X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zobacz skład nowego rządu Beaty Szydło. Na czele superresortu gospodarczego dotychczasowy prezes banku

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 08:34
Beata Szydło, która została wyznaczona przez PiS na Prezesa Rady Ministrów, zaprezentowała w poniedziałek skład swojego rządu. Oznacza to nowe ministerstwa i przeniesienie akcentów na inne resorty. Pewne ministerstwa będą wygaszane, inne likwidowane. Formalnie zlikwidowane zostanie resort gospodarki, który wejdzie w skład ministerstwa rozwoju. Pokieruje nim Mateusz Morawiecki, będący od 2007 roku prezesem Banku Zachodniego WBK. Przestawiamy sylwetki nowych szefów resortów gospodarczych.
Audio
 • Beata Szydło o procedurze zatwierdzenia rządu (IAR)
 • Beata Szydło zapowiada zmiany w gospodarce (IAR)
 • Beata Szydło zaprezentowała skład rządu - relacja Michała Fedusio (IAR)
 • Skład nowego rządu komentował na antenie Polskiego Radia 24 Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
 • O składzie nowego rządu mówili w Polskim Radiu 24 goście „Pulsu gospodarki”: Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion; Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Bartek Godusławski, publicysta „Pulsu Biznesu” (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
 • Jakub Majewski, prezes fundacji ProKolej: Andrzej Adamczyk będzie dobrym ministrem infrastruktury (IAR)
 • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monka Kurtek wysoko ocenia kompetencje przyszłego wicepremierem i ministrem rozwoju Mateusza Morawieckiego (IAR)
 • Monika Kurtek: Paweł Szałamacha poradzi sobie na stanowisku ministra finansów (IAR)
 • Prawo i Sprawiedliwość chce na nowo podzielić władze w poszczególnych resortach. Władze partii przedstawiły nie tylko nazwiska członków nowego rządu, ale również zakresy kompetencji poszczególnych ministerstw./Michał Fedusio, Polskie Radio/.IAR
 • Przyszły minister Krzysztof Tchórzewski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że staje przed olbrzymim wyzwaniem jakim jest górnictwo./IAR/
 • Krzysztof Tchórzewski zapowiedział też, że olbrzymim wyzwaniem będzie odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zdaniem przyszłego ministra energii rozwój tego sektora musi opierać się na węglu,/IAR/.
 • Krzysztof Tchórzewski zapowiedział m.in. powrót do wstrzymanej kilka lat temu rozbudowy Elektrowni Ostrołęka./IAR/
Kandydatka na premiera Beata Szydło w towarzystwie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego prezentuje skład nowego rządu podczas konferencji prasowej po posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości
Kandydatka na premiera Beata Szydło w towarzystwie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego prezentuje skład nowego rządu podczas konferencji prasowej po posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i SprawiedliwościFoto: PAP/Paweł Supernak

Na konferencji prasowej Beata Szydło podała nazwiska ministrów w swoim nowym rządzie:

- Piotr Gliński będzie wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego;

- Antoni Macierewicz zostanie ministrem obrony narodowej;

- Dawid Jackiewicz zostanie ministrem skarbu państwa;

- Witold Waszczykowski będzie ministrem spraw zagranicznych;

- Anna Streżyńska zostanie ministrem cyfryzacji;

- Konstanty Radziwiłł będzie ministrem zdrowia;

- Elżbieta Rafalska będzie ministrem pracy i polityki społecznej;

- Mariusz Błaszczak będzie ministrem spraw wewnętrznych i administracji;

Zbigniew Ziobro zostanie ministrem sprawiedliwości;

- Krzysztof Jurgiel będzie ministrem rolnictwa;

- Paweł Szałamacha będzie ministrem finansów;

- Andrzej Adamczyk zostanie ministrem infrastruktury i budownictwa;

- Marek Gróbarczyk zostanie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi;

- Mateusz Morawiecki zostanie wicepremierem, ministrem rozwoju;

- Jan Szyszko zostanie ministrem środowiska;

- Anna Zalewska zostanie ministrem edukacji narodowej;

- Jarosław Gowin będzie wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego;

- Witold Bańka zostanie ministrem sportu i turystyki;

- Krzysztof Tchórzewski zostanie ministrem energetyki;

- Jerzy Kwieciński zostanie pierwszym wiceministrem ds. rozwoju, ministrem członkiem Rady Ministrów.

Ministrowie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

- Mariusz Kamiński zostanie ministrem w Kancelarii Premiera, koordynatorem służb specjalnych;

- Adam Lipiński ministrem w KPRM ds. kontaktów z parlamentem;

- Konrad Szymański będzie ministrem w KPRM ds. europejskich;

- Beata Kempa szefową Kancelarii Premiera;

- Henryk Kowalczyk ministrem w KPRM, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów;

- Elżbieta Witek będzie ministrem w KPRM, szefem gabinetu politycznego premiera i rzecznikiem rządu.

Źródło: TVN24/x-news

Zmiana struktury Rady Ministrów

W porównaniu z gabinetem PO-PSL w rządzie PiS zostaną utworzone dwa nowe resorty. Na czele ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej stanie europoseł PiS Marek Gróbarczyk. Polityk kierował już takim resortem w 2007 roku, w ostatnich miesiącach rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Zupełnie nowym urzędem będzie ministerstwo energetyki. Jego szefem zostanie Krzysztof Tchórzewski. W przeszłości był on wiceministrem gospodarki. Ministerstwo energetyki ma zajmować się między innymi sprawami górnictwa.

PiS wprowadził także w swoim rządzie stanowisko pierwszego wicepremiera. Zostanie nim profesor Piotr Gliński, który obejmie też minister kultury i dziedzictwa narodowego. Beata Szydło będzie miała również dwóch innych zastępców. To Jarosław Gowin, który w randze wicepremiera zostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego a także Mateusz Morawiecki.

Beata Szydło zapowiada zmiany w gospodarce

Przyszła szefowa rządu wyjaśnia, że to Mateusz Morawiecki, czyli przyszły minister rozwoju, będzie wyznaczał kierunki gospodarczych posunięć rządu PiS. Będzie on współpracował z szefami wygaszanego ministerstwa skarbu, resortów: energetyki, infrastruktury i budownictwa oraz finansów. Rola tego ostatniego, jak podkreśliła Beata Szydło, także będzie zmieniona.

Czytaj dalej
szydło jarek 1200
Nowi ministrowie w rządzie Beaty Szydło: czeka nas zmiana priorytetów gospodarczych

Mateusz Morawiecki pokieruje najważniejszym resortem gospodarczym w rządzie PiS

Mateusz Morawiecki będzie wicepremierem i ministrem rozwoju w rządzie PiS. Bankowiec, działacz gospodarczy, prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. Od 2008 roku jest konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. Syn Kornela Morawieckiego, założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej. Ma 47 lat.

Aktywnie działał w opozycji antykomunistycznej. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się kolportażem i drukiem wydawnictw drugiego obiegu. Od 1986 roku publikował pod pseudonimami własne artykuły w prasie podziemnej, głównie w piśmie "Biuletyn Dolnośląski". W latach 80-tych wielokrotnie zatrzymywany, kilkakrotnie pobity.

Działacz Solidarności Walczącej i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Brał udział w strajkach okupacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim w roku 1988 i 1989-ym. Współtwórca Klubu Myśli Politycznej "Wolni i Solidarni".

W latach 1998-2002 radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Mateusz Morawiecki był członkiem zespołu negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i autorem wielu punktów z oficjalnego stanowiska RP w negocjacjach preakcesyjnych. Jest współautorem "Prawa Europejskiego" - pierwszego w Polsce podręcznika z zakresu prawa unijnego.

Od 1998 roku pracuje w Banku Zachodnim WBK. Od 2007 roku jest prezesem zarządu.

Urodził się 20 czerwca 1968 roku. Absolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim i Business Administration na Politechnice Wrocławskiej. Ukończył również Central Connecticut State University, Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu i Uniwersytet w Bazylei w Szwajcarii. Ponadto odbył podyplomowe studia z zakresu prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu.

Czytaj dalej
błażej prośniewski 1200.jpg
Całkiem racjonalny „superresort”

Mateusz Morawiecki złożył rezygnację z funkcji prezesa banku BZ WBK

Mateusz Morawiecki złożył rezygnację z funkcji prezesa Banku Zachodniego WBK - podał bank w poniedziałek w komunikacie. Powodem rezygnacji jest kandydatura Morawieckiego na stanowisko wicepremiera oraz ministra rozwoju w nowym rządzie Beaty Szydło.

Jak podano, do dnia powołania nowego prezesa, funkcję tę będzie sprawował Gerry Byrne, dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej BZ WBK.

Na czele resortu finansów Paweł Szałamacha

Nowym ministrem finansów zostanie Paweł Szałamacha.

Prawnik, publicysta, były wiceminister skarbu państwa. W 2011 roku został wybrany na posła VII kadencji jako kandydat bezpartyjny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W tegorocznych wyborach bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Ma 46 lat.

Uczestniczył w zespołach doradczych przy transakcjach prywatyzacyjnych. Od 1998 jest radcą prawnym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Przez kilka lat był ekspertem Centrum imienia Adama Smitha. Współzałożyciel Instytutu Sobieskiego.

Od grudnia 2005 roku Paweł Szałamacha pracował w Ministerstwie Skarbu Państwa, najpierw na stanowisku podsekretarza stanu, a od stycznia 2006 roku do listopada 2007-go - sekretarza stanu. Odpowiadał między innymi za sektor finansowy. W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Jest autorem prac z dziedziny prawa i ekonomii. Publikował między innymi w: "Rzeczpospolitej", "Najwyższym Czasie!", "Gazecie Polskiej". Napisał także wydaną w 2009 roku książkę "IV Rzeczpospolita - pierwsza odsłona. Dlaczego się nie udało, co trzeba zrobić".

Urodził się 24 stycznia 1969 roku. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w College d'Europe w Brugii.

Paweł Szałamacha, przyszły minister finansów: w pierwszych tygodniach zrealizujemy projekt 500 zł na dziecko.

Źródło: TVN24/x-news

Marek Gróbarczyk obejmie ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Marek Gróbarczyk zostanie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządzie PiS.
Pełnił funkcję ministra gospodarki morskiej w 2007 roku w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Inżynier, menedżer, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Ma 47 lat.

Po przegranych przez PiS wyborach w 2007 roku, był doradcą w kancelarii prezydenta za czasów Lecha Kaczyńskiego. W 2011 roku został wybrany przez radę polityczną PiS w skład komitetu politycznego tej partii.
W 2009 roku uzyskał mandat europosła. W ubiegłym roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Jest członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, a także delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową.

W poprzedniej kadencji PE Marek Gróbarczyk zajmował się między innymi sprawami związanymi z gospodarką morską. Parlament przyjął jego poprawkę zmieniającą kontrolę kutrów tak, by były one przeprowadzane proporcjonalnie do wielkości flot w poszczególnych państwach członkowskich. Działał również na rzecz budowy gazoportu w Świnoujściu, drogi ekspresowej S3, a także podczas budowy rurociągu Nord Stream. Między innymi utworzył stronę internetową poświęconą tej sprawie.

Urodził się 13 marca 1968 roku. Ukończył Wydział Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów.

Czytaj dalej
szydło 1200.jpg
Ignacy Morawski z BIZ Banku o zadaniach dla nowego rządu

Na czele ministerstwa infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 

Andrzej Adamczyk zostanie w rządzie PiS ministrem infrastruktury i budownictwa.

Należy do Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej działał w Porozumieniu Centrum. Jest posłem na Sejm od 2005 roku, byłym samorządowcem. Ma 56 lat.

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. Rzecznik Klubu Parlamentarnego w tej komisji i jeden z kilku posłów PiS bezpośrednio zaangażowanych w problemy infrastruktury. Znany z działań na rzecz budowy oraz modernizacji dróg w Polsce, a w szczególności w Małopolsce. Bliskie są mu również kwestie związane z infrastrukturą kolejową.

Andrzej Adamczyk pracował również w Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Jako poseł zajmował się między innymi rządowym projektem ustawy o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia, zmianą ustaw „Prawo budowlane” i projektem ustawy dotyczącej uproszczenia procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym.

W imieniu Klubu Parlamentarnego PiS występował też o wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Jest byłym samorządowcem. Dwukrotnie - w roku 1998 i w 2002-im - był wybierany do rady powiatu krakowskiego. Przewodniczył w niej Komisji Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej.

Urodził się 4 stycznia 1959 roku. Ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach. W ubiegłym roku uzyskał licencjat na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu - analiza finansowa przedsiębiorstw.

Resortem pracy pokieruje Elżbieta Rafalska

Elżbieta Rafalska zostanie ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Beaty Szydło.
Była wiceministrem w resorcie pracy i polityki społecznej w latach 2006-2007. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, nieprzerwanie od 2007 roku. W tegorocznych wyborach uzyskała reelekcję.

Wcześniej, w latach 2005-2007 - senator VI kadencji z ramienia PiS. Jest też samorządowcem z wieloletnią praktyką oraz wykładowcą. Ma 60 lat.

W Senacie przewodniczyła Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Od 6 czerwca 2006-go do 5 kwietnia 2007 roku, i ponownie od 24 sierpnia do 3 grudnia 2007 roku - podsekretarz stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej.

W 2014 roku Elżbieta Rafalska otrzymała nagrodę Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej. Została wyróżniona za działalność na rzecz poprawy warunków życia dzieci, osób z niepełnosprawnością i starszych oraz za pracę przy tworzeniu około 100 projektów ustaw związanych ze sprawami społecznymi i zdrowotnymi.
Rafalska jest związana z PiS od 2004 roku. Była między innymi w zarządzie regionu lubuskiego tej partii, a także przewodniczyła klubowi radnych Prawa i Sprawiedliwości w Gorzowie.

W latach 1994-2005 pełniła mandat radnej rady miasta Gorzowa, między innymi z ramienia AWS. Od 2002 do 2005 roku sprawowała kolejno funkcje: przewodniczącej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych, a następnie wiceprzewodniczącej rady.

Urodziła się 22 czerwca 1955 roku. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu - Filia w Gorzowie Wielkopolskim, a także podyplomowe studia na Uniwersytecie Szczecińskim w zakresie pedagogiki rewalidacyjnej oraz drugie - w zakresie organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną.

Elżbieta Rafalska, przyszła minister pracy i polityki społecznej: priorytetem przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn:

Źródło: TVN24/x-news

Ministrem cyfryzacji Anna Streżyńska

Anna Streżyńska zostanie ministrem cyfryzacji w rządzie PiS.

Z wykształcenia prawnik, była wiceministrem w resorcie transportu i budownictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Ma 48 lat.

W latach 2006-2012 stała na czele Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Została zapamiętana jako prezes, która prowadziła konsekwentną walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej. Z tego powodu zyskała miano "żelaznej damy" polskiej administracji.

W latach 90. pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Później doradzała trzem kolejnym ministrom łączności w rządzie Jerzego Buzka, a od 2000 roku była także dyrektorem departamentu w tym resorcie. W latach 2001-2004 dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. W 2004-tym założyła Centrum Studiów Regulacyjnych.

Po odejściu z UKE była między innymi, prezesem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, zasiadała w Radzie do spraw Cyfryzacji w ministerstwie administracji i cyfryzacji. W 2015 roku objęła stanowisko prezesa operacyjnego w projekcie Internet dla Mazowsza, należy też do rady Ośrodka Analiz Strategicznych.

Jako ekspert, Streżyńska współpracowała ze stowarzyszeniem "Republikanie", założonym przez posła Przemysława Wiplera, a potem z partią Polska Razem Jarosława Gowina. Po ustąpieniu Wiplera z funkcji prezesa "Republikanów" przejęła jego obowiązki, jednak krótko po przegraniu wyborów na prezesa, opuściła organizację.

Urodziła się 11 maja 1967 roku. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

Na czele resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel

Krzysztof Jurgiel będzie ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie PiS.

Był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Poseł na Sejm od 1997 roku, najpierw z list Akcji Wyborczej Solidarność, potem z ramienia PiS. Senator V kadencji. W latach 90. był prezydentem Białegostoku. Ma 61 lat.

Funkcję ministra rolnictwa pełnił od 31 października 2005 do 5 maja 2006 roku. W lutym 2006 r. stał się obiektem prowokacji dziennikarskiej, gdy redaktor "Faktu" zadzwonił do niego, podając się za asystenta dyrektora Radia Maryja Tadeusza Rydzyka i poprosił go o użyczenie samochodu, twierdząc, że jego auto się zepsuło. Minister Jurgiel podjął decyzję o wysłaniu służbowego samochodu.

Od 1994 roku Jurgiel był radnym Rady Miejskiej Białegostoku, a następnie wiceprezydentem - odpowiedzialnym za gospodarkę gruntami, politykę przestrzenną i rozwój gospodarczy. Od 1995-go przez trzy lata sprawował urząd prezydenta Białegostoku. Od 1998 do 2001 był radnym i przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego. W 2003 roku, w trakcie IV kadencji Sejmu, wygrał wybory uzupełniające do Senatu V kadencji.
Od 1980 roku należy do Solidarności, był delegatem na walne zgromadzenie delegatów związku. Działa w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich. W latach 1990-1999 - członek Porozumienia Centrum, a następnie Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Od 2001-go w PiS. Zasiada we władzach krajowych partii, w zarządzie głównym, przewodniczy komisji etyki.

Urodził się 18 listopada 1953 roku. Absolwent studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Krzysztof Tchórzewski ministrem energetyki

Ministrem energetyki w rządzie Beaty Szydło będzie Krzysztof Tchórzewski.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1997-2001 w rządzie Jerzego Buzka wiceminister w resorcie transportu i gospodarki morskiej, a od 2007 do 2011 roku - wiceminister gospodarki. Poseł na Sejm kilku kadencji, w tym roku uzyskał reelekcję. Z wykształcenia inżynier. Ma 65 lat.

Od 1990 do 1999 roku należał do Porozumienia Centrum, był wiceprezesem tej partii od 1993 do 1997 i jej prezesem od 1997 do 1999. Następnie działał w PPChD, później pełnił funkcję sekretarza generalnego SKL-RNP. Od 2004 należy do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadł w komitecie politycznym tej partii.

W latach 80. działał w opozycji demokratycznej, pełnił funkcję przewodniczącego siedleckiego oddziału Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". Należy do Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W latach 1990-1992 pełnił funkcję wojewody siedleckiego. Od 1993 był prezesem zarządu spółki akcyjnej Inter-Poligrafia.

Urodził się 19 maja 1950 roku. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Ministerstwem Skarbu Państwa zarządzał będzie Dawid Jackiewicz

Dawid Jackiewicz będzie ministrem Skarbu Państwa w rządzie Beaty Szydło.

Urzędnik samorządowy, poseł na Sejm Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2015. W 2007 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od ubiegłego roku deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Ma 42 lata.

Działał w Ruchu Odbudowy Polski, był członkiem jego władz krajowych. W 2001 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach samorządowych w 2002 roku został wybrany radnym Wrocławia. Zasiadał w klubie Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczył Komisji do spraw Promocji i Współpracy z Zagranicą. W 2003-im zrzekł się mandatu w związku z objęciem funkcji zastępcy prezydenta miasta do spraw architektury i budownictwa, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, rolnictwa oraz ochrony zabytków.
W wyborach do Sejmu w 2005 roku jako kandydat PiS uzyskał mandat w okręgu wrocławskim. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Od września do listopada 2007-go był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku Dawid Jackiewicz po raz drugi uzyskał mandat poselski. Objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. W wyborach samorządowych w 2010 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia. W PiS został członkiem zarządu głównego oraz prezesem zarządu okręgu we Wrocławiu. W wyborach do Sejmu w 2011 roku po raz kolejny uzyskał mandat.

W ubiegłym roku został europosłem VIII kadencji.

Urodził się 18 marca 1973 roku. W 2001 roku ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jan Szyszko pokieruje Ministerstwem Środowiska

Jan Szyszko będzie ministrem środowiska w rządzie Beaty Szydło.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, profesor nauk leśnych. W latach 1997-1999 był ministrem ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka. W latach 2005-2007 minister środowiska w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Ma 71 lat.

Jako minister, w lipcu 2006 roku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy. Tym samym naraził się na krytykę obrońców przyrody, wielu naukowców, części społeczeństwa oraz przedstawicieli Unii Europejskiej.

W przeszłości był między innymi, pełnomocnikiem rządu do spraw konwencji klimatycznej ONZ oraz przewodniczącym tej konwencji w latach 1999-2000. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Założył i prowadzi prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych, w której prowadzi się prace nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego.

Był współautorem programu, dotyczącego zagadnień ochrony przyrody, przygotowanego przez AWS.

Dyrektor Krajowego Zarządu Parków Narodowych. W 2001 roku, desygnowany przez Prawo i Sprawiedliwość został członkiem Trybunału Stanu. Zasiadał w nim do 2005 roku.

Urodził się 19 kwietnia 1944 roku. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora.

Zobacz cały skład Rady Ministrów przyszłej premier Beaty Szydło:

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP/Polskie Radio24, awi, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2015: wygrana Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiamy gospodarcze obietnice partii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 09:40
Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 37,58 procent poparcia. Tak wynika z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej. Druga była Platforma Obywatelska, która otrzymała 24,09 procent. W Sejmie pojawi się też ugrupowanie Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Kukiz ma 8,8 procent, Nowoczesna 7,6 procent, a ludowcy - 5,13 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynki finansowe spokojnie po ogłoszeniu składu rządu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 14:32
Mateusz Morawiecki szefem ministerstwa rozwoju, Skarb Państwa w rękach Dawida Jackiewicza i Paweł Szałamacha jako minister finansów. Wiadomo już kto w gabinecie Beaty Szydło zajmie się sprawami gospodarczymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rząd Beaty Szydło: ekonomiści o liście trudnych spraw do pilnego załatwienia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 09:24
Ekonomiści nie mają złudzeń – po euforii związanej z przejęciem władzy, nowy rząd Beaty Szydło czeka bardzo ciężka praca związana z wieloma problemami gnębiącymi polską gospodarkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowi ministrowie w rządzie Beaty Szydło zapowiadają zmianę priorytetów gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 23:22
Wraz z nowymi ministerstwami i przeniesieniem akcentów w radzie Ministrów czekają nas zmiany priorytetów nowych ministrów. Minister energetyki twardo zapowiada, że elektrownia jądrowa nie rozwiązuje polskich problemów i trzeba stawiać na węgiel, cyfryzacja i rozwój e-usług publicznych to najważniejsze cele dla minister Streżyńskiej, minister rolnictwa nie wspomina o KRUS czy podatkach dla rolników. Przyszły minister finansów w swoim pierwszym oświadczeniu mówi o wydawaniu, nie pilnowaniu pieniędzy. Zapowiada 500 zł na dziecko i zwiększenie deficytu budżetowego.
rozwiń zwiń