Gospodarka

Opłaty roamingowe znikną w Unii Europejskiej w 2017 roku. PE przyjął regulacje

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 15:30
Opłaty roamingowe w UE znikną od 15 czerwca 2017 r. Wcześniej, bo już od końca kwietnia przyszłego roku, można się jednak spodziewać obniżek stawek za połączenia wykonywane za granicą. We wtorek PE poparł wynegocjowane z państwami UE przepisy w tej sprawie.
Audio
  • Parlament Europejski poparł propozycję zniesienia opłat "roamingowych" za korzystanie z telefonów komórkowych za granicą. Relacjonuje Andrzej Geber (IAR).
Już od lipca tego roku obowiązują nowe tabele stawek roamingowych za połączenia komórkowe w Unii Europejskiej
Już od lipca tego roku obowiązują nowe tabele stawek roamingowych za połączenia komórkowe w Unii EuropejskiejFoto: Depositphotos

Roaming jest znoszony stopniowo. W przyszłym roku w kwietniu będzie kolejna ostatnia obniżka, by w czerwcu 2017 roku roaming w obrębie Unii Europejskiej zniknął całkowicie. Posłowie ostatecznie zdecydowali o tym we wtorkowym głosowaniu.

Sukces Parlamentu Europejskiego

- To niesamowite, co osiągnęliśmy. Wspólnie z państwami członkowskimi Parlament Europejski doprowadził do tego, że od lipca 2017 r. zniesione zostaną opłaty roamingowe. To ogromne korzyści dla użytkowników - mówił w debacie poprzedzającej głosowanie europoseł Europejskiej Partii Ludowej Kriszjanis Karinsz.

Jak podkreślał, nie jest tak, że obywatele zyskują, a usługodawcy tracą, bo zmiany zapewniają też operatorom warunki bezpiecznego inwestowania. Poza zniesieniem opłat roamingowych reforma przewiduje wprowadzenie neutralności sieci, co uniemożliwia dyskryminowanie przez firmy zapewniające dostęp do sieci poszczególnych dostawców usług online.

- To kolejny krok w kierunku integracji rynków telekomunikacyjnych, w stronę jednolitego rynku cyfrowego - oceniła Patrizia Toia z frakcji socjalistycznej. Apelowała do Komisji Europejskiej, by ta od razu po przyjęciu nowych regulacji rozpoczęła prace nad przeglądem rynku hurtowego, bo jest to konieczne, aby klienci faktycznie mogli cieszyć się ze zniesienia roamingu.

O tym, jakie zmiany zaszły na tym rynku na przestrzeni ostatnich lat, przypominała Vicky Ford z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. - Obywatele państw europejskich przeżywali szok, otrzymując rachunek telefoniczny po powrocie z zagranicy - mówiła europosłanka i wskazała, że po wejściu w życie zmian, przebywając za granicą, będzie można używać telefonu jak w domu.

Operatorzy nie mają się czego obawiać

Zdaniem europosła Jerzego Buzka, który w imieniu PE prowadził negocjacje z państwami członkowskimi, zmiany są korzystne dla obu stron, pomimo wcześniejszych obaw operatorów. - Ludzie mniej płacą, więc dużo rozmawiają, a operatorzy wtedy więcej zarabiają - powiedział Jerzy Buzek.

Podobnego zdania jest posłanka Róża Thun, która przypomina że zniesienie roamingu jest elementem budowy wspólnego rynku telekomunikacyjnego w Unii.

Ważną kwestią będzie też ujednolicenie zasad korzystania z mobilnego internetu. Przyjęte przepisy zobowiązują firmy oferujące dostęp do internetu, do równego traktowania wszystkich transmisji danych, bez bezzasadnego spowalniania, blokowania lub innego dyskryminowania.

Opłaty będą spadać stopniowo

Dopłaty roamingowe do połączeń dla użytkowników przebywających za granicą będą spadać stopniowo. Od 30 kwietnia 2016 r. będą wynosić maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocenty za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych. Stawki te operator dolicza do swojej taryfy krajowej.

Jednak maksymalna łączna cena za korzystanie z telefonu za granicą po 30 kwietnia się nie zmieni - obecnie wynosi 19 eurocentów za minutę rozmowy, 6 eurocentów za SMS i 20 eurocentów za przesyłanie danych.

Nowe przepisy przewidują natomiast, że od 15 czerwca 2017 r., będąc na wakacjach za granicą, nie zapłacimy więcej za rozmowy telefoniczne niż w kraju. - Operatorzy nie będą mogli nakładać na klientów dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu ani za przesył danych w UE. W końcu udało nam się przełamać opór Rady (państw członkowskich) w tej sprawie - podkreślała Róża Thun (PO).

Zabronione będzie nadmierne korzystanie

Operatorzy będą mogli jednak skorzystać z zabezpieczeń, które mają ich chronić przed nadużywaniem wykorzystywania telefonu poza granicami państwa macierzystego sieci. Jeśli użytkownik będzie nadmiernie telefonował czy też przesyłał dane z zagranicy, a nie przy okazji np. wakacyjnych wyjazdów, to operatorzy będą mogli wprowadzić ograniczenia i obciążyć użytkownika dodatkowymi kosztami (klauzula o uczciwym korzystaniu).

Może się tak zdarzyć, gdy użytkownik kupi kartę SIM w innym kraju UE, gdzie stawki operatorów sieci komórkowej są niższe niż w jego kraju zamieszkania. Jeśli zatem użytkownik przekroczy określony limit połączeń z zagranicy, to operator będzie mógł nadłożyć na niego niewielkie dodatkowe opłaty. Komisja Europejska ma ustalić limity dozwolonego użytku do 15 grudnia 2016 r.

Do 15 czerwca 2017 r. po przekroczeniu granicy nadal będziemy otrzymywać SMS o opłatach roamingowych, natomiast później powiadomienia takie będą wysyłane jedynie w przypadku zastosowania klauzuli o uczciwym korzystaniu.

PE poparł też przepisy dotyczące neutralności sieci

Chodzi o to, by firmy, oferując dostęp do własnej sieci, nie dyskryminowały w żaden sposób użytkowników innych firm.

Ograniczona przepustowość sieci przesyłowej sprawia, że potrzebne jest zarządzanie ruchem. Operator może celowo opóźniać przesyłanie danych czy ich nie składać w całość, np. w stosunku do usług konkurencyjnych wobec jego własnej oferty. Tak więc podmiot zapewniający dostęp do internetu może blokować i zakłócać usługi, by wymusić np. dodatkową opłatę od firm oferujących możliwość oglądania filmów i słuchania muzyki online.

Nowe przepisy przewidują, że blokowanie albo spowalnianie przesyłu będzie możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. zagrożenia atakiem cybernetycznym albo zbyt dużym obciążeniem sieci.

Niższe stawki obowiązują już od 1 lipca

Już od lipca tego roku obowiązują nowe tabele stawek roamingowych za połączenia komórkowe w Unii Europejskiej. Za minutę połączenia z zagranicy Polacy płacą nie więcej niż 95 groszy.

Trzy lata temu Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej wydały rozporządzenie, które ograniczyło poziom opłat za połączenia międzynarodowe na terenie wspólnoty. W rezultacie ceny rozmów na kontynencie radykalnie spadły. Lipcowa obniżka była już niewielka i wynikała ze zmiany kursu złotego do euro. W rezultacie Polacy płacą za połączenie o 1-2 grosze mniej.

Przemysław Warzecki, specjalista w Departamencie Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej o opłatach roamingowych:

Źródło: Newseria

Stawki za usługi roamingowe reguluje dokument Parlamentu Europejskiego i Rady w randze rozporządzenia. Zgodnie z jego treścią aktualizacja stawek następuje 1 lipca danego roku kalendarzowego.

– Obniżka cen połączeń wynika bezpośrednio z zapisów tego rozporządzenia – tłumaczy specjalista w Departamencie Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Należy również wskazać, że obejmuje ono cztery główne usługi telekomunikacyjne: połączenia głosowe zarówno wychodzące, jak i przychodzące, wysyłanie wiadomości SMS, wysyłanie wiadomości MMS oraz transmisję danych.

IAR/Newseria, PAP, awi, fko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłaty roamingowe w UE nie znikną, ale od 1 lipca zmiana stawek

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 10:39
Od 1 lipca na terenie Unii Europejskiej zmieniają się opłaty za roaming. Obniżka stawek będzie jedynie kosmetyczna, bo wynika z ponownego przeliczenia stawek z euro na złotówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej zapłacimy za roaming

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 12:43
Od dzisiaj taniej rozmawiamy przez telefon komórkowy i esemesujemy na terenie Unii Europejskiej, a za dwa lata opłat roamingowych w ogóle nie będzie. Taką decyzję podjęto w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowy roaming w UE może zrujnować finansowo operatorów sieci komórkowych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 12:13
Zniesienie opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej, które nastąpi w czerwcu 2017 r. ma służyć obywatelom, ale nie może zrujnować operatorów - mówił w piątek Jerzy Buzek. Jak dodał, zniesienie opłat zostanie poprzedzone kolejną ich obniżką w kwietniu 2016 r .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec opłat roamingowych

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 17:34
Posłowie do Parlamentu Europejskiego i państwa członkowskie doszły do porozumienia, roaming ma zostać zniesiony za dwa lata. Jednak ceny za połączenia w ramach UE już teraz będą gwałtownie spadać.
rozwiń zwiń