w ramach trzeciego filara
Alternatywną wersją zabezpieczenia mogą być też środki zgromadzone w ramach trzeciego filaraFoto: depositphotos

Nie oznacza to jednak, że osoby nieposiadające wkładu własnego tej wysokości nie będą mogły dokonać zakupu mieszkania na kredyt. Pomocą może być trzeci filar emerytalny.

Możliwości jest wiele

Przy co najmniej 10% wkładzie, pozostałą część będzie można dodatkowo ubezpieczyć, ale nie tylko. – Będzie można ubiegać się o kredyt także mając dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku bankowym. W porozumieniu z bankiem, przedstawia się odpowiednią sumę środków zgromadzonych na rachunku bankowym, do których nie będzie dostępu. Są to środki, które będą musiały znajdować się na koncie. Inną formą dodatkowego zabezpieczenia kredytu jest zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub Narodowego Banku Polskiego - wyjaśnia Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego.

IKE i IKZE na wkład własny?

Alternatywną wersją zabezpieczenia mogą być też środki zgromadzone w ramach trzeciego filara. – Jeżeli ktoś posiada środki gromadzone na IKE (Indywidualne konto emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), wówczas będzie mógł wykorzystać te środki jako formę zabezpieczenia kredytu, obniżając wymagany wkład własny do poziomu 10% już od 2016 roku. KNF nie widzi przeszkód by już teraz, przed zmianą wysokości wymaganego wkładu własnego, korzystać z tej formy. Środki zgromadzone na IKE lub IKZE powinny zostać określone w umowie kredytowej dokładnie tak, by bank też wiedział w jakiej wartości ma zastaw. W takiej sytuacji kolejne środki gromadzone na kontach emerytalnych nie będą już podlegały zastawowi przez bank - dodaje Krzysztoszek.

To dobre rozwiązanie - uważa Mikołaj Fidziński, analityk Comperia.pl. Jego zdaniem w ten sposób pokazujemy bankowi, że mamy pieniądze i że jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami. – To właśnie o to chodzi, żeby pokazać bankowi, że nas stać na kredyt. Jeżeli ktoś ma środki zgromadzone np. w trzecim filarze, to jest to bardzo dobre rozwiązanie i pomocna dłoń dla kredytobiorców – dodaje Fidziński.

Większy wkład własny – tańszy kredyt

Ekspert zwraca również uwagę, że im większy wnosimy wkład własny przy zaciąganiu kredytu, tym mniej on nas kosztuje. – Im niższa kwota kredytu, tym niższe odsetki i łączny koszt zobowiązania. Banki również uzależniają wysokość oprocentowania kredytu od wysokości wkładu własnego. Im wyższy wkład własny, tym niżej oprocentowany kredyt. Różnica między 20% a 10% wkładu własnego, przekłada się na różnicę marży w wysokości około 0,15-0,20%. W skali całego kredytu mogą to być dziesiątki tysięcy złotych – zauważa ekspert.

Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, wymagany wkład własny będzie systematycznie rósł. Od przyszłego roku będzie to 15%, a w 2017 roku już 20%.

Dominik Olędzki, abo

Zobacz więcej na temat: mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak