X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

TK: kary administracyjna i skarbowa za gry hazardowe zgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 18:37
Jednoczesna kara administracyjna i skarbowa za nielegalną grę hazardową nie narusza konstytucji - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W pełnym składzie odpowiadał on na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Gliwic.
Audio
  • Sędzia sprawozdawca Andrzej Wróbel uzasadnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego (IAR)
  • Sędzia Teresa Liszcz podkreślała, że TK usankcjonował podwójne karanie za ten sam czyn, ponieważ dla podsądnych nie jest ważne czy jest to kara administracyjna, czy skarbowa - jest ona podwójna (IAR)
  • TK: za nielegalny hazard można ukarać tę samą osobę administracyjnie i jednocześnie sankcją karno-skarbową - relacja Bożeny Falkowskiej (IAR)
Sędzia sądu pytającego Anna Apollo podkreślała, że kara administracyjna jest bardziej dolegliwa, bo wymierzana automatycznie i szybko
Sędzia sądu pytającego Anna Apollo podkreślała, że kara administracyjna jest bardziej dolegliwa, bo wymierzana automatycznie i szybkoFoto: Glow Images/East News

Z tzw. pytaniem prawnym w tej sprawie wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Chciał wiedzieć, czy zgodna z konstytucją jest możliwość orzeczenia za nielegalny hazard zarówno kary pieniężnej z ustawy o grach hazardowych, jak zastosowanie odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Sprawa rozpatrywana przez WSA dotyczyła osoby, która urządzała gry na automatach poza kasynem, nie posiadając koncesji. Postępowanie zakończyło się wymierzeniem administracyjnej kary pieniężnej oraz grzywny orzeczonej w postępowaniu karno-skarbowym.

Decyzja została zaskarżona do WSA

Decyzja dotycząca kary administracyjnej została zaskarżona do WSA, zaś postępowanie karno-skarbowe zakończyło się przed sądem rejonowym dobrowolnym poddaniem się karze i grzywną.

Zdaniem WSA oznacza to, że przedsiębiorca, jako osoba fizyczna za ten sam czyn poniósł odpowiedzialność karno-skarbową za wykroczenie skarbowe i odpowiedzialność administracyjną w postaci kary pieniężnej. Według sądu objęcie przestępstwa skarbowego lub takiego wykroczenia pieniężną sankcją administracyjną jest nadmiernym rygoryzmem, a podwójne karanie osoby fizycznej za ten sam czyn prowadzi do naruszenia konstytucji.

Podobnego zdania był reprezentujący Sejm poseł Wojciech Szarama. Przekonywał, że podwójne karanie jest niezgodne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości.

Natomiast przedstawiciele Prokuratora Generalnego podzielili stanowisko WSA, że w przypadku sankcji administracyjnej mamy do czynienia w nadmierną represyjnością. Wskazywano, że sąd karny, orzekając o grzywnie, często nie może uwzględnić wysokości kary administracyjnej, bowiem postępowanie administracyjne kończy się już po zakończeniu sprawy karno-skarbowej.

"Forma rekompensaty utraconych przez państwo korzyści"

Argumenty te odpierał, występujący w imieniu rządu, wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji Robert Brochocki. Tłumaczył, że kara administracyjna za prowadzenie hazardu poza kasynem ma być m.in. formą rekompensaty utraconych przez państwo korzyści. Poza tym ma chronić nie tylko interes fiskalny państwa, ale także interes publiczny (zabezpieczyć nieletnich przed hazardem) oraz interes legalnie działających kasyn, które muszą zapłacić 1,2 mln zł kaucji oraz 1,2 mln zł za koncesję.

Wskazał, że średni roczny przychód z jednego automatu w 2014 r. wyniósł ponad pół miliona złotych, a kara z ustawy hazardowej to 12 tys. zł. "Ta kara jest niezbyt dolegliwa, nawet nie spełnia takiej roli, jaką powinna" - podkreślił Brochocki.

IAR/PAP, abo, awi

Zobacz więcej na temat: Trybunał Konstytucyjny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwota wolna od podatku w Trybunale Konstytucyjnym. Jej obecna wysokość zgodna z ustawą zasadniczą?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 10:07
Temat kwoty wolnej od podatku powraca jak bumerang - wcześniej pojawiał się w kampanii prezydenckiej, a teraz przed wyborami parlamentarnymi. We wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, z października ubiegłego roku, dotyczący zgodności z konstytucją przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalającego wysokość kwoty wolnej od podatku. Co ważne - nie chodzi o jej wysokość, ale mechanizm ustalania.
rozwiń zwiń